Διαιτητής καρμανιόλα, αλλά και ένας ΟΦΗ κατώτερος των περιστάσεων

04 Sep 2018 Written by

Ενας μικρός, ελάχιστος, πολύ λίγος, διαιτητής (Γρατσάνης) και ένας ΟΦΗ κατώτερος των περιστάσεων, συνέθεσαν το σκηνικό, του δεύτερου αγώνα του ΟΦΗ στην Σούπερ Λίγκ, με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Ο διαιτητής-καρμανιόλα, επικίνδυνος για αγώνες Σούπερ Λίγκ, δεν αποτελεί βέβαια άλλοθι για την κάτω του αναμενομένου, εμφάνιση του ΟΦΗ.

Ωστόσο, είχε μεγάλη συμβολή στο τελικό αποτέλεσμα (2-1), καθώς αν έδινε το καραμπινάτο πέναλτι  στον Βουό, που είναι σε προφανή θέση για γκολ, τότε ουσιαστικά θα μιλούσαμε για άλλο παιχνίδι.

Το αποτέλεσμα του αγώνα αλλοιώθηκε από την επίμαχη αυτή φάση, στην οποία αν εφάρμοζε τον κανονισμό και έδινε το πέναλτι που θα σφύριζε και ένας αρχάριος διαιτητής, τότε η εξέλιξη του αγώνα, θα μπορούσε να είναι τελείως διαφορετική!

Ο διαιτητής τσαρλατάνος, φάνηκε αρχικά να δείχνει την άσπρη βούλα, αλλά τελικά δικαίωσε την άποψη που είχαμε σχηματίσει από τα πρώτα λεπτά αγώνα:

Ότι είναι ακατάλληλος για να σφυρίζει αγώνες Σούπερ Λίγκ.

Αντί για πέναλτι, έδωσε κίτρινη για… θέατρο στον Βουό, αν και το πραγματικό θέατρο του αγώνα, ήταν ο ίδιος ο ρέφερυ!

Σφύριζε…ύπουλα απο το πρώτο λεπτό, έφερε εκνευρισμό στους παίκτες του ΟΦΗ, οι οποίοι άρχισαν να δέχονται αδικαιολόγητες για την εμπειρία τους κάρτες και ουσιαστικά διευκόλυναν την… αποστολή του.

Με 5 κίτρινες στο ημίχρονο, ο Γρατσάνης, είχε κιτρινίσει την… μισή ομάδα, δεν είχε δώσει ένα καθαρό πέναλτι στον ΟΦΗ, είχε αποβάλει τον Παπαδόπουλο από τον πάγκο, επειδή τον… χειροκρότησε στην επίμαχη φάση (πέναλτι Βουό), ενώ και στο πρώτο γκολ του Παναιτωλικού σε μια οριακή πάντως φάση υπάρχει υποψία οφσάιντ στον σκόρερ (Μοράρ).

Τι άλλο να κάνει δηλαδή η διαιτησία, για να παρέμβει σε ένα παιχνίδι, που δεν υπάρχει ομάδα, που να έχει φανερή υπεροχή στο γήπεδο.

Και στο δεύτερο ημίχρονο  όμως, ο Γρατσάνης, συνέχισε να σφάζει με το νυστέρι τον ΟΦΗ.

Κάρτες στον ΟΦΗ, συστάσεις στον Παναιτωλικό, ο οποίος θα μπορούσε να μείνει με δέκα στην «σφαλιάρα» του Μιχάι στον Νέιρα (μπορούσε και απευθείας κόκκινη), αλλά και στην δεύτερη κάρτα στον Ρόσα για «καρατιά» στο κεφάλι του Παπάζογλου.

Ο ΟΦΗ τελείωσε τον αγώνα με 8 κίτρινες και ένας Θεός ξέρει, πως εκτός από το παιχνίδι, δεν έχασε και παίκτες με αποβολές από τον ανεκδιήγητο Γρατσάνη, τον οποίο η ΚΕΔ θα πρέπει να στείλει στο …σπίτι του!

Στα αγωνιστικά, ο ΟΦΗ μετά τον Πανιώνιο, εμφάνισε ακόμα πιο δυνατά, σοβαρά λάθη στην αμυντική του λειτουργία, τα οποία και του κόστισαν το παιχνίδι.

Στη Νέα Σμύρνη είχε την επιθετική ποιότητα και τα γκολ του Νέιρα, για να ξεπεράσει αυτά τα λάθη σε ένα βαθμό και να πάρει τον πόντο (2-2).

Στο Αγρίνιο, δεν είχε κάτι αντίστοιχο, δεν είχε τον παίκτη που θα πάρει στην πλάτη του την ομάδα (όπως ο Νέιρα στο πρώτο παιχνίδι) αλλά αντίθετα είχε 6-7 παίκτες στην ενδεκάδα με απόδοση κάτω του μετρίου και μοιραία έχασε, από μια ομάδα που δεν έδειξε τίποτα το ιδιαίτερο, δεν ήταν καλύτερη, απλά εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε και πήρε το τρίποντο.