Print this page

Ο θρίαμβος του ΟΦΗ, το αήττητο του Ενιγκ που έσπασε στο Γεντί Κουλέ και ο πιο αργός απο το ...θάνατο Ιντέγιε

14 Dec 2019 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Πριν το παιχνίδι με τον ΟΦΗ ήταν αήττητος. Μετρούσε σε 7 παιχνίδια με τον Αρη, 3 νίκες και 4 ισοπαλίες.

Στο Γεντί Κουλέ, υποτάχθηκε όμως και αυτός.

Η πρώτη ήττα του Γερμανού προπονητή του Αρη, Μίχαελ Ενιγκ στον πάγκο της ομάδας, έφερε γκρίνια, ατους κίτρινους και έντονη κριτική για τις επιλογές του στο Γεντί Κουλέ.

Ο τεχνικός του Αρη, δεν δικαιώθηκε με το επιθετικό 4-4-2 και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ον ΟΦΗ με τον παραπάνω παίκτη στο κέντρο, του έβαλε μεγάλα προβλήματα στην άμυνα του.

Και στην επίθεση όμως, ο Ιντέγιε, αν και σκόραρε ένα εύκολο γκολ στο Γεντί Κουλέ, ήταν σκέτη...απογοήτευση.

Πιο...αργός και απο το θάνατο!

Πιο βαρύς και απο το... συμβόλαιο του (κάτι λένε οι Αρειανοί για 500 χιλ. ευρώ!).

Ο Γερμανός προπονητής δεν δικαιώθηκε ούτε απο την αλλαγή του Μπρούνο Γκάμα, με το παιχνίδ στο 1-1, ενώ δεν τον βοήιησε και η μέτρια εικόνα του πιο φορμαρισμένου του παίκτη, του Φετφατζίδη, ο οποίος κινήθηκε στα...ρηχά στο Γεντί Κουλέ.

Γενικά, ο Αρης, αν και προηγήθηκε στο Γεντί Κουλέ, ουδέποτε στο παιχνίδι κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα.

Ενώ και ο Γερμανός τεχνικός, αλλά και οι παίκτες του, απέτυχαν βέβαια να διαχειριστούν τον 0-1.

Το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου, έμοιαζε δίκαιο, αλλά η εικόνα του Αρη (και του ΟΦΗ φυσικά) στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν το ...κάτι άλλο!

Ο ΟΦΗ μπήκε με χίλια στο γήπεδο, ενώ ο Αρης έμεινε στα αποδυτήρια.

Δεν πάτησε καθόλου το χορτάρι του Γεντί Κουλέ στο δεύτερο ημίχρονο και ο ΟΦΗ έκανε πάρτι.

Ο Ενιγκ επιχείρησε να αιτιολογήσει το "στραπάτσο" του Αρη, λέγοντας ότι «όταν χάνεις δεν μπορείς να είσαι ικανοποιημένος. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί δημιουργήσαμε ευκαιρίες. Σε μια στατική φάση στο β’ μέρος δεχθήκαμε το γκολ. Μετά βγήκαμε ψηλά και ο αντίπαλος σε μια αντεπίθεση σκόραρε. Προσπαθήσαμε, αλλά κάποιες φορές τα καταφέρνεις και κάποιες όχι. Κι αυτή ήταν η ιστορία του αγώνα».

Αλλά παραδέχθηκε ότι «δεν είναι εύκολο να κερδίσεις εδώ».