Toπικό: Δαμάστα, ραμπόνα και...+7 (VIDEO)

11 Nov 2019 Written by

Η Δαμάστα διατηρησε το αήττητο για 10η σερί αγωνιστική, στην Α1 ΕΠΣΗ, καθώς πέρασε και απο τους Αγίους Δέκα, με 0-3 επί της Γόρτυνας και είναι στο +7 απο τον δεύτερο Ρωμανό, ο οποιος κέρδισε και το Ζαρό με 1-0 και στο +8 απο τον Αλμυρό, ο οποίος πήρε τη νίκη στο Αρκαλοχώρι επί του ΟΦΑ.

Στο παιχνίδι Γόρτυς-Δαμάστα 0-3 ξεχώρισε η ...ραμπόνα του Πορτογάλου της Δαμάστας Μειρέλες, η οποία αν και δεν κατέληξε σε γκολ, ήταν το χάι-λάιτ της αναμέτρησης.

Δείτε την ενέργεια του παίκτη της Δαμάστας στο παρακάτω VIDEO.

Γόρτυς-Δαμάστα 0-3

Η Δαμάστα έχει βρει πλέον ρυθμό και… «σκουπίζει» κάθε αντίπαλο στο πέρασμά της! Το ίδιο έγινε και σήμερα στο γήπεδο των Αγίων Δέκα, όπου επικράτησε με 0-3 της Γόρτυνας και διατήρησε το +7 στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Η καλή μέρα για την Δαμάστα φάνηκε με το καλημέρα, καθώς προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με σκόρερ τον Ρουμπάκη, ενώ στο 13’ είχε δοκάρι με τον Καουκάκη.
Η ομορφότερη φάση του αγώνα αν και δεν έγινε γκολ καταγράφηκε στο 28’ με τον Μάρκο Μεϊρέλες να προσπαθεί να σκοράρει με τακουνάκι (ραμπόνα) και τον Σαβοϊδάκη να αποκρούει τη μπάλα.
Πιο γερές βάσεις για τη νίκη μπήκαν στο 36ο λεπτό, με τον Παπαδομιχελάκη να σκοράρει με βολ-πλανέ για το 0-2 και στην επανάληψη η Δαμάστα έπαιξε όσο χρειαζόταν προκειμένου να εξασφαλίσει το τρίποντο και να διευρύνει το σκορ στο 85ο λεπτό με τον Γιαλιτάκη που είχε μπει ως αλλαγή στο ματς.
H Γόρτυς αγωνίστηκε με πολλά προβλήματα απουσιών και στάθηκε με αξιοπρέπεια στο παιχνίδι ενώ άξιζε ένα γκολ με τις ευκαιρίες που δημιούργησε...
ΓΟΡΤΥΣ: Σαβοϊδάκης, Γιαννουλάκης, Χουδετσανάκης, Γενιτσαρίδης, Μπαλωμένος (46’ Γιονίν), Πολυμερίδης, Δημήτρης, Μπαντούνας, Δάσκος, Κλαπάκης, Χουδουλάκης (70’ Κοζωνάκης) .
ΔΑΜΑΣΤΑ: Δημαράκης, Παπαδομιχελάκης, Αναστασιάδης (60’ Μπιμπίρης), Κεφαλούκος (46’ Δουλγεράκης), Αποστολάκης, Μαρκάκης, Χαρίτος, Ρουμπάκης (46’ Γιαλιτάκης), Καουκάκης, Μεϊρέλες (65’ Τζουβάρας), Καστελλιανάκης.