Μεγάλη νίκη, σε σπουδαία ατμόσφαιρα!

21 Oct 2018 Written by

O ΟΦΗ με γκολ του Βουό στο 35’ πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη (1-0) επί του Ολυμπιακού στο Γεντί Κουλέ, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Σούπερ Λίγκ Σουρωτή.

Σε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα, που δημιούργησαν πάνω από 6 χιλιάδες θεατές, ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα από τον αντίπαλο του και πανηγύρισε μια παλικαρίσια νίκη.

Οι παίκτες του ΟΦΗ έβγαλαν ψυχή στο γήπεδο, έπαιξαν με πάθος και στα 90 λεπτά και δικαιώθηκαν με ένα μεγάλο αποτέλεσμα, πανηγυρίζοντας την πρώτη (μεγάλη) νίκη στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής: Σέζος (Κιλκίς) Βοηθοί: Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής), Δημόπουλος (Φλώρινας). 4ος: Μανούχος (Αργολίδας)

ΟΦΗ: Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κοροβέσης, Μιχόγιεβιτς, Ποτουρίδης, Νάστος, Μεγιάδο, Κυριακίδης, Κουτσιανικούλης, Βουό, Πλατέλλας.

Στον πάγκο  οι: Σωτηρίου, Ντίνας, Αραβίδης, Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Δεληγιαννίδης, Σάσσι.

Ολυμπιακός: Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας, Καμαρά (46' Νάτχο), Γκιγέρμε, Τουρέ (46' Φετβατζίδης), Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος, Γκερέρο.

Στον πάγκο οι : Σα, Μπουχαλάκης, Νάτχο, Φετφατζίδης, Μάνος, Τοροσίδης, Σισέ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Μαγική ατμόσφαιρα απο 6 και πλέον χιλιάδων φιλάθλων στο Γεντί Κουλέ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

5' Kίτρινη κάρτα στον Πλατέλλα.

12’ H πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα για τον ΟΦΗ. Ωραίος συνδιασμός Πλατέλλα-Κυριακίδη, σέντρα του τελευταίου, ο Βουό δεν προλαβαίνει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

14’ Ο Κοροβέσης πέφτει στο έδαφος μετά από κοκορομαχία με τον Ποντένσε, στον ΟΦΗ ζητούν κόκκινη, ο διαιτητής παρατηρεί με κίτρινη κάρτα τον παίκτη του Ολυμπιακού.

19’ Ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ του Πλατέλλα, από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ. Πολύ καλός ο ΟΦΗ στο πρώτο 20λεπτο.

23’ Ο ΟΦΗ απειλεί και πάλι. Ο Πλατέλλας στριφογυρίζει μέσα στην περιοχή, πλασάρει διαγώνια, η μπάλα φεύγει σύριζα άουτ!

Καλύτερος ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίωρο. Στέκεται καλύτερα και έχει και δυο καλές φάσεις.

35’ ΓΚΟΟΟΟΛ. Το 1-0 για τον ΟΦΗ! Ιδανική σέντρα του Κοροβέση, για το κεφάλι του Βουό, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!!!

Εξαιρετική η σέντρα του Κοροβέση, ωραία εκτέλεση απο τον Βουό.

Ο ΟΦΗ εξαργυρώνει με γκολ την εξαιρετική του εμφάνιση στο παιχνίδι!

42’ Το πρώτο σουτ του αγώνα για τον Ολυμπιακό. Ο Χριστοδουλόπουλος δομιμάζει το πόδι του από το ύψος της περιοχής ο Στρέζος διώχνει στη γωνία.

Στην εξέλιξη της φάσης σέντρα του Τσιμίκα η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

43’ Ιδανική αντεπίθεση του ΟΦΗ με τον Κουτσιανικούλη να προσπαθεί να βγάλει κάθετα τον Πλατέλλα, όμως η πάσα δεν ήταν καή και οι αμυντικοί του Ολυμπιακού έδιωξαν την μπάλα.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0

Με δυο αλλαγές ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός. Μέσα Φετφατζίδης και Νάτχο, έξω Τουρέ και Καμαρά.

51’ Μακρινό σουτ του Γκιγιέρμε, ο Στρέζος.

53’ Κίτρινη κάρτα στον Μιράντα.

62’ Κίτρινη κάρτα στον Νάστο.

65’ Η τρίτη αλλαγή του Ολυμπιακού. Ο Μάνος στην θέση του Χριστοδουλόπουλου.

68’ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Κοροβέσης, μέσα ον Κοιλιάρας.

71’ Μεγάλη επέμβαση του Στρέζου σε εξ’ επαφής κεφαλιά του Γκερέρο.

76’ Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μέσα ο Κομεσίδης, έξω ο Κουτσιανικούλης.

77’ Ο ΟΦΗ απειλεί με τον Κοιλιάρα να σουτάρει τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το δοκάρι.

78’ Απειλεί ξανά ο ΟΦΗ. Ο Βουό πλασάρει η μπάλα φεύγει άουτ.

80’ Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Βγαίνει ο Βουό και μπαίνει ο Αραβίδης.

82’ Νέα μεγάλη επέμβαση του Στρέζου σε κεφαλιά του Νάτχο.

83’ Κίτρινη κάρτα στον Κυριακίδη.

89’ Ο Μιράντα κόβει την τελευταία στιγμή τον Κυριακίδη, που έμπαινε μόνος.

90’ Ο Νάτχο σουτάρει από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.