viewtag500x176

Δυνατά φιλικά στο Ηράκλειο-Δείτε τι έγινε στα παιχνίδια

11 Aug 2019 Written by

Αρκετά ήταν τα φιλικά παιχνίδια, που έδωσαν οι ομάδες του Ηρακλείου.

Ο Εργοτέλης έδωσε δυο συνεχόμενα φιλικά παιχνίδια την ίδια μέρα, διάρκειας 60 λεπτών, με τον Αλμυρό τον οποίο κέρδισε με 4-0 και με τη Δαμάστα, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα.

Στην δυνατή φιλική κόντρα Γ' Εθνικής, ο ΑΟΑΝ του Κώστα Κιάσου ήταν εντυπωσιακός και κέρδισε με 4-2 τον Γιούχτα.

Ενώ σε ένα ακόμη δυνατό φιλικό, ο Ηρόδοτος έμεινε στο 0-0 με τον ΟΦΙεράπετρας που φέτος θα αγωνιστεί στην Football league.

Ο ΠΟΑ, ηττήθηκε με 2-1 απο την Κ19 του ΟΦΗ, ενώ ο Πόρος κέρδισε με 1-0 την Μινωική.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το φιλικό της Κ19 του Εργοτέλη με το Τυμπάκι.

Αναλυτικά τα φιλικά:

Eργοτέλης-Αλμυρός 4-0

Ο Εργοτέλης παίζοντας γρήγορο και αποτελεσματικό ποδόσφαιρο κατάφερε να φτάσει στην εύκολη επικράτηση επί του Αλμυρού επικρατώντας με 4-0. Τα γκολ της αναμέτρησης σημείωσαν οι Barata, Candina, Efford και Προβυδάκης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νικόδημος Παπαβασιλείου): Καλογεράκης (Τζελέπης 42'), Προβυδάκης, Κοιλιάρας, Dominik, Πέϊος (Θεοδωράκης 45'), Bruce, Cantina, Γροντής, Efford, Barata, Kwateng

Αναπληρωματικοί: Τζελέπης, Θεοδωράκης, Αλεξάκης, Παπαδάκης.

ΑΛΜΥΡΟΣ (Δημήτρης Βολονάκης): Γεωργίου, Ρουμπάκης, Γεμιστός, Μονιάκης, Γιαλούσης, Μεντουδάκης, Αγαπάκης, Κοιλιάρας, Σκουτέλης, Απλαδάς, Ζαφείρης.

Εργοτέλης-Δαμάστα 0-0

Εξαιρετική παρουσία είχε στο Παγκρήτιο η Δαμάστα, εκεί όπου αντιμετώπισε τον Εργοτέλη με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο 0-0. Μετά το 3-0 επί του Ρωμανού στο πρώτο τεστ, ακολούθησε αυτό στο Παγκρήτιο, το οποίο ήταν πολύ υψηλότερων απαιτήσεων, με την Δαμάστα να κοιτάζει στα μάτια μια ομάδα Super League 2.

Το φιλικό είχε διάρκεια 60 λεπτών (δύο 30λεπτα), με τον Μανόλη Σουτζή να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, ενώ κάποιοι πήραν σε αυτό το τεστ περισσότερο χρόνο, σε αντίθεση με τον Ρωμανό όπου όλοι έπαιξαν από ένα ημίχρονο.

Ο Εργοτέλης στις αρχές του β’ ημιχρόνου είχε χαμένο πέναλτι (άουτ) με τον Μπουρσέλη ενώ λίγο αργότερα είχε δοκάρι σε κοντινή κεφαλιά του Μπάτζιου.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νικόδημος Παπαβασιλείου): Τζελέπης (20’ Κατσιμήτρος), Βουτσάς, Bote, Οικονόμου, Μπάτζιος, Κατσούρι, Μπουρσέλης, Μπουτσάκης, Μανουσάκης, Σταθόπουλος, Αζίζι. Αγωνίστηκαν και οι Αλεξάκης, Παπαδάκης στο β’ ημίχρονο του φιλικού.

ΔΑΜΑΣΤΑ (Μανόλης Σουτζής): Δημαράκης (30’ Κορνηλάκης), Μπιμπίρης (30’ Καστελλιανάκης), Παπαδομιχελάκης, Μαρκάκης (30’ Τζουβάρας), Αποστολάκης (30’ Βερούσι), Κεφαλούκος (49’ Χαιρέτης), Χαρίτος (46’ Πεταλάκης), Μυλωνάς (30’ Ντίνος), Καουκάκης (40’ Γεωργαλάς), Ρουμπάκης (55’ Μουλακάκης), Τριανταφύλλου (30’ Αριστεινίδης).

Hρόδοτος-ΟΦΙεράπετρας 0-0

Ηρόδοτος και ΟΦΙ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 σε φιλικό στη Ν. Αλικαρνασσό.

Ηρόδοτος (Νίκος Σουργιάς): Παναγιώτου, Ντελία, Καργιωτάκης, Κανδυλάκης, Αννιτσάκης, Κίσσας, Κασαπάκης, Αμαραντίδης, Κουσίδης, Γκίνη, Κουτσογιαννάκης.

Β’ ημίχρονο: Μήτρου, Παναγιωτάκης, Κατσαρός, Κοντογιάννης, Τσακάνι, Καλαμιώτης, Γαρεφαλάκης, Καργιωτάκης, Κουτσογιαννάκης, Αννιτσάκης, Γκίνη.
ΟΦΙ (Γιάννης Μάγγος): Τσάμης, Δερμιτζάκης, Πυθαρούλης, Σέχου, Μάγκας, Παππάς, Βογιατζής, Ανυφαντάκης, Σκόνδρας, Παπαδόπουλος, Χρυσοφάκης.
Β’ ημίχρονο: Βενκο, Αναστασόπουλος, Χιτζίδης, Τζελέπης, Σμίλτος, Καραγιάννης, Μπάμπης, Κατσικοκέρης, Αποστολόπουλος, Παππάς, Ανυφαντάκης.

ΠΟΑ-Κ19 ΟΦΗ 1-2

Η ομάδα Κ19 του ΟΦΗ κέρδισε τον ΠΟΑ στο Ατσαλένιο με 2-1.

Στο 50’ ο Νοικοκυράκης άνοιξε το σκορ για το σύνολο του Μανώλη Πατεμτζή, όμως στο 70’ ο Βρεττός ισοφάρισε. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Στειακάκης διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Η Κ19 του ΟΦΗ νίκησε με σκορ 2-1 τον ΠΟΑ στο γήπεδο του Ατσαλένιου, στον τρίτο φιλικό αγώνα που έδωσε στο πλαίσιο της προετοιμασίας της.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκει στους γηπεδούχους, με τον Καϊμακαμούδη να κάνει το πλασέ και τον Σηφάκη να αποκρούει με τα πόδια. Ο OΦΗ είχε μια καλή ευκαιρία στο 25ο λεπτό, με τον Παπιομίτογλου να εκτελεί απευθείας φάουλ και τους αμυντικούς του ΠΟΑ να απομακρύνουν τη μπάλα. Στο 40ο λεπτό ο Κουγιουμουτζής έκανε το σουτ, μπλόκαρε όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Στο 50’ ο Νοικοκυράκης με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ. Στο 70’ ο Βρεττός νίκησε τον Σηφάκη και ισοφάρισε για τον ΠΟΑ, ενώ στο 78ο λεπτό ο Στειακάκης διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα μας.

Κ19 ΟΦΗ (Μ. Πατεμτζής): Σηφάκης, Μακριδάκης, Αυγουστάκης, Κουγιουμουτζής, Δολαψάκης, Μαρινάκης, Ψαρράς, Παπιομίτογλου, Καλαϊτζάκης, Παπαδάκης, Κουράκης.

Επίσης αγωνίστηκαν οι: Νεοκοσμίδης, Νοικοκυράκης, Μπέρκης, Στειακάκης, Σκέντζος, Γαιτάνης.

Πόρος-Μινωική 1-0

Πρώτο τεστ θετικό και νικηφόρο για τον Πόρο που κέρδισε τη Μινωική με 1-0 αλλά το σημαντικότερο ήταν ότι έδειξε διάθεση και πράγματα που δουλεύονται καθημερινά στην προπόνηση. Όπως η κατοχή και πολύ καλή κυκλοφορία, αλλά και το ορθολογικό παιχνίδι με σωστή ανάπτυξη και τη μπάλα κάτω. Τη φιλική νίκη στους πρωταθλητές που ήταν καλύτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και έχασαν αρκετές ευκαιρίες χάρισε ένα από τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα και εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης, ο Θεόδωρος Τορομανίδης. Στο 25' ο Ξανθιώτης χαφ "έκλεψε" τη μπάλα και με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στη γωνία και στα δίχτυα. Η ομάδα μας είχε και δύο δοκάρια με σουτ του Μεταξάκη στο ξεκίνημα και κεφαλια του Σηφάκη στην επανάληψη και ένα ακυρωθεν γκολ με τον Μαραθιανό στο πρώτο μέρος (υποδείχθηκε οφσάιντ). Παράλληλα είχε δύο καλές κεφαλιές του Λουμπάκη σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο αντίστοιχα και ένα πολύ καλό σουτ του Τορομανίδη στην επανάληψη που έφυγε λίγο άουτ.

Α.Ο. Πόρος (Λεωνίδας Τιτομιχελάκης): Ζαφείρης, Λουμπάκης, Σηφάκης (46' Σπηλιώτης), Σκουλάς (46' Καρβελάς), Χατζησεβαστός (46' Μαυροειδής), Μαγάκης (46' Χρηστάκης), Βουρδάκης (υπό δοκιμή, 70' Φάμπι), Μαραθιανός (46' Μεμοτσέλα), Μεταξάκης (46' Πήλιος), Τορομανίδης, Πλευράκης (46' Φράγκος).

ΑΟΑΝ-Γιούχτας 4-2

Ο ΑΟΑΝ υποδέχτηκε τον Γιούχτα και έπειτα από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι επικράτησε με σκορ 4-2.

Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Τσάνγκας, Μαρκάκης, Παράσχος και Πολίτης, ενώ τα γκολ των Αρχανιωτών σημείωσαν οι Σφυρογιαννάκης και Μπάριτς.

Κ19 Εργοτέλη-Τυμπάκι 2-2

\Με φιλική ισοπαλία (2-2) απέναντι στην ομάδα του ΑΟΤ ολοκληρώθηκε η δεύτερη εβδομάδα προετοιμασίας της Κ19 του Εργοτέλη.

Η ομάδα του Εργοτέλη είχε κατά διαστήματα πολύ θετική παρουσία ως προς το κομμάτι της επιθετικής ανάπτυξης το οποίο δουλεύτηκε στις δύο πρώτες εβδομάδες προπονήσεων.

Πιο συγκεκριμένα στο 22' η καλή κυκλοφορία παιχνιδιού της ομάδας του Εργοτέλη καρποφόρησε καθώς μετά από συνεργασία του Λουσι με τον Σαϊτάκη ο τελευταίος σέντραρε και ο Χαϊντινι με ανάποδο ψαλίδι από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Στο 36' ο Παπαδάκης ισοφάρισε για τον ΑΟΤ μετά από εκτέλεση κόρνερ και κοντινή προβολή.

Το 2-1 έγινε στο 61’ με τον Σταματάκη με πλασέ στη κίνηση μετά από παράλληλη πάσα του Σαϊτακη ενώ το τελικό 2-2 σημειώθηκε δέκα λεπτά αργότερα από τον Ντοκο με σουτ έξω απο την περιοχή που κόντραρε σε αμυνόμενους και ξεγέλασε τον τερματοφύλακα της ομάδας του Εργοτέλη.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν και άλλες ευκαιρίες για γκολ με σημαντικότερες εκείνες των Χαϊντινι 12', Μπερνίκου 30', Σταματάκη 74' και 85'.

Κ19 Εργοτέλη: Ψιμόπουλος(46’ Σταυρακάκης), Λούσι (60’ Στεφανάκης), Βενεράκης (60’ Κολυβάκης), Κόλα ( 75’ Γιαπεντζάκης), Πλαϊτάκης, Μεμετάι (60’ Κίπι) , Σαϊτάκης (70’ Μπλουσάι), Κομνηνός (46’ Δασκαλάκης), Μπερνίκου (46’ Σταματάκης), Κουτάντος (75’ Γκούρο), Χαϊντίνι (70’ Μανολιτσάκης).

Read 58 times Last modified on Sunday, 11 August 2019 17:59