Print this page

A1 μπάσκετ γυναικών: Τα Χανιά έχασαν το ντέρμπι με τον ΠΑΟ

19 Jan 2020 Written by
Την ήττα από τον Παναθηναϊκό γνώρισε ο ΟΑΧανίων με 67-63, ενώ παράλληλα βρίσκεται από κάτω πια στην μεταξύ τους ισοβαθμία αφού οι Κρητικές είχαν πανηγυρίσει στον πόντο (66-65) μέσα  στην Λεωφόρο. Τα κορίτσια από τα Χανιά παίζοντας χωρίς τις Λίτσι, Μπιν και Σταυριανή Βιτζιλαίου από το τρίτο δεκάλεπτο, οι οποίες αποχώρισαν με πέντε φάουλ, πάλεψαν για τη νίκη, όμως η Ντράμοντ αποδείχτηκε… μοιραία στα 8,6’’ (με το σκορ να είναι 67-63 υπέρ του Παναθηναϊκού) καθώς αστόχησε στις βολές, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση. Έτσι  ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 67-63 και έπιασε την Κρητική ομάδα στην ισοβαθμία.

ΟΑΧ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ 63-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 37-32, 52-52,63-67
Διαιτητές: Παντελίδης-Ζακεστίδης-Ορφανός Ιορδ.
ΟΑΧ (Νανάκος): Θεοδοσουλάκη, Λίτσι 4, Παπαδάκη, Βιντζιλαίου Α. 4, Ψυχογιού 8, Μπιν 15, Δασκουλίδου 2, Ντράμοντ 20, Μπούθ 10, Βιντζιλαίου Σ.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ρίντ 20, Μαυράκη, Μουλή 3, Καλαμπάκου 8, Καρακασίδη, 9,Πολίτη 2, Διέλα 12, Μακέι 13, Κουκή.