Δεν έπιασε το ...13αρι, αλλά είναι πρώτος ο ΟΦΗ!

15 Apr 2018 Written by

Η μπάλα τιμώρησε τον ΟΦΗ στη Δράμα, καθώς αντί να γίνει το 0-2 και να καθαρίσει το παιχνίδι  σε μεγάλες ευκαιρίες που είχε με Μάνο και Κουτσιανικούλη, τελικά έγινε το 1-1, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.

Ετσι το εντυπωσιακό σερί του ΟΦΗ με τις 12 σερί νίκες, σταμάτησε στη Δράμα, αλλά η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, έμεινε αήττητη για 13 συνεχόμενο παιχνίδι, ενώ παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο ΟΦΗ ήταν πολύ άτυχος, καθώς έχασε σε ένα λεπτό με τραυματισμούς δυο βασικά στελέχη του, στο πρώτο ημίχρονο.

Βουό και Μαχαίρας έδωσαν την θέση τους  στο 37’ και 38’ σε Περογαμβράκη και Πουρτουλίδη και οι αλλαγές επηρέασαν την αγωνιστική συνοχή του ΟΦΗ, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο ήταν κυρίαρχος.

Προηγήθηκε με 0-1 στο 9’ με κεραυνό του Μαχαίρα και είχε δυο μεγάλες ευκαιρίες στο 19’ και 27’ με το Μάνο, να σκοράρει και να κλειδώσει τη νίκη.

Το ημίχρονο βρήκε τον ΟΦΗ μπροστά με 0-1 με τους γηπεδούχους να απειλούν με τον Γκότοβο στην εκπνοή του πρώτου 45λεπτου.

Στο 59’ ο ΟΦΗ είχε την Τρίτη μεγάλη φάση για το 0-2 με τον Κουτσιανικούλη να αστοχεί στο τετ-α-τετ και λίγα λεπτά αργότερα η μπάλα τιμώρησε τον ΟΦΗ με τον Κουσκουνά να κάνει το 1-1.

Ο ΟΦΗ πίεσε για το γκολ της νίκης στο φινάλε, αλλά στο 82’ και 83’ ο Μάνος δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.

Ετσι το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Αν ο ΟΦΗ δεν είχε τις ατυχίες με τις αναγκαστικές αλλαγές, θα κέρδιζε και αυτό το παιχνίδι.

Δεν πειράζει όμως. Είναι πρώτος και συνεχίζει την πορεία του για τον τίτλο.

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), Γούτας (Χαλκιδικής)
4ος: Φωτιάδης (Σερρών)

Η ενδεκάδα της Δόξας Δράμας (Νίκος Κωστένογλου): Μένκα, Πεταυράκης, Ριζογιάννης, Μαρκόπουλος (46' Ματσούκας), Κουσκουνάς, Γουνδουλάκης (85' Αρναρέλης), Σιώπης, Ντιμιτρόφσκι, Γκότοβος, Μπαικαρά, Γεωργιάδης (56' Λίτσκας).

Στον πάγκο οι: Βασιλειάδης, Σπυρόπουλος, Ματσούκας, Αρναρέλης, Βαλλιάνος, Βιτλής,Λίτσκας.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ( Nίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος,  Αργυρόπουλος, Νάστος, Ντίνας (72' Βαφέας), Βουό (38' Πουρτουλίδης), Μάνος, Κομεσίδης, Μπολάκης, Μαχαίρας (37' λ.τ. Περογαμβράκης), Κουτσιανικούλης, Ποτουρίδης.

Στον πάγκο οι: Γιαγκιόζης, Φαζός, Βαφέας, Κοέλιο, Περογαμβράκης, Πουρτουλίδης, Κοιλιάρας.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε! Πάμε γερά ΟΦΗ για το 13Χ13!

9' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΟΦΗ!  Σουτ-κεραυνός του Μαχαίρα απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα καρφώνεται στα δίχτυα! Εκπληκτικό γκολ απο τον μέσο του ΟΦΗ!

Ζωγραφιζει πάλι στο γήπεδο ο ΟΦΗ! Μπήκε δυνατά και προηγείται με ένα τρομερό σουτ του Μαχαίρα με 0-1 στη Δράμα. Πατάει πολύ καλά στο γήπεδο η ομάδα!

14' Ανύπαρκτο φάουλ πάνω στον Μπολάκη. Πολύ εύκολα δίνει το φάουλ  έξω απο την περιοχή του ΟΦΗ, ο διαιτητής. Και κίτρινη κάρτα στον Μπολάκη, για ένα φάουλ που ...δεν έκανε!

16' Καλή στιγμή με τον Μαρκόπουλο, οι γηπεδούχοι, πλασάρει άουτ απο το σημείο του πέναλτι.

19' Κοντά στο 0-2 ο ΟΦΗ. Ωραία κάθετη πάσα στον Μάνο, ο οποιος απέναντι στον τερματοφύλακα πλασάρει πάνω του και η ευκαιρία χάνεται.

Φανερά η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο ο ΟΦΗ στα πρώτα 20 λεπτά!

21' Μακρινό σούτ του Ριζογιάννη, διώχνει εντυπωσιακά ο Στρέζος.

26' Σούτ του Κουσκουνά έξω απο την περιοχή, διώχνει ο Στρέζος.

27' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με το Μάνο σε θέση βολής να μην πασάρει στον Βουό ή να σουτάρει στην εστία, με αποτέλεσμα να τον προλάβουν οι αμυντικοί και να διώξουν σε κόρνερ. Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία να κάνει ο ΟΦΗ το 0-2.

30' Δείχνει να ζαλίζεται ο Βουό απο ένα χτύπημα που δέχθηκε νωρίτερα στο κεφάλι απο τον Μπαικαρά.

35' Διακoπή στο παιχνίδι με δυο παίκτες του ΟΦΗ να είναι τραυματίες, Τον Βουό και τον Μαχαίρα, που δέχονται τις πρώτες βοήθειες. Ανησυχία απο το Νίκο Παπαδόπουλο, στον πάγκο.

37' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Βγαίνει ο σκόρερ Μαχαίρας και μπάινει ο Περογαμβράκης.

38' Οσκαρ ατυχίας! Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Βγαίνει και ο Βουό και μπαίνει ο Πουρτουλίδης.

Κρίμα! Σε ένα σημείο φανερής υπεροχής του ΟΦΗ, ο οποίος προηγείται με 0-1, χάνει δυο βασικούς παίκτες απο τραυματισμούς (Μαχαίρα και Βουό) και πρέπει να αναπροσαρμόσει τα αγνωνιστικά του πλάνα. Μέσα Περογαμβράκης και Πουρτουλίδης.

+45 Φάουλ του Ριζογιάννη, κεφαλιά του Γκότοβου, η μπάλα λίγο έξω απο τα δοκάρια του Στρέζου στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-1

Πρώτη αλλαγή για τη Δόξα Δράμας. Εξω ο Μαρκόπουλος, μέσα ο Ματσούκας.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

50' Σουτ του Ντίνα, η μπάλα κοντράρει και μπλοκάρει ο γκολκήπερ της Δόξας.

55' Δεύτερη αλλαγή για τη Δόξα. Εξω ο Γεωργιάδης, μέσα ο Λίτσκας.

59' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Μάνος βγάζει τον Κουτσιανικούλη τετ-α-τετ, ο οποίος πλασάρει αλλά η μπάλα φεύγει λίγο άουτ! Χάνει την ευκαιρια να κλειδώσει το ματς ο ΟΦΗ.

65' Η μπάλα τιμωρεί τον ΟΦΗ. Μετά απο ασίστ του Μπαικαρά στρον Κουσκουνά, ο τελευταίος πλασάρει στα δίχτυα (1-1). Αντί να γίνει το 0-2 για τον ΟΦΗ, έγινε το 1-1.

Δεν πανηγυρίζει το γκολ ο Κουσκουνάς, που ξεκίνησε τη χρονιά με τον ΟΦΗ.

70' Κεφαλιά του Μπαικαρά, μπλοκάρει ο Στρέζος.

72' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Ντίνας, μέσα ο Βαφέας.

78' Κίτρινη κάρτα στο Νάστο.

82' Νέα μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Μπολάκη για το Μάνο κεφαλιά απο την μικρή περιοχή, η μπάλα άουτ!!!!

83' Ο ΟΦΗ απειλεί ξανά με το Μάνο να σουτάρει απο το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

88' Κίτρινη κάρτα στον Λίτσκα.

88' Κίτρινη κάρτα στον πάγκο του ΟΦΗ και στον Μαχαίρα.

89' Κίτρινη κάρτα στον Μάνο.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 1-1

Πηγή:ofi1925.gr

Read 2728 times Last modified on Tuesday, 17 April 2018 12:45