Κλώτσησε την τύχη του ο ΟΦΗ-Απίστευτη ανατροπή απο τον Αρη!

25 Nov 2018 Written by

Ο ΟΦΗ κλώτσησε την τύχη του στο παιχνίδι με τον Αρη!

Κρατούσε τη νίκη, κόντρα στη ροή του αγώνα, μέσα στα χέρια του, μέχρι τις καθυστερήσεις, αλλά ο Αρης με δυο γκολ του Γιουνιές στο επτάλεπτο των καθυστερήσεων (93' και 94'), έκανε τη μεγάλη ανατροπή και έφυγε νικητής με 1-2 απο το Γεντί Κουλέ.

Ο ΟΦΗ έφτασε στη βρύση, αλλά δεν ήπιε νερό, καθώς είχε προηγηθεί με γκολ του Σάσι στο 75', με τον Αρη να έχει νωρίτερα δυο δοκάρια, στο παιχνίδι.

Δεν μπόρεσε να αντέξει όμως, μέχρ το τέλος και έχασε την μεγάλη ευκαιρία να πάρει  ένα μεγάλο τρίποντο.

Το χειρότερο, είναι ότι ο ΟΦΗ δεν πήρε καν τον ένα βαθμό!

Ασχημη και σκληρή ήττα για τον ΟΦΗ και με τον τρόπο, που αυτή ήρθε, σε μια ήδη βεβαρημένη ψυχολογικά περίοδο στην ομάδα, απο τα άσχημα τελευταία αποτελέσματα.

Ο ΟΦΗ παραμένει καθηλωμένος στη ζώνη του υποβιβασμού, μετά απο αυτήν την ήττα.

Ο Αρης είχε την ατυχία να σημαδεύει τα δοκάρια στο 90λεπτο, αλλά το να βάζεις δυο γκολ, σε δυο λεπτά στις καθυστερήσεις, δεν συμβαίνει συχννά.

Η ατυχία που είχε στο ματς, γύρισε υπέρ του στις καθυστερήσεις και πανηγύρισε ένα μεγάλο τρίποντο, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)

Βοηθοί: Κούλα Χασάν (Ξάνθη), Γκάγκας (Λάρισας),

4ος διαιτητής: Μανούχος ( Αργολίδας).
Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ: Στρέζος, Κομεσίδης (46' Σασί), Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Νάστος, Κυριακίδης (74' Οικονόμου), Πλατέλλας, Δεληγιαννίδης, Κοροβέσης, Βουό, Κουτσιανικούλης (+90 Μιχόγεβιτς).

Στον πάγκο για τον ΟΦΗ βρίσκονται οι: Σωτηρίου, Κοιλιάρας, Μιχόγιεβιτς, Οικονόμου, Μεγιάδο, Σάσσι και Αραβίδης.

Άρης: Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Βαλεριάνος (80' Μενέντεζ), Δεληζήση, Βέλεθ, Σιώπης, Μπάσα (71' Ματίγια), Μαρτίνες (57' Γιουνιές), Γκάμα, Ματέο Γκαρσία, Ντιγκινί.

Στον πάγκο για τον Άρη βρίσκονται οι: Αναγνωστόπουλος, Κολάσο, Γιουνές, Ματίγια, Τζανακάκης, Μενέντεζ, Μαρβάϊ.

Πως παίζουν
Ο Νίκος Παπαδόπουλος παρατάσσει τον ΟΦΗ με σύστημα 3-5-2 με τον Στρέζο κάτω από τα δοκάρια, στην τριάδα των στόπερ τους Κομεσίδη δεξιά, Παπάζογλου στο κέντρο και αριστερά τον Ποτουρίδη. Τα δύο αμυντικά χαφ είναι οι Νάστος και Κυριακίδης με τον Πλατέλλα πιο μπροστά τους σε ρόλο οργανωτή και να πλαισιώνεται δεξιά από τον Δεληγιαννίδη και αριστερά από τον Κοροβέση με τους Βουό και Κουτσιανικούλη στην κορυφή της επίθεσης.

*Εκτός της αρχικής 19αδας έμεινε ο Αργυρόπουλος που δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του στην μύτη.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

To παιχνίδι ξεκίνησε!

3' Κίτρινη κάρτα στο Νάστο.

ΣΧΟΛΙΟ: Χωρίς φάση το παιχνίδι στο πρώτο 15λεπτο. Παιχνίδι κέντρου κυρίως με τις ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Ισορροπημένο το παιχνίδι. Το καλό πρέσιγκ του ΟΦΗ, έχει εμποδίσει τον ποιοτικό μεσοεπιθετικά Αρη, να πατήσει μπάλα.

16’ Η πρώτη φάση του αγώνα για τον Αρη. Σουτ του Μαρτίνεθ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

24’ Ο Μπρούνο Γκάμα έανε ατομική προσπάθεια και σουτ, η μπάλα κόντραρε.

28' Τρίτη φάση για τον Αρη. Ο Ντιγκινί πλασάρει, η μπάλα στα χέρια του Στρέζου.

29' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αρη. Ο Στρέζος κάνει εκπληκτική επέμβαση σε εξ' επαφής κεφαλιά του Βέλεφ.

ΣΧΟΛΙΟ: Ανέβασε ρυθμούς ο Αρης μετά το 15' και φτάνει με ευκολία στην περιοχή του ΟΦΗ. Ο Στρέζος με δυο καλές επεμβάσεις κρατάει το μηδέν.

33' Oι παίκτες του ΟΦΗ ζητούν πέναλτι σε χέρι του Βέλεθ. Οχι λέει ο διαιτητής.

34’ Νέα καλή στιγμή για τον Αρη, με τον Γκαρσία, απέναντι από τον Στρέζο να πλασάρει άουτ!

39’ Σέντρα του Πλατέλλα στη μικρή περιοχή ο Κυριακίδης δεν έκανε καλή κεφαλιά και η ευκαιρία χάθηκε.

40’ Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0 στο Γεντί Κουλέ.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Αρης είχε τις φάσεις για να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο ΟΦΗ είχε τον γκολκίπερ Στρέζο, σε καλή μέρα. Θα χρειαστεί κάτι περισσότερο, ο ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο, απο πλευράς απόδοσης. O Aρης είναι καλός κεντροεπιθετικά, αλλά πολύ αργός στην άμυνα του και αυτό πρέπει να το εκμεταλλευτεί ο ΟΦΗ.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

46' Με αλλαγή μπήκε ο ΟΦΗ. Ο Κομεσίδης έξω, ο Σάσι μέσα. Δεξί μπακ ο Δεληγιαννίδης. με 4-2-3-1 η διάταξη που συνεχίζει ο ΟΦΗ. Ο Τυνήσιος μπήκε δυνατά και πιέζει τους αμυντικούς του ΟΦΗ.

56’ Σούτ του Ματέο Γκαρθία, ο Στρέζος μπλοκάρει.

57' Αλλαγή για τον Αρη. Εξω ο Μαρτίνεθ, μέσα ο Γιουνιές.

59' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Αναταραζή στην άμυνα του Αρη, πρώτα ο Βουό και μετά ο Ποτουρίδης πλάσαραν με τη μπαλα να βρίσκει στα σώματα.

62' Κίτρινη κάρτα στον Μπρούνο Γκάμα.

68’ ΔΟΚΑΡΙ για τον Αρη, με απευθείας εκτέλεση του Γιουνιές. Η μπάλα τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι.

70' NEO ΔΟΚΑΡΙ για τον ΟΦΗ. Δυνατό σουτ του Ματέο Γκαρσία, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Στρέζου, ο οποίος βρήκε και λίγο τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα του.

ΣΧΟΛΙΟ: Tα δοκάρια κρατούν ζωντανό τον ΟΦΗ! Μέσα σε δυο λεπτά, μια ο Γιουνιές και μια ο Ματέο Γκαρσία σημαδεύουν τα δοκάρια του Στρέζου. Κρατάει με πολύ μεγάλη δυσκολία το μηδέν ο ΟΦΗ.

73' Κίτρινη κάρτα στον Κυριακίδη.

75' ΓΚΟΟΟΛ. Ο Αρης σημάδευε τα δοκάρια, ο ΟΦΗ σκοράρει! Χρυσή αλλαγή ο Σάσι, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά μετά απο ιδανική σέντρα του Πλατέλλα, ανοίγει το σκορ και βάζει φωτιά στο Γεντί Κουλέ! 1-0 ο ΟΦΗ σε αποθέωση!

+90 Ο Γιουνιές σουτάρει μέσα απο την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

+90 Κεφαλιά του Κωσταντινίδη, η μπάλα άουτ.

92' Μεγάλη επέμβαση του Στρέζου σε σουτ Ντιγκινί.

93' Ο Αρης ισοφαρίζει. Σκόρερ ο Γιουνιές σε μια εκπληκτική φάση, που η μπάλα χτύπησε και στα δυο κάθετα δοκάρια!

95' Απίστευτη εξέλιξη στο παιχνίδι. Ο Αρης σκοράρει ξανά με τον Γιουνιές. Η μπάλα και πάλι δοκάρι και μέσα. Δυο γκολ σε δυο λεπτά για τον Αρη! Με κεφαλιά το γκολ του Αρη.

Απίστευτη πραγματικά εξέλιξη στο παιχνίδι. Ο Αρης με δυο γκολ στα 7 λεπτά καθυστερήσεων κάνει την ανατροπή στο Γεντί Κουλέ. Ο ΟΦΗ είχε προηγηθεί με γκολ του Σάσι, με τον Αρη να έχει δυο δοκάρια, αλλά έχασε την μεγάλη ευκαιρία να πάρει  ένα μεγάλο τρίποντο. Το χειρότερο, είναι ότι δεν πήρε καν τον ένα βαθμό.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 1-2

Read 1602 times Last modified on Monday, 26 November 2018 13:26