4ος στην Ελλάδα ο ΟΦΗ!

08 Jul 2019 Written by

Η ομάδα στίβου του ΟΦΗ, έδειξε ξανά τη δύναμη της, αυτή τη φορά στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων (Κ18), που έγινε στα Τρίκαλα.

Στο πρωτάθλημα που είναι η δεξαμενή του κλασσικού αθλητισμού της χώρας και συμμετείχαν 1320 αθλητές απο όλη την Ελλάδα, ο ΟΦΗ κατέκτησε τρία μετάλλια, ενώ είχε και πολύ καλά πλασαρόσματα αθλητών του.

Συνολικά ο ΟΦΗ κατέλαβε την 4η θέση στην Ελλάδα.

Συγκεκριμένα, ο ΟΦΗ κατέκτησε ένα αργυρό μετάλλιο με την Μαρία Παπαχατζάκη στο ακόντιο (43.62) και δυο χάλκινα μετάλλια, το ένα απο τον Αλέξιο Τζατζαράκη στα 400 μέτρα (με χρόνο 49.33, που είναι νέο ατομικό ρεκόρ) και το άλλο με την ομάδα 4Χ400 των αγοριών (Τζατζαράκης-Χριστοφοράκης-Σχοιναράκης-Λίλος),με χρόνο 3.27,48.
Η εικόνα του ΟΦΗ στους αγώνες, άφησε απόλυτα ικανοποιημένους τους ανθρώπους του τμήματος στίβου του ΟΦΗ, καθώς επιβεβαιώθηκε για μια ακόμη φορά ότι ο ΟΦΗ παραμένει στην ελίτ του κλασσικού αθλητισμού της χώρας.
O OΦΗ συγκέντρωσε φέτος 89 βαθμούς, πολύ πάνω απο τους 57 που είχε πέρσι στο αντίστοιχο πρωτάθλημα.
Κατέλαβε την 4η θέση στο σύνολο, σε Πανελλήνιο επίπεδο.

Αναλυτικά οι καλύτερες επιδόσεις των αθλητών του ΟΦΗ:

-Μαρίνα Παπαχατζάκη, 2η στο ακόντιο, 43.62.

-Αλέξιος Τζατζαράκης, τρίτος στα 400 μ, 49.33, νέο ατομικό ρεκόρ.

-4Χ400, 3η θέση με 3.27,48 (Τζατζαράκης-Χριστοφοράκης-Σχοιναράκης-Λίλος).

-Μαρία Ελενα Καλογιαννάκη, 6η θέση στα 100μ (12.55) και 7η θέση στο μήκος με 5.50.

-Δημήτρης Μουδατσάκης, 6ος στο τριπλούν, 14.09.

-Αθηνά Περδίκη 10η 100μ εμπόδια, με χρόνο 25.32

-4Χ400 κοριτσιών (Μανδηλάκη, Ντουμή, Σκουλά, Ρεθυμνιωτάκη)  7η θέση, με χρόνο 4.08.88.

-Σοφία Ρεθυμνιωτάκη 400 εμπόδια, 7η με 66.40 ατομικό ρεκόρ.

-Ανδρέας Σχοιναράκης, 110 εμπ, 10ος 16.30

Στην φωτογραφία ο Αλέξιος Τζατζαράκης του ΟΦΗ (δεξιά), που κέρδισε δυο χάλκινα μετάλλια, το ένα στα 400μ και το άλλο στο 4Χ400.

Read 588 times Last modified on Tuesday, 09 July 2019 16:55