KORTS SKAI 340x150

Όσο και αν το «πάλεψε» το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν κατάφερε να επιστρέψει στις επιτυχίες, γνωρίζοντας την ήττα με 73-79 από τον ΠΑΟΚ για την 6η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν έως και το φινάλε του ημιχρόνου (38-38 στο 17’). Από κει και έπειτα οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν σερί 12-0, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (38-50 στο 21’). Οι παίκτες  του Ρεθύμνου, με πρωταγωνιστές τους Άρμστεντ, Χριστοδούλου και Γιαννόπουλο προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή δύο φορές (48-53 στο 25’ και 71-75 στο 39’), αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τις απαντήσεις, παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.
Από την ομάδα του Ρεθύμνου πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Άρμστεντ με 19 πόντους, ενώ επίσης «διψήφιοι» ήταν ο Χριστοδούλου (15π.), Γιαννόπουλος (12π.) και Μούντι (11π.).

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 38-45, 50-61, 73-79.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 6, Κώττας, Γιαννόπουλος 12 (4), Ρόμπερτσον, Άρμστεντ 19 (3), Γκούντγουιν 8, Χριστοδούλου 15 (1), Μούντι 11, Λι 2, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Δραγάτης.
ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 6, Χρυσικόπουλος 13 (2), Κόνιαρης 10 (10ασ.), Τζόουνς, Τρις 7 (1), Κρουμπάλι 18 (10ριμπ.), Τσόχλας 8 (2), Μαργαρίτης 1, Ζάρας 11, Κατσίβελης 5.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Σταύρος Μυκονιάτης: «Αρχικά θα ήθελα να συγχαρώ την ομάδα του ΠΑΟΚ και τον κόουτς για τη δίκαιη νίκη στο σημερινό παιχνίδι. Μας κόστισε ουσιαστικά πολύ το πρώτο ημίχρονο, όπου δεχθήκαμε πολλούς πόντους. Οι 45 πόντοι είναι πολλοί μέσα στην έδρα μας, καθώς και τα 13 ριμπάουντ παραπάνω. Κάποια στιγμή πλησιάσαμε στους 5 πόντους, αλλά δεν είχαμε συνέχεια, κάναμε κάποια λάθη που μας κόστισαν.
Εύχομαι το καλύτερο στον ΠΑΟΚ στην Ελλάδα και στην Ευρώπη. Εμείς θα πρέπει να επικεντρωθούμε στη διακοπή του πρωταθλήματος, να δουλέψουμε παραπάνω, να λύσουμε τα θέματα μας και να μπορέσουμε να φανούμε αντάξιοι στη συνέχεια».

Ηλίας Παπαθεοδώρου: «Σήμερα κάναμε μία πολύ σημαντική για μας. Προερχόμαστε από ένα πολύ δύσκολο και κοπιαστικό πρόγραμμα την τελευταία εβδομάδα. Με παιχνίδι με τον Άρη και ένα κουραστικό ταξίδι έως ότου φτάσουμε εδώ. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ευχαριστήσω τη διοίκηση του Ρεθύμνου για την παραχώρηση του γηπέδου μία ημέρα νωρίτερα. Πρέπει να το τονίσουμε.
Οι παίκτες μας έκαναν εξαιρετική δουλειά. Δούλεψαν πολύ από την αρχή ως το τέλος. Είχαμε κάποιους συγκεκριμένους στόχους και τους πετύχαμε. Η νίκη μας ήταν απόλυτα δίκαιη, μας χαροποιεί και τώρα στη διακοπή θα πάρουμε κάποιες ανάσες και θα συνεχίσουμε τις προσπάθειες μας παρά την απουσία παικτών μας λόγω των υποχρεώσεων τους στην Εθνική ομάδα. Αυτό βέβαια είναι κάτι ευχάριστο γα τον ΠΑΟΚ και είμαστε περήφανοι, αλλά θα δημιουργήσει πρόβλημα όσον αφορά στη συνοχή μας και τις προπονήσεις μας. Καλή συνέχεια στο Ρέθυμνο Cretan Kings και καλή πορεία στα υπόλοιπα παιχνίδια».

Νέα ήττα με 3-1 από τον Ατρόμητο στην Αθήνα γνώρισε η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΟΦΗ, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής γυναικών.

Το γκολ για την ομάδα του ΟΦΗ πέτυχε η Κοκοτσάκη.

Η Salkunc (2) και η Κριεζή σκόρερ του Ατρομήτου.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

ΑΜΑΖΟΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ ΑΣ-ΓΛΥΦΑΔΑ ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΑΕ  2-0 (Μήτκου,Χατζηνικολαου)

ΑΣ ΒΟΛΟΣ 2004-ΤΡΙΚΑΛΑ 2011  2-1 (Σύρμου,Γρηγοριάδη-Ευθυμίου)

ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΠΙΔΕΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 94  2-2 (Παράσχου,Κοτσάκη- Βιολάρη,Bokiri)

ΦΕΙΔΩΝ ΑΡΓΟΥΣ ΑΟ-ΑΕΛ  1-5(Καραγιάννη-  Χριστοφορίδη (3), Λόγου, Sretenovic)

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ 2008-ΠΑΟΚ ΘΕΣ/ΚΗΣ  0-2(Kακαμπούκη, Παντελειάδου)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΑΠΣ-ΟΦΗ 3-1 (Salkunc 2, Κριεζή- Κοκοτσάκη)

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Πρωτέα Βούλας πέτυχε το Ηράκλειο και έπιασε κορυφή στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής μπάσκετ.
Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά η ομάδα του Γιώργου Μακράκη, ήταν ψύχραιμη, αλλά και εύστοχη στις βολές και πανηγύρισε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη, με κορυφαίους τους Σταμπουλή (18π) και Λιανό (14π).
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 60-64
Δεκάλεπτα: 17-15, 26-28, 48-46, 60-64
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Σταθόπουλος
Πρωτέας Βούλας (Ποδαράς, Τερζής): Μπάλας 2, Αγγελόπουλος 6, Ματαλιωτάκης 1, Παπάδης 3, Ματσάγγος 3 (1), Αθηνιώτης 11 (1), Αυγενικός 6 (1), Τοπάλης 4, Βαρδαβάς 8, Γάργαλης 5 (1), Μόρφης 2, Καματερός 9.
Ηράκλειο (Μακράκης): Κίτσος-Καλυβιανάκης, Γουμανάκης, Σταμπουλής 18 (1), Μποχωρίδης 7 (1), Λάκκας 4, Μαραγκουδάκης, Λιανός 14(1), Πρωτογεράκης 1, Καλατζής, 4, Χάλαρης 12, Παπαδάκης 4, Μηλαθιανάκης
Τα αποτελέσματα:

ΑΣΚ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ - ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 86-79
ΑΕ Ν. ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 85-76
ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ 60-64
ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ - ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 79-69
ΑΟ ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ - ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ 69-76 (60-60 κ.δ.)

ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ - ΓΣ ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ

Την ήττα απο την πρωτοπόρο Πεντέλη γνώρισε το μπάσκετ του ΟΦΗ για την 6ης αγωνιστική στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Γ' Εθνικής. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο κλειστό του ΒΑΚ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο ψύχραιμοι στο τέλος και να παίρνουν τη νίκη. Mε την ήττα αυτή το μπάσκετ του ΟΦΗ, έχασε έδαφος απο την κορυφή και καλείται να επιστρέψει για να μείνει κοντά στις πρώτες θέσεις.

ΟΦΗ-Πεντέλη 71-76

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 37-31 (ημίχ.), 53-55, 71-76.

ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 8, Κριθινάκης 2, Μαϊστρέλης 8 (2), Τσερκιτσόγλου 12 (2), Καραλής 7 (1), Καρλάφτης 10 (2), Αγαπιάδης 6, Βασιλειάδης 6, Πάλλης 12.

ΠΕΝΤΕΛΗ (Χαρτοματσίδης): Παπανδρέου 10 (1), Νάσσης-Ντανιάς, Γεωργακόπουλος 7, Λίτσο 23 (3), Αποστολόπουλος 11 (3), Κωσταντάκος, Νταλλής, Μουλάς 12 (1), Μπίγκος 10, Μαλούκος 3.

Ρεπό: Ερμής Σχηματαρίου

Δεύτερη διαδοχική νίκη για το βόλει του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα της Α2.

Πέρασε με νίκη από τα Χανιά με 1-3 και πήρε το κρητικό ντέρμπι της κατηγορίας.

Ο ΟΦΗ πήρε με κόπο το πρώτο και κρίσιμο σετ (25-27), έχασε το δεύτερο 26-24, αλλά επέβαλε την υπεροχή του στα τελευταία δυο σετ, τα οποία και πήρε με 17-25 και 21-25.

Αναλυτικά: ΣΦΠ Χανίων-ΟΦΗ  1-3 (25-27, 26-24, 17-25, 21-25)

Την ήττα με 3-0 γνώρισε η ομάδα του Πλατανιά από τον Αστέρα Τρίπολης στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής στο πρώτο παιχνίδι του κ. Μανουέλ Ρόκα στον πάγκο της.

Ο Αστέρας στην πρώτη του επίθεση κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γκοντό, έπειτα από πάσα του Μουνάφο, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, όταν ο Πασαλίδης με κεφαλιά νίκησε για 2η φορά τον Κοκκαλά.

Ο Πλατανιάς προσπάθησε να αντιδράσει στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, δημιούργησε ορισμένες καλές στιγμές μπροστά στην εστία του Αστέρα, αρχικά στο 48ο λεπτό με κεφαλιά του Δημούτσου και ένα λεπτό μετά με δυνατό σουτ του Ντεβέσα.

Ομως στο 72΄μετά από κόρνερ του Αστέρα, ο Μπούντνικ στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοκκαλά και κάπου εκεί τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι.

Η ταυτότητα του αγώνα

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Κοντιζάς (Πειραιά), Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής)
4ος διαιτητής: Νοεφυτιάδης (Κορινθίας)

Πλατανιάς (Μανουέλ Ρόκα): Κοκκαλάς, Στάθης, Ντικαμονά, Στάμου, Βάντερσον,Δημούτσος (81’Στανισάβλιεβιτς), Αγγελόπουλος (46′ Ντεβέσα), Κοροβέσης, Πατράλης,Ενσικουλού (72′ Γκρζέλτσακ), Μπούντνικ.

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ιγκόρ Σίλβα, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Καλτσάς (82′ Τσουκαλάς), Τόνσο (89′ Σελίν), Γκοντό (69′ Μανιάς), Τσιλιανίδης.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Μετά το τέλος του αγώνα της ομάδας των Χανιων με τον Αστέρα Τρίπολης, ο κ.Ρόκα, μιλώντας στους δημοσιογράφους, τόνισε τα εξής:

“Γνωρίζαμε ότι ήταν ένα καθοριστικό παιχνίδι. Είχαμε μιλήσει με τους παίκτες για το πόσο σημαντικό είναι το ματς. Εδώ υπάρχει το πιο σημαντικό κομμάτι. Πρώτα έρχονται οι βαθμοί και αλλάζει η ψυχολογία ή πρώτα προσπαθείς να αλλάξεις την ψυχολογία για να έρθουν οι βαθμοί;
Η απάντηση είναι ότι πρώτα πρέπει να πιστεύουμε στον εαυτό μας και να έχουμε αυτοπεποίθηση. Είναι δύσκολο με βάση τη βαθμολογία, αλλά έχουμε ακόμα 20 ματς και πρέπει να το παλέψουμε και να μην χωρίσουμε στα δύο τα αποδυτήρια.
Δυστυχώς στην πρώτη φάση του αντιπάλου δεχτήκαμε γκολ και αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο βάρος για τη συνέχεια. Οπως είναι ομάδα, είναι μετά δύσκολο να αντιδράσει. Επίσης με έχει προβληματίσει ο τρόπος που δεχτήκαμε το 2ο και το 3ο γκολ, από δύο στημένες φάσεις. Επρεπε να ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι, πιο μαχητές. Με το 1-0 είσαι κοντά, όμως μετά…
Στο δεύτερο μέρος, ήμασταν καλύτεροι, αν και δεν είχαμε καλές ευκαιρίες, όμως είχαμε καλύτερη κυκλοφορία. Ισως θα πρέπει να το κρατήσουμε για την πορεία από δω και στο εξής”.

“Το πάθος, πώς μπορείς να το μετρήσεις. Δεν γίνεται. Εγώ είδα τους παίκτες μου ότι προσπάθησαν. Στο πρώτο δεν μπορούσαμε να βρούμε τα πατήματά μας, στο δεύτερο όμως ήμασταν καλύτεροι, βρήκαμε ρυθμό. Εγώ είδα πάθος και είδα ότι ήμασταν στις μονομαχίες. Δεν μας λείπει το πάθος. Εχουμε ένα πλάνο, αλλά όταν δεχτείς τόσο εύκολο γκολ, έχεις μπροστά σου ένα βουνό που πρέπει να το περάσεις. Είχαμε πάθος και προσπαθήσαμε, αυτό πιστεύω”.

“Για την 11άδα που με ρωτάτε, υπήρχε ο Ντίκακ, που ίσως θα μπορούσε να ξεκινήσει. Ομως επέλεξα να βάλω στο κέντρο παίκτες με τρεξίματα, γιατί εκεί έχουμε από την αρχή πρόβλημα. Για αυτό έβαλα παίκτες με τρεξίματα και μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντίντακ που είναι πιο δημιουργικός. Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις πριν τον αγώνα αν θα βγει η ενδεκάδα. Ο Ντίντακ πήγε καλά, αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσε να αντέξει 90 λεπτά. Θεωρώ ότι σε κάθε ματς θέλουμε ένα δυνατό κέντρο”.

“Η ομάδα πρέπει να βρει την ταυτότητά της. Τα αποτελέσματα θα έρθουν, το πιστεύω. Το θέμα είναι ότι κάθε μέρα που περνά να βρίσκουμε την ταυτότητά μας. Οντως το πρόγραμμα είναι δύσκολο, όμως ποτέ δεν ξέρεις ποιο ματς θα κερδίσεις. Μπορεί να χάσεις ένα ματς που θεωρείς εύκολο και να κερδίσεις ένα δύσκολο. Αν είσαι αποφασισμένος, νιώθεις καλά τον εαυτό σου και έχεις βρει την ταυτότητά σου, μπορείς να κερδίσεις οποιοδήποτε παιχνίδι”.

Ενα ακόμη σημαντικό αποτέλεσμα για τον ΑΟΧανιά/Κισσαμικό, ο οποίος συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία στο πρωτάθλημα της Football league. Η ομάδα των Χανίων φρ΄λεναρε την Παναχαική (είχε 3Χ3) στην Πάτρα, πήρε παλικαρίσια ισοπαλία (0-0) και θα μπορούσε βάσει ευκαιριών να πάρει και τη νίκη.

Ο ΑΟ Χανιά/Κισσαμικός περιόρισε τους κινδύνους προς την εστία του Λαζαρίδη, δεν απειλήθηκε αισθητά από την Παναχαϊκή και αντίθετα ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις ευκαιρίες με σπουδαιότερη αυτή με τον Ξύδα στο 63′.

Διαιτητής: Πουλημάς (ΕΠΣ Κέρκυρας)
Βοηθοί: Αθανασοπούλου (ΕΠΣ Μεσσηνίας)-Σκορδίλης (ΕΠΣ Κέρκυρας)
4ος διαιτητής: Μπαλατσούκας (ΕΠΣ Θεσπρωτίας)

Κίτρινες κάρτες: Μαρκοπουλιώτης (11′), Σάλιακας (22′), Γκίνη (41′), Μουστακόπουλος (51′), Αρναούτογλου (55′), Γκίνο (85′)

Παναχαϊκή (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Μπουτζίκος (46′ Φουρλάνος), Μουστακόπουλος, Γκίνο, Φωτάκης (73′ Αργυρόπουλος), Στεργίδης, Μωραΐτης, Αποστολόπουλος (59′ Αποστολόπουλος).

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Τόλι, Μαρκοπουλιώτης, Ζιούλης, Σάλιακας, Αρναούτογλου, Σελινιωτάκης, Γκίνη, Λεμονής (74′ Βρεττός), Ξύδας (85′ Ντάγκρας), Λέο (90′ Νικόλτσης).

Οι φάσεις του αγώνα

4′ Καλή στιγμή για τον ΑΟ Χανιά-Κισσαμικό, ο Λέο έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση και έκανε το σουτ και ο Πολίμος έδιωξε σε κόρνερ προ του Ξύδα.
19′ Μπαλιά του Αρναούτογλου στην πλάτη της άμυνας για τον Λεμονή, σέντρα-σουτ του τελευταίου στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα.
20′ Σέντρα του Φωτάκη κεφαλιά του Μωραΐτη μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.
30′ Νέα εντυπωσιακή… κούρσα του Λέο και σέντρα για τον Ξύδα, που δεν πιάνει καλά την κεφαλιά και η μπάλα περνάει παράλληλα από την εστία για να καταλήξει άουτ.
41′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Ξύδα. Από κάθετη του Τόλι ο Λεμονής πάσαρε στον Ξύδα, που απέφυγε τον Μακρυδημήτρη και σούταρε για να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Βρονταράς.
45+1′ Μακρινό σουτ του Σάλιακα η μπάλα ψηλά άουτ.
49′ Εκτέλεση κόρνερ του Σάλιακα απομακρύνουν οι αμυντικοί, σουτ του Αρναούτογλου μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Βρονταράς.
61′ Σέντρα του Σάλιακα ο Ξύδας υπό την πίεση του Μακρυδημήτρη προσπάθησε να κάνει την προβολή η μπάλα κατέληξε άουτ.
63′ Απίστευτη ευκαιρία με τον Ξύδα να φεύγει στην κόντρα και με δυσκολία να αποφεύγει τον Βρονταρά σουτάροντας προς την εστία με τον Μακρυδημήτρη σχεδόν στη γραμμή να διώχνει σε κόρνερ.
65′ Μετά από λάθος έξω από την περιοχή της ομάδας μας ο Γκίνο έκανε το σουτ και ο Λαζαρίδης έστω και δύσκολα μπλόκαρε σε δεύτερο χρόνο.
81′ Δυνατό σουτ του Σάλιακα η μπάλα πάνω από την εστία.

Ασταμάτητος ο Ηρόδοτος, μετά τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Αιγάλεω (1-2), "σκότωσε" και τον Φωστήρα, τον οποίο και κέρδισε στην Αλικαρνασό με 1-0 με γκολ του Μωραίτη στο 57'. Στο +9 απο το Φωστήρα και στο +10 απο το Αιγάλεω πλέον ο Ηρόδοτος, ο οποίος έχει αποκτήσει ήδη διαφορά ...τίτλου, απο τους διώκτες του.

Πιο κοντά στον Ηρόδοτο, είναι μόνο ο ΠΟΑ (+7), ο οποίος έμεινε στο 0-0 με την Παλαιόχωρα στο Ατσαλένιο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια των κρητικών ομάδων, στο ντέρμπι του Ρεθύμνου,  Α.Ε. Μυλοποτάμου-Ερμής Ζωνιανών έμειναν στο 1-1.

Ισοπαλία και για τον Ο.Φ. Ιεράπετρας που ήρθε 2-2 με τον Ηλυσιακό. Να τονίσουμε ότι το πρωτάθλημα διακόπτεται την επόμενη εβδομάδα και συνεχίζεται με την 8η αγωνιστική την Κυριακή 3 Δεκεμβρίου.

Ρεπό: Παλαιόχωρα

Μια ακόμη πικρή ήττα με ...ανατροπή αυτή τη φορά γνώρισε ο Εργοτέλης, στο Παγκρήτιο στάδιο απο τον Αρη με 2-3. Η ομάδα του Τάκη Γκώνια προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάλληψη δεν εμφανίστηκε καθόλου στο γήπεδο!
Υπέστη μια απίστευτη καθίζηση και ο Αρης με τρία γκολ πήρε τη νίκη.
Ο Εργοτέλης προηγήθηκε ΣΤΟ 14' με κεφαλιά-ψαράκι του Κάιπερς, ενώ στο 23' ο Σταματάκος έκανε το 2-0.
Στο 53' ο Αρης ξαναμπήκε στο παιχνίδι, μειώνοντας με το Ντούνη.
Στο 72' ο Διαμαντόπουλος με πέναλτι έκανε το 2-2.
Στη φάση αυτή έχει προηγηθεί επιθετικό φάουλ στον γκολκήπερ του Εργοτέλη.
Στο 87' ο Πλατέλας έγραψε το 2-3. Στην αρχή της φάσης ο Ντούνης που δίνει την ασίστ είναι σε θέση οφσάιντ.

Να σημειωθεί ότι στον Εργοτέλη, έχουν παράπονα απο τη διαιτησία. Στο δεύτερο γκολ φαίνεται να υπάρχει επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα του Εργοτέλη Λαδά, προτού ανατραπεί ο Πλατέλλας και δοθεί πέναλτι, ενώ στο τρίτο γκολ ο Ντούνης, που δίνει την πάσα στον σκόρερ Πλατέλλα, φαίνεται να είναι εκτεθειμένος, σύμφωνα με το τηλεοπτικό δέκτη. Η ουσία είναι πως οι Θεσσαλονικείς πήραν ένα μεγάλο "διπλό"με τα γκολ των Ντούνη (53'), Διαμαντόπουλου (πεν. 72') και Πλατέλλα (88'), κάνοντας το "4 στα 4".

Διαιτητής του αγώνα  ο  Λάμπρου Γιώργος (Εύβοιας)
Βοηθοί: Ζησημόπουλος Δημήτρης (Πειραιά), Πριόνας Δαυίδ (Εύβοιας)
4ος διαιτητής: Τσαγκαράκης Πέτρος (Χανίων)

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσέλης (66' Πάτας), Σταμόπουλος, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Βογιατζής, Μπουτσάκης (64' Εντιαγέ), Μπούζας (82' Αγγελόπουλος), Κάιπερς, Σταματάκος, Έφορντ

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Βαλεριάνος, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Μουμίν (78' Νίκιτς), Ιντζόγλου, Κασσός (46' Ντούνης), Πλατέλλας, Πασάς (83' Καπνίδης), Διαμαντόπουλος

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
8' Πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα στο παιχνίδι, με τον Μπουρσέλη να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κάιπερς έπιασε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

14' ΓΚΟΛ! Ο Κάιπερς με κεφαλιά ψαράκι στη καρδιά της άμυνας του Άρη ανοίγει το σκορ στο Παγκρήτιο στάδιο, έπειτα από κεφαλιά πάσα του Σαματάκου από αριστερά, πετυχαίνοντας το 3ο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.
23' ΓΚΟΛ! Ο Κάιπερς με καταπληκτική πάσα βρήκε τον Έφορντ, αυτός απέναντι από τον Καντιμοίρη έκανε το πλασέ, ο γκολκίπερ του Άρη απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα, με τον Σταματάκο να παίρνει το ριμπάουντ και να πλασάρει σε κενή εστία, γράφοντας το 2-0 στο Παγκρήτιο στάδιο υπέρ του Εργοτέλη.
29' Πρώτη φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Κάσσο να χάνει το τετ-α-τετ απέναντι στον Λαδά, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.
38' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πλατέλλα, ο Λαδάς έδιωξε με γροθιές στα πλάγια.
46' Σουτ του Σταματάκου έξω από την περιοχή, η μπάλα θα βρει σε σώματα και θα περάσει λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καντιμοίρη.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στο Παγκρήτιο στάδιο, με τον Άρη να δημιουργεί την πρώτη φάση στην επανάληψη, το σουτ του Διαμαντόπουλου έδιωξε ενστικτωδώς ο Λαδάς σε κόρνερ.

53' Ο Ντούνης με κοντινό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής του Λαδά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας το σκορ σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

58' Ο Πλατέλλας έκανε το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Εργοτέλη, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λαδά.

59' Ο Πλατέλλας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Διαμαντόπουλος έπιασε τη κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει εκτός εστίας του Λαδά.

65' Δυνατό βολέ του Λαδά, ο Εντιαγέ θα βρεθεί απέναντι από τον Καντιμοίρη, με το πλασέ του νεοαποκτηθέν ποδοσφαιριστή της ομάδας μας να φεύγει λίγο άουτ.
72' Ο Διαμαντόπουλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι θα φέρει το ματς στα ίσα, κάνοντας στο Παγκρήτιο στάδιο το 2-2

77' Στην κόντρα επίθεση ο Εργοτέλης, ο Έφορντ έκανε την ενέργεια και σούταρε με τον Καντιμοίρη να αποκρούει.

87' Ο Πλατέλλας με πλασέ σε κενή εστία θα κάνει το 2-3 για τον Άρη, κάτω από έντονες διαμαρτυρίες για οφσάιντ στην έναρξη της φάσης με τον Ντούνη να μην καλύπτεται από κανένα αμυντικό της κρητικής ομάδας.
92' Ο Σταματάκος με ωραία προσπάθεια θα αποφύγει τον αμυντικό του Άρη, όμως το πλασέ που επιχείρησε θα καταλήξει στην αγκαλιά του Καντιμοίρη.

Ο Άρης έχανε 0-2 από τον Εργοτέλη στο ημίχρονο και η λήξη της αναμέτρησης τον βρήκε νικητή με 3-2 στο Παγκρήτιο στάδιο. Με τη νίκη αυτή έκανε το 4Χ4 και συνεχίζει μόνος πρώτος στην κορυφή της Football league.

Πρώτη βαθμολογική απώλεια για την Παναχαϊκή, που έμεινε στο 0-0 με τον ΑΟΧανιά/Κισσαμικό.

Επιστροφή στις νίκες για τη Δόξα Δράμας, που πέρασε με διπλό απο την Καλλιθέα (0-1).

Στην 4η θέση η ΑΕΚαραισκάκης μετά τη νίκη με 2-1 επί της Σπάρτης.

Ο ΟΦΗ έμεινε το Σάββατο στο 0-0 με τα Τρίκαλα.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής της Football League:)

Σάββατο 18/11

ΑΟ Τρίκαλα - ΟΦΗ 0-0

Κυριακή 19/11

Παναχαϊκή – ΑΟΧ Κισσαμικός 0-0

Εργοτέλης –Άρης 2-3 (14' Κάιπερς, 23' Σταματάκος - 53' Ντούνης, 72' Διαμαντόπουλος, 88' Πλατέλλας)

Καραϊσκάκης –Σπάρτη 2-1 (18' Χούσος, 37' Κυριάκης - 41' Ράνος)

Καλλιθέα– Δόξα Δράμας 0-1 (31' Λίτσκας)

Απόλλων Λάρισας -Πανσερραϊκός 3-0 (47' Τσιλούλης, 75' Μαυριάς, 79' Σαχινίδης)

Απόλλων Πόντου- Αναγέννηση Καρδίτσας 2-0 (15' Μπρίτο, 77' Χασομέρης)

Αιγινιακός -Παναιγιάλειος 1-1 (91' Παπαδόπουλος - 59' Γαβριηλίδης)