Μεγάλη νίκη ο Ηρόδοτος, ήττα του Εργοτέλη

11 Mar 2019 Written by

Το γκολ του Λουκίνα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, χάρισε στον Πλατανιά τη νίκη με 1-0 στο κρητικό ντέρμπι που έγινε στα Περβόλια. Η ομάδα των Χανίων δεν ήταν καλύτερη απο τον Εργοτέλη, απλά είχε την ουσία.

ΣΚΟΡΕΡ: 45′ Λουκίνας σουτ
Πλατανιάς (Τάτσης): Βασιλειάδης, Ουές, Ποζατζίδης, Τσιαμούρης, Λάζιτς (68′ Γκατσολάρι), Μάγιτς, Καραγκούνης, Μποσέτι, Λούκινας, Πεντρόμο, Παπανικολάου
Εργοτέλης (Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μπαχανάκ (80′ Καπνίδης), Μπουρσέλης, Οικονόμου (60′ Γροντής), Μπάτζιος, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Μπουτσάκης, Ροβίθης (46′ Μανουσάκης), Έφορντ.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Εργοτέλη Νίκκι Παπαβασιλείου ανέφερε: «Δυστυχώς χάσαμε ένα ημίχρονο όπου δεν μπήκαμε στις απαιτήσεις και στις συνθήκες του παιχνιδιού και δίκαια βρισκόμασταν πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε κάποια πράγματα φέρνοντας τον Τσέλιο σαν αμυντικό χαφ γύρισε ο Bruce πίσω στην άμυνα και με την είσοδο του Γροντή και του Μανουσάκη θεωρώ ότι άλλαξε όλη η εικόνα του αγώνα. Προσπαθήσαμε πάρα πολύ και νομίζω ότι θα μπορούσαμε στο δεύτερο 45λεπτο να πετύχουμε ένα γκολ και αυτό θα ήταν και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Το ξεχνάμε γρήγορα και προχωράμε σκεπτόμενοι ήδη το επόμενο ματς. Δυστυχώς ήταν ένα παιχνίδι που αν το κερδίζαμε θα αλλάζαμε επίπεδο και θα διεκδικούσαμε πολύ περισσότερα πράγματα. Αυτό δε σημαίνει τίποτα για εμάς. Συνεχίζουμε και θα δούμε στο τέλος που θα είμαστε στην βαθμολογία.»
Ο ποδοσφαιριστής του Εργοτέλη Δημήτρης Γροντής τόνισε: «Όπως είπε και ο κόουτς αφήσαμε το πρώτο ημίχρονο καθώς δεν μπήκαμε όπως θα έπρεπε ωστόσο ακόμη και έτσι το γκολ που μπήκε σε αυτό το χρονικό σημείο λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ημιχρόνου έδωσε το πλεονέκτημα στον αντίπαλο. Πρέπει να ξεχάσουμε την εμφάνιση στο πρώτο μέρος αλλά να μάθουμε και απ’ αυτό ώστε να είμαστε περισσότερο προετοιμασμένοι στα επόμενα παιχνίδια για να μην υπάρχει αυτή η κατάσταση. Στην επανάληψη ήμασταν καλύτεροι απ’ τον Πλατανιά καθώς πιέσαμε και θα μπορούσαμε να φτάσουμε στο γκολ. Αυτό δεν ήρθε και κοιτάμε πλέον το επόμενο ματς».
Μεγάλη νίκη ο Ηρόδοτος
Μεγάλη νίκη για τον Ηρόδοτο στην Αλικαρνασό, επί του φορμαρισμένου ΑΟΧανιά/Κισσαμικού με 2-1. Η ομάδα της Αλικαρνασού βρέθηκε να χάνει με το γκολ του Αρναρέλη στο 15' αλλά το γύρισε στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ απο τους Ζαμπρόφκι (77') και Πίντο (87') πήρε το πολύτιμο τρίποντο.

ΣΚΟΡΕΡ: 77′ Ζαμπορόφσκι σουτ, 87′ Πίντο σουτ – 15′ Αρναρέλλης σουτ,
71′ Δοκάρι (οριζόντιο) για τον ΑΟΧ Κισσαμικό από σουτ του Τεγούση.
Ηρόδοτος (Λυρώνης): Τσιλιγγίρης, Γραικός, Τουγλής, Γιαλούσης, Ανδρέου, Μουκίδης, Αργκιλέσι (46′ Ζαμπορόφσκι), Γκούφας (66′ Πίντο), Ηλιάδης, Μπαρέττας, Κονέ
ΑΟΧ Κισσαμικός (Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Κάσσος, Τόλι, Φαζός, Σισέ, Παπαχρήστος (74′ Αρναούτογλου), Σελινιωτάκης, Βρεττός, Καραγιάννης (64′ Τεγούσης), Αρναρέλλης (46′ Χαλκιαδάκης), Αποστολόπουλος.