Ηττα απο τα...αποδυτήρια για τον χειρότερο φετινό ΟΦΗ

23 Feb 2020 Written by
Ο ΟΦΗ, έκανε την χειρότερη φετινή του εμφάνιση, στο άδειο ΟΑΚΑ, με αντίπαλο την ΑΕΚ και το 3-0 με το οποιο ηττήθηκε, είναι μάλλον ...ευγενικό με βάση την απόδοση που είχε.
Η ΑΕΚ είχε ευκαιρίες για τουλάχιστον άλλα τόσο γκολ και ο ΟΦΗ είχε μακράν κορυφαίο στο παιχνίδι τον τερματοφύλακα Σωτηρίου, ο οποιος υπήρξαν στιγμές που έπαιζε ...μόνος του.
Ο ΟΦΗ απειλήθηκε σοβαρά με συντριβή και αν το σκορ έμεινε σε αξιοπρεπή επίπεδα, αυτό έγινε λόγω Σωτηρίου, αλλά και αστοχίας των παικτών της ΑΕΚ.
Το παιχνίδι για τον ΟΦΗ τελείωσε πολύ νωρίς.
Μόλις στο 8' η ΑΕΚ, προηγήθηκε με 2-0 με γκολ απο τους Μάνταλο και Βέρντε, με την άμυνα του ΟΦΗ, να περνάει εφιαλτικές στιγμές.
Χαμένος απο τα...αποδυτήρια, ο ΟΦΗ και με το 2-0 στην πλάτη, δέχθηκε και ένα ακόμη στο 29' (3-0 ο Βέρντε) και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε.
Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, ζήτησε και άλλα γκολ και είχε ευκαιρίες, αλλά δεν το πέτυχε.
Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να δείξει τίποτα στο παιχνίδι και με την εικόνα του στο γήπεδο, απογοήτευσε.
Εκείνο που (του) μένει πλέον, είναι να κερδίσει στο τελευταίο παιχνίδι με τη Λαμία και να μπεί στα πλέι-οφ, αφήνοντας πίσω του, αυτήν την πολύ άσχημη βραδιά που είχε στο ΟΑΚΑ.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γεώργιος Τάσσης  του συνδέσμου Ηπείρου.
Βοηθοί: Χρήστος Ακρίβος (Αθηνών), Μιχαήλ Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής)
4ος: Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας)
VAR: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
AVAR: Θεόφιλος Μωϋσιάδης (Ηπείρου)
 ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λόπες, Χουλτ, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Βέρντε, Λιβάγια, Ολιβέιρα.
Στον πάγκο για την ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Λάτσι, Παουλίνιο, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς, Αλμπάνης, Αραούχο
ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν (85' Μαρινάκης), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο (66' Nέιρα), Ζοάο Βίκτορ, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Βαζ (66' Ναμπί), Φιγκεϊρέδο.
Στον πάγκο για τον ΟΦΗ: Γουάλι, Νάστος, Μαρινάκης, Στάικος, Νέιρα, Ναμπί, Μάνος.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
1' Σούτ του Μάνταλου έδιωξε σε κόρνερ ο Σωτηρίου στα 15 δευτερόλεπτα η φάση.
1' Κεφαλιά του Ολιβέιρα, μετά απο κόρνερ, ξανά ο γκολκήπερ του ΟΦΗ διώχνει, στην δεύτερη φάση της ΑΕΚ στα 50 δευερόλεπτα αγώνα!
5' To 1-0 για την ΑΕΚ που μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Ωραία προσπάθεια και σέντρα του Λιβάγια, για τον Μάνταλο, ο οποιος με κεφαλιά άνοιξε το σκόρ. Μπήκε πολύ δυνατά η ΑΕΚ στο παιχνίδι, απέναντι σε ένα κομπλαρισμένο ΟΦΗ.
8' Το 2-0 για την ΑΕΚ. Ο Βέρντε περνάει όλη την άμυνα του ΟΦΗ, η οποία μαρκάρει με τα μάτια και πλασάρει σωστά για το 2-0. Πολύ άσχημο ξεκίνημα για τον ΟΦΗ στο παιχνίδι, απέναντι σε μια ΑΕΚ που μπήκε στο γήπεδο με πολύ ενέργεια και πίεση ψηλά.
15' Η πρώτη καλή φάση για τον ΟΦΗ. Ο Βαζχ βγάζει ωραία στον Σεμέντο, ο οποίος πλασάρει, η μπάλα κοντράρει και απομακρύνεται.
20' Φάτσα με το 3-0 η ΑΕΚ, αλλά ο Σωτηρίου βγαίνει νικητής στο τετ-α-τετ με τον Βέρντε. Ξανά εκτεθειμένη η άμυνα του ΟΦΗ.
30' Το 3-0 για την ΑΕΚ. Ο Ολιβέιρα βγαίνει στην πλάτη της άμυνας πασάρει εκπληκτικά για τον Βέρντε και αυτός στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ αρχικά ακυρώνεται απο τον διαιτητή Τάση, αλλά με την υπόδειξη του VAR το γκολ μετράει κανονικά.
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 3-0
Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.
48' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαζ, η μπάλα άουτ.
54' Η επέμβαση του αγώνα αγώνα απο τον Σωτηρίου σε εξ' επαφής κεφαλιά του Μάνταλου. Μεγάλη ευκαιρία για το 4-0 για την ΑΕΚ.
57' Νέα μεγάλή ευκαιρία για τον ΑΕΚ με τον Μάνταλο απο την μικρή περιοχή να πλασάρει άουτ μετά απο σέντρα του Βέρντε.
61' Ευκαιρία μετά απο πολύ ωρα για τον ΟΦΗ με τον Σεμέντο να βρίσκεται στο σημείο του πέναλτι, αλλά το πλασέ του ήταν κακό και η μπάλα κόντραρε.
86' Ο Λιβάγια εξ επαφής δεν μπόρεσε με το κεφάλι να σπρώει τη μπάλα στα δίχτυα, σε μια ακόμη μεγάλη φάση για την ΑΕΚ.
Read 2136 times Last modified on Tuesday, 25 February 2020 19:49