Στην καλύτερη του, φετινή εμφάνιση, το βόλει του ΟΦΗ, ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο την προσπάθεια για την άνοδο στην Α1 βόλει.
Κέρδισε τον Πανιώνιο με 3-0 σετ και μπήκε ιδανικά στη δεύτερη φάση.
Η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη, έπαιξε βόλει υψηλού επιπέδου, κυριάρχησε στο παρκέ και έδειξε ότι ο στόχος για την ιστορική επιτυχία της ανόδου στα «σαλόνια» του Ελληνικού βολει, είναι πιο εφικτός από ποτέ.
Ο ΟΦΗ με την εμφάνιση του «ζέστανε» και τον κόσμο που έσπευσε στο κλειστό του Βαρδινογιάννειου αθλητικού κέντρου για να παρακολουθήσει το παιχνίδι.
Το χειροκρότημα ήταν ζεστό από την εξέδρα και ένα μήνυμα ότι στην προσπάθεια αυτή του ΟΦΗ, η έδρα του θα είναι η μεγάλη του δύναμη και στα επόμενα παιχνίδια.
Ο ΟΦΗ με 7 βαθμούς, έχει το προβάδισμα στην κατάταξη και πηγαίνει στη Ρόδο το προσεχές Σάββατο, για ένα μεγάλο ντέρμπι, που θα κρίνει πολλά.
O ΟΦΗ μπήκε «ζεστός» στο παιχνίδι, αναγκάζοντας τον Πανιώνιο, να πάει σε ταιμ-άουτ μόλις στο 3-0, αλλά και στο 12-7, με ένα ΟΦΗ κυρίαρχο και ένα Πανιώνιο, να μην μπορεί να αντισταθεί στον ανώτερο σε όλα τα επίπεδα ΟΦΗ. Το σετ τελείωσε νωρίς με τον ΟΦΗ να βρίσκεται στο +11 (22-11) και να κλείνει με το επιβλητικό 25-13 υπέρ του ΟΦΗ.
Η εικόνα του αγώνα, δεν άλλαξε και στο δεύτερο σετ, με τον ΟΦΗ να είναι πολύ συγκεντρωμένος στο παιχνίδι του και να επιβάλει τηνν ανωτερότητα του στο παρκέ.
Το 15-10, έδειξε καθαρά το φαβορί και στο δεύτερο σετ, το οποίο τελείωσε ο ΟΦΗ προηγούμενος με 22-14, για να το κλείσει με 25-15, με εξαιρετικές επιδόσεις στο σερβίς, στα μπλόκ, αλλά και συνολικά σε όλη τη λειτουργία της ομάδας σε άμυνα και επίθεση, απέναντι σε ένα αντίπαλο, που έδειχνε να μην μπορεί να κάνει τίποτα, για να αποτρέψει το μοιραίο.
Το τρίτο σετ, ήταν ανταγωνιστικό, ήταν ντέρμπι. Ο Πανιώνιος βρήκε δύναμη με το 2-0 στην πλάτη να διεκδικήσει το σετ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι.
Το 7-10 έφερε τον προπονητή του ΟΦΗ Δημήτρη Ζλατιλίδη να παίρνει ταιμ-άουτ. Οι ομάδες βάδισαν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του σετ, με τον ΟΦΗ να βρίσκει και πάλι τον τρόπο, να ξεφύγει από τη δύσκολη θέση.
Προηγήθηκε με 24-22, ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 24-24, αλλά και πάλι με δυνατό μπλόκ και ένα καρφί άουτ του αντιπάλου,στην τελευταία επίθεση, τελείωσε το παιχνίδι με 26-24 μέσα σε πανηγυρισμούς, αλλά και θερμό χειροκρότημα από τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο και παρακολούθησε βόλει υψηλού επιπέδου!
Σε μια όμορφη στιγμή , μετά το τέλος του αγώνα, οι παίκτες του ΟΦΗ και του Πανιωνίου, οι φίλαθλοι του ΟΦΗ και μαζί τους η νικήτρια της ζωής, Ρενάτα, φίλαθλος του Πανιωνίου, φωτογραφήθηκαν μαζί στο γήπεδο, στέλνοντας μηνύματα για το πιο είναι το πραγματικό νόημα του αθλητισμού!
Τα σετ: 25-13 (21’), 25-15 (21’), 26-24(30’).
Τους πόντους του ΟΦΗ πέτυχαν οι: Τζελάτι 20, Εφραιμίδης 14, Μπάσης 9, Κολιτσιάκης 4, Κομητούδης 3, Αντιφάκος 2, Τεφτσης, Δημητριάδης, Καρασσαβίδης, Μύρος, Σκαρλατίδης, Καρατζάς, Μονιάκης.