Print this page

Απίστευτα πράγματα απο το Ρέθυμνο: Εκανε το 7Χ7 στην έδρα του!

19 Jan 2020 Written by
Ασταμάτητο είναι το Ρέθυμνο Cretan Kings στο «Μελίνα Μερκούρη», γράφοντας την 7η σερί νίκη του με 69-63 επί του Ηρακλή, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.
Η ομάδα του Ρεθύμνου κατάφερε να ξεπεράσει και το δύσκολο εμπόδιο του Ηρακλή, με κυρίαρχο στοιχείο και πάλι την εξαιρετική αμυντική της λειτουργία. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 36-37 στο α’ ημίχρονο, στην επανάληψη η ασφυκτική του άμυνα είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί μόλις 26 πόντους, στοιχείο που του έδωσε τη νίκη. Επίσης, «κλειδί» αποδείχθηκε η ευστοχία έξω από τα 6.75μ. στην 4η περίοδο, όπου ο Χριστοδούλου με δύο δικά του και ο Κάρτερ με ακόμα ένα «σφράγισαν» τους δύο βαθμούς της νίκης.
Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Κόνερ Φράνκαμπ με 19 πόντους (5 ριμπ., 6 ασ.), ενώ ακολούθησαν οι επίσης εξαιρετικοί Χάρις (11π.), Χριστοδούλου (11π.), Κάρτερ (9π.) και Καμπερίδης (7π.).
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Θεονάς, Πιτσίλκας
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 36-37, 54-53, 69-63
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λι 4 (8 ριμπάουντ), Χότον 2, Χάρις 11 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φράνκαμπ 19 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κόψιμο), Κάρτερ 9 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χριστοδούλου 11 (2), Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης 3 (1), Καμπερίδης 7 (1), Γαρέζος, Γκόρντον 3, Ραζής.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τέπιτς 5(1), Καββαδάς 15, Σούλερ 17, Ντέιβις 4, Χάνλαν 14 (1), Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερεαφόρ, Ζάρας 5 (1), Γκάρετ.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ
ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΖΙΑΓΚΟΣ: «Συγχαρητήρια στον Ηρακλή για τη μαχητικότητα και την τακτική προσέγγιση του παιχνιδιού, του ευχόμαστε καλή συνέχεια.
Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για τη νίκη. Ήταν μία νίκη τόσο σημαντική, όσο και οι υπόλοιπες. Βαθμολογικά, μας δίνει ό,τι κάθε νίκη. Δεν έχουμε πετύχει ακόμα τίποτα. Η βαθμολογική κατάσταση στο πρωτάθλημα είναι τόσο ρευστή, όσο και το νερό και ο δικός μας χρονικός ορίζοντας περιορίζεται από Σάββατο σε Κυριακή, όπως έχουμε ξαναπεί πολλές φορές.
Στο αγωνιστικό κομμάτι κρατάμε ότι έπαιξαν όλα τα παιδιά, ενώ πήραμε 24 πόντους από τον πάγκο. Στο β’ ημίχρονο, που ήταν καθοριστικό, η συμπεριφορά της ομάδας αποτυπώνεται στο μόλις ένα λάθος μπροστά και στους μόλις 26 πόντους που δέχθηκε πίσω. Όλα τα υπόλοιπα τα είπε… ο Δώνης».
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤΡΙΤΗΣ: «Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο για τη σημερινή νίκη. Είχαμε προετοιμαστεί για ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Ξέραμε ότι αντιμετωπίζαμε μία πολύ σκληρή ομάδα στην έδρα της, έχοντας χάσει μόλις ένα ματς εδώ, οπότε ξέραμε ότι η μεγάλη δύναμη του είναι η απόδοση εδώ μέσα. Παρ’ όλα αυτά και για εμάς ήταν ένας αγώνας που τον θέλαμε πολύ. Τα παιδιά πάλεψαν σε όλη τη διάρκεια του ματς για να φτάσουμε στη νίκη. Από ότι βλέπω ήμασταν καλύτεροι στα ριμπάουντ και τις ασίστ και το δίποντο. Νομίζω ότι ξεκάθαρα το παιχνίδι χάθηκε στα πολλά άστοχα τρίποντα και από την άλλη στα πολύ μεγάλα σουτ που ευστόχησαν οι παίκτες του Ρεθύμνου. Δυστυχώς είναι ακόμα μία ήττα και θέλουμε πολύ μία νίκη εκτός προγράμματος. Θα συνεχίσουμε να παλεύουμε.
Το επόμενο παιχνίδι είναι εντός έδρας απέναντι στη Λάρισα και πλέον αυτός είναι ο τελικός για εμάς. Πρέπει να το κερδίσουμε οπωσδήποτε. Παρότι σήμερα είχαμε τον Οκερεαφόρ άρρωστο και η προετοιμασία δε γίνεται κάτω από τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, θεωρώ πως και αυτήν την εβδομάδα θα προσπαθήσουμε και θα είμαστε έτοιμοι για να επιστρέψουμε στις νίκες».