KORTS SKAI 340x150

Ότι έχτιζε μια ολόκληρη χρονιά, το γκρέμισε σε 2 μέρες η ομάδα βόλει του ΟΦΗ!

Μετά από μια εκπληκτική παρουσία φέτος στα γήπεδα της Α2 και πρόκριση με πολλά όνειρα και φιλοδοξίες για την «υπέρβαση» στα μπαράζ ανόδου στην Α1, μέσα σε δυο μέρες, όλα χάθηκαν!

Οι δυο ήττες που υπέστη το βόλει του ΟΦΗ στα μπαράζ ανόδου από την Παλλήνη (3-1) και από τη Ροδίων Αθλισις (3-0 σετ, 25-18,29-27, 25-18), βγάζουν τον ΟΦΗ οριστικά εκτός πρόκρισης φάιναλ-φορ και εκτός διεκδίκησης του ονείρου για άνοδο στην Α1.

Η νίκη του Εθνικού επί της Παλλήνης με 3-2 σετ (κέρδισε και τη Ροδίων Αθλισις) τον στέλνουν με την Παλλήνη (που κέρδισε τον ΟΦΗ με 3-1) στο φαιναλ-φορ και έτσι το τελευταίο παιχνίδι του ΟΦΗ με τον Εθνικό την Κυριακή (23/4) έχει ουσιαστικά μόνο βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Κρίμα! Γιατί ο ΟΦΗ έδειχνε να έχει όλες τις προυποθέσεις φέτος να γράψει ιστορία!

Τουλάχιστον κατάφερε το βόλει του ΟΦΗ, να πάρει την άνοδο στην Preleague, η οποία θα είναι η δεύτερη κατηγορία κάτω από την Α1, η οποία θα δημιουργηθεί του χρόνου.

Αυτός ήταν και ο πρωτογενής στόχος του ΟΦΗ, απλά η εικόνα και η δυναμική της ομάδας, έκανε όλους να πιστέψουν στο όραμα, αλλά τελικά αυτό δεν έγινε πραγματικότητα!

Οπως δήλωσε στην επίσημη σελίδα του Ερασιτέχνη ΟΦΗ ofierasitechnis.gr ο προπονητής του ΟΦΗ Δημήτρης Ζλατιλίδης

«Δυστυχώς η ήττα από την Παλλήνη μας άδειασε και στο παιχνίδι με τη Ροδίων Αθλησις δεν δείξαμε το πραγματικό μας πρόσωπο. Μας επηρέασε πολύ η ήττα στο πρώτο παιχνίδι.

Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε να κερδίσουμε μια θέση στην Α1. Όμως η χρονιά δεν είναι αποτυχημένη σε καμία περίπτωση. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια όλη τη χρονιά, παίξαμε ωραίο βόλει σε πολλά παιχνίδια και πήραμε και την άνοδο για την Preleagueπου ήταν ο πρώτος στόχος που είχαμε θέσει. Του χρόνου θα προσπαθήσουμε ξανά για το επόμενο βήμα».

Με καταφανέστατο γκολ οφσάιντ του Μπουλούλη κι ενώ ο σκόρερ και άλλοι τέσσερις παίκτες των Φθιωτών δεν καλύπτονταν από παίκτες του Πανσερραϊκού, η Λαμία άνοιξε το σκορ επί των "λιονταριών". Ο βοηθός από την Πιερία, Δημήτρης Ζέρβας, αν και ήταν σε πολύ καλή θέση, δεν υπέδειξε την παράβαση και το γκολ των "κυανόλευκων" κακώς μέτρησε.
Την 13η εντός έδρας νίκη σε ισάριθμο αριθμό αγώνων πέτυχε η Λαμία το απόγευμα του Σαββάτου (22/4). Η ομάδα της Φθιώτιδας επικράτησε με 3-1 του Πανσερραϊκού για την 27η αγωνιστική της Stoiximan.gr Football League και έφτασε τους 68 βαθμούς, όσους έχει και ο Απόλλων Σμύρνης (έχει ματς λιγότερο).

Ο Πανσερραϊκός από την άλλη υπέστη την τέταρτη διαδοχική του ήττα, ύστερα από αυτές με Απόλλωνα, Αχαρναϊκό και ΟΦΗ που προηγήθηκαν. Ο δρόμος για την επικράτηση της Λαμίας, άνοιξε χάρη στο σοβαρό λάθος του επόπτη Ζέρβα (Πιερίας).

Η Λαμία επτά αγωνιστικές πριν από τη λήξη του πρωταθλήματος παραμένει σε τροχιά ανόδου και διατηρεί απόσταση ασφαλείας από τον τρίτο της βαθμολογίας Άρη, ο οποίος την Κυριακή (23/4) αντιμετωπίζει στο "Κλεάνθης Βικελίδης" τον Αγροτικό Αστέρα. Μέσα στα επτά ματς που απομένουν είναι και αυτό που θα κατακτηθεί στα χαρτιά με τον Πανθρακικό.
Η ομάδα της Φθιώτιδας άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά του Μπουλούλη (1-0). Αυτή βέβαια ήταν η φάση που στιγμάτισε το ματς, αφού κατά την εκτέλεση φάουλ του Αυγενικού, όχι μόνο ο σκόρερ αλλά και άλλοι τέσσερις παίκτες ήταν οφσάιντ.

Το 2-0 για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 39'. Ο Αυγενικού εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Βαλιός πήδηξε για κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον Καψάλη και κατέληξε στα δίχτυα. Τέσσερα λεπτά μετά ο Πανσερραϊκός μείωσε στο σκορ, όταν από εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα, ο Τσελεπίδης πρόλαβε την έξοδο του Πίτκα και με κεφαλιά μείωσε.

Στη φάση αυτή ο σκόρερ τραυματίστηκε και πέρασε εκτός αγώνα. Και ενώ τα "λιοντάρια" έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, η Λαμία έβαλε και τρίτο γκολ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος. Ήταν στο 45'+1', όταν ο Βασιλόγιαννης από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Καραγιάννης που ήταν αφύλαχτος σκόραρε με συρτό σουτ (3-1).

Διαιτητής: Συμεωνίδης (Πιερίας)

Βοηθοί: Παπαδημητρίου (Λάρισας), Ζέρβας (Πιερίας)

ΛΑΜΙΑ (Μ. Τεννές): Πίτκας, Μπουλούλης, Βασιλόγιαννης, Καραγιάννης (76' Βάντερσον), Ντουρμισάι (86' Πατσαρούχας), Βαλιός, Αυγενικού, Ρότσα, Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Σπυρόπουλος (72' Τσούκαλος).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Π. Διλμπέρης): Ρίστιτς, Τσελεπίδης (46' λ. τρ. Παπατζίκος), Ιωαννίδης, Καψάλης, Σιάκκας, Τσιμίκας, Ντοράγκι, Ρούτσης, Πόζογλου (60' Τσούτσης), Κανούλας, Φούσου (82' Ταχματζίδης).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σάββατο 22/4

Λαμία - Πανσερραίκός 3-1 (6' Μπουλούλης, 39' αυτ. Καψάλης, 45'+1' Καραγιάννης - 43' Τσελεπίδης)

2. Λαμία 68

................................................

Παρασκευή 28 Απριλίου

Καλλονή - Πανελευσινιακός (17:00, Δημ. Στάδιο Μυτιλήνης)

Σάββατο 29 Απριλίου

ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης (17:00 ΕΡΤ3, «Θ. Βαρδινογιάννης»)

Κυριακή 30 Απριλίου

Αχαρναϊκός - Λαμία (17:00, Δημ. Αχαρνών)

Κισσαμικός - Τρίκαλα (17:00)

Αιγινιακός - ΑΟ Χανιά (17:00, «Γ. Παραλυκίδης»)

Αναγέννηση Καρδίτσας - Καλλιθέα (17:00, Δημ. Στάδιο Καρδίτσας)

Παναιγιάλειος - Σπάρτη (17:00, Δημ. Στάδιο Αιγίου)

Πανσερραϊκός - Άρης (17:00 ΕΡΤ3, Δημ. Σερρών)

Αγροτικός Αστέρας - Πανθρακικός 3-0 α.α.

ΔΕΙΤΕ ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ VIDEO ΤΗΝ ΑΠΙΘΑΝΗ ΦΑΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ 5 ΠΑΙΚΤΕΣ ΟΦΣΑΙΝΤ ΣΤΟ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΛΑΜΙΑΣ

Με το εντυπωσιακό 79-20 επί του Αιγέα Αιδηψού και το τρία στα τρία στα παιχνίδια που έδωσε στα προκριματικά του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Κορασίδων , τα τρομερά κορίτσια του ΟΦΗ, πήραν  άνετα την πρόκριση, στις 6 καλύτερες ομάδες της Ελλάδος, που θα αγωνιστούν στην τελική φάση η οποία θα φιλοξενηθεί στο Βόλο στις 28/6-2/7.

Τα τρομερά κορίτσια του Νίκου Δελατόλα, μετά την κατάκτηση του τίτλου στην Κρήτη, πήραν και την πρωτιά στον όμιλο που μετέχουν κερδίζοντας εύκολα, Σαντορίνη, Κάλυμνο και Χιο. Το τελευταίο παιχνίδι με τον Σύλλα Αιδηψού έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς με τρείς νίκες τα κορίτσια του ΟΦΗ έχουν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στα τελικά.

Ο προπονητής των Κορασίδων του ΟΦΗ Νίκος Δελατόλας ανέφερε σε δήλωση του στην επίσημη σελίδα του Ερασιτέχνη ΟΦΗ, ότι  «είναι μια δικαίωση για τα κορίτσια αυτή τους η επιτυχία. Πρώτη φορά ο ΟΦΗ θα έχει συμμετοχή στην τελική εξάδα σε επίπεδο κορασίδων. Όπως για πρώτη φορά πήραμε τον τίτλο στην Κρήτη σε κορασίδες και Νεάνιδες. Εχουμε 2 μήνες για να προετοιμαστούμε για τα τελικά και ο στόχος μας εκεί είναι να έχουμε ανταγωνιστική παρουσία και πιστεύω ότι θα την έχουμε».

ΟΦΗ -ΑΙΓΕΑΣ ΧΙΟΥ 79-20

Τα δεκάλεπτα: 18-8/43-14/66-18/79-20.

OΦΗ(Δελατόλας): ΠΑΠΑΜΑΡΚΑΚΗ 28 (2), ΒΑΤΣΙΝΑ 9 (1), ΙΑΤΡΑΚΗ 6, ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ 6, ΠΑΠΑΔΑΚΗ Κ 6, ΤΖΑΝΕΤΗ 7 (1), ΚΟΥΡΑΤΟΡΑ 9 (3), ΦΡΑΓΚΑΚΗ 4, ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ 2, ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΕΥΑ 2.

Να συνεχίσει το σερί των τελευταίων αγωνιστικών θέλει ο ΟΦΗ, στο παιχνίδι της Κυριακής (23/4,4μμ) με τον Αχαρναικό στο Γεντί Κουλέ, με την κρητική ομάδα να μετράει 5 σερί νίκες και 10 νικηφόρα αποτελέσματα, στους τελευταίους 11 αγώνες!

Χωρίς απρόοπτα της τελευταίας στιγμής,ολοκληρώθηκε η προετοιμασία του ΟΦΗ, με το Νίκο Παπαδόπουλο, να μην υπολογίζει στην αναμέτρηση αυτή, στους τιμωρημένους Μάνο και Μητρόπουλο.

Ο τεχνικός του ΟΦΗ πήρε στην αποστολή 20 παίκτες.

Η επίσημη ενημέρωση του ΟΦΗ αναφέρει:

Με προπόνηση που έγινε το Σάββατο (22/4) το πρωί στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο, ο ΟΦΗ ολοκλήρωσε την προετοιμασία του, για την αναμέτρηση της Κυριακής (23/4, 4μμ) με τον Αχαρναικό στο Γεντί Κουλέ.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος, επέλεξε για την αποστολή 20 ποδοσφαιριστές.

Την αποστολή του ΟΦΗ απαρτίζουν οι:

Δάφκος, Δερμιτζάκης, Στρέζος, Κιάσσος, Κώτσιος, Κομεσίδης, Βαλλιάνος, Οστοιτς, Παντίδος, Χισι, Νάστος, Μπουρσέλης, Χαντί, Πουρτουλίδης, Μπόατεγκ, Μιλοσάβλιεφ, Ογκμποε, Βουό, Βρεττός, Πάγκαλος.

Εκτός αποστολής έμειναν οι Μητρόπουλος, Μάνος (τιμωρημένοι), οι τραυματίες Φαζός, Κοιλιάρας και οι Ράντι, Αντουκόρ, Κοντογιάννης, Μανιαδής.

Πρεμιέρα με ήττα στα μπαράζ για την άνοδο στην Α1 έκανε ο ΟΦΗ, αλλά έχει την ευκαιρία στα επόμενα παιχνίδια, να πάρει μια απο τις δυο πρώτες θέσεις του ομίλου του, που θα τον στείλουν στο φάιναλ-φορ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη, γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ απο την Παλλήνη και πλέον στα παιχνίδια που έχει με τη Ροδίων Αθλησις το Σάββατο (6μμ) και την Κυριακή με τον Εθνικό (3μμ) να πάρει τη δεύτερη θέση και να πάρει την πρόκριση στο φαιναλ-φορ όπου οι δυο πρώτες ομάδες θα πάρουν απευθείας το εισιτήριο για την Α1 βόλει.

Ο ΟΦΗ πάλεψε το πρώτο σετ, αλλά το έχασε στις λεπτομέρειες, ήταν μέτριος στο δεύτερο σετ και το έχασε σχετικά εύκολα (25-18), ανέβασε την απόδοση του και πήρε το τρίτο σετ με 23-25, αλλά στο τέταρτο αν και ξεκίνησε καλά έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-2 και να διεκδικήσει το παιχνίδι στο ται-μπρέικ.

Η Παλλήνη πήρε το σετ με 25-22 και πήρε και τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-22,25-18,23-25,25-22.

*Στο άλλο παιχνίδι του Α' ομίλου των μπαραζ ο Εθνικός νίκησε εύσκξολα με 3-0 σετ τη Ροδίων Άθλησις.

Τα σετ ήταν 25-12,25-15 και 25-20.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα του σαββατοκύριακου:

Σαβ 22 Απρ, 16:00 ΑΟ Παλλήνη - Εθνικός ΟΦΠΦ Ζηρίνειο

Σαβ 22 Απρ, 18:00 ΟΦΗ - Ροδίων Άθλησις Ζηρίνειο

Κυρ 23 Απρ, 13:00 Ροδίων Άθλησις - ΑΟ Παλλήνη Ζηρίνειο

Κυρ 23 Απρ, 15:00 Εθνικός ΟΦΠΦ - ΟΦΗ Ζηρίνειο

ΠΑΕ ΟΦΗ 1925 και Ερασιτέχνης ΟΦΗ, ευχήθηκαν με ανακοινώσεις τους καλή θητεία στη νέα διοίκηση των Παλαιμάχων ποδοσφαιριστών του ΟΦΗ, η οποία προέκυψε μετά τις τελευταίες αρχαιρεσίες που έγιναν.

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ ΟΦΗ 1925: «H διοίκηση της ΠΑΕ ΟΦΗ 1925 συγχαίρει τη νέα διοίκηση των Παλαιμάχων ποδοσφαιριστών του ΟΦΗ, για την εκλογή της. Της εύχεται καλή επιτυχία στα καθήκοντα της και καλή συνεργασία με στόχο πάντα το συμφέρον του ΟΦΗ».

H ανακοίνωση του Ερασιτέχνη ΟΦΗ: "Ο Ερασιτέχνης ΟΦΗ εκφράζει τα θερμά του συγχαρητήρια στη νέα διοίκηση των Παλαιμάχων ποδοσφαιριστών του ΟΦΗ.Ο Ερασιτέχνης ΟΦΗ θα είναι δίπλα στο νέο διοικητικό συμβούλιο, όπως έκανε άλλωστε και στις προηγούμενες διοικήσεις".

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ:

Ανανέωση το σύνθημα στους Παλαίμαχους του ΟΦΗ

Ακάθεκτες συνεχίζουν την πορεία τους στα προκριματικά του Πανελλήνιου πρωταθλήματος, οι Κορασίδες του ΟΦΗ.

Μετά τη Σαντορίνη, καθάρισαν εύκολα και την Κάλυμνο με 66-42 και βρίσκονται κοντά στην πρόκριση στην τελική φάση που θα γίνει στα τέλη Ιουνίου στο Βόλο.

Ο ΟΦΗ το Σάββατο αντιμετωπίζει τον Αιγέα Χίου και αν κάνει την τρίτη νίκη, προκρίνεται στην επόμενη φάση.

ΟΦΗ- ΚΑΛΥΜΝΟΣ 66-42

τα δεκαλεπτα: 20-4/35-14/52-19/66-42
ΟΦΗ (Δελατόλας): ΦΡΑΓΚΑΚΗ 2, ΙΑΤΡΑΚΗ 10 (2), ΠΑΠΑΔΑΚΗ Κ 10, ΒΑΤΣΙΝΑ 7 (1), ΜΠΟΡΜΠΑΝΤΩΝΑΚΗ 5 (1), ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΕΥΑ, ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΗ, ΚΟΥΡΑΤΟΡΑ 9 (3), ΤΖΑΝΕΤΗ 9 (1), ΠΑΠΑΜΑΡΚΑΚΗ 6, ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ 4, ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ 4

Δέκα ημέρες πριν από τη μεγάλη αθλητική γιορτή της πόλης του Ηρακλείου και της Κρήτης, τον αγώνα RUN GREECE ΗΡΑΚΛΕΙΟ (30 Απριλίου), οι εγγραφές έφτασαν τις 3.300.
Αμέσως μετά το Πάσχα 150 άνθρωποι περίπου εγγράφονται κάθε μέρα.
Ο ρυθμός των εγγραφών αναμένεται να αυξηθεί καθώς πλησιάζουμε στην ημέρα της εκδήλωσης, Κυριακή 30 Απριλίου και σύντομα θα εξαντληθούν οι θέσεις συμμετοχής.
Από τους διοργανωτές των αγώνων: Περιφέρεια Κρήτης – Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου, Δήμος Ηρακλείου και Σ.Ε.Γ.Α.Σ. έχουν προβλεφθεί 5.700 θέσεις συμμετοχής το ανώτερο.
- Οι εγγραφές πραγματοποιούνται καθημερινά από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή στην Περιφέρεια Κρήτης – Περιφερειακή ενότητα Ηρακλείου, στο Δήμο Ηρακλείου (Κτίριο Ανδρόγεω) 09.00 – 14.00 και στο στάδιο Ελευθερίας στη Χανίοπορτα 09.00 – 14.00 και 17.00 – 20.00.
- Επίσης η εγγραφή γίνεται και ηλεκτρονικά στο σαιτ της διοργάνωσης:

► Για την απρόσκοπτη και ασφαλή συμμετοχή των 5.700 δρομέων, αλλά και για την διευκόλυνση των μετακινήσεων των πολιτών και επισκεπτών της πόλης, την Κυριακή 30 Απριλίου από ώρα 07.00 το πρωί μέχρι και 14.00, θα υπάρχει απαγόρευση της κυκλοφορίας όλων των οχημάτων σε όλο το μήκος της διαδρομής και εκτροπές – κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στους δρόμους που περιβάλουν τη διαδρομή.
Η διαδρομή των 5 και 10 χιλιομέτρων είναι:
Εκκίνηση: Αρχή Λεωφόρου Δικαιοσύνης (μπροστά από την Περιφέρεια Κρήτης) - Πλατεία Νικ. Φωκά- 25ης Αυγούστου (πεζόδρομος) – Πλατεία Δέκα Οκτώ Άγγλων - Νεάρχου – Συμβολή Νεάρχου και Δουκώς Μποφώρ ( σιντριβάνι Ο.Λ.Η.)- Στροφή γύρω από το σιντριβάνι – Νεάρχου - Πλατεία Δέκα Οκτώ Άγγλων – Παραλιακή Λεωφόρος Σοφ. Βενιζέλου - Αρχ. Μακαρίου- Νικ. Πλαστήρα- Συμβολή Νικ. Πλαστήρα με τις οδούς Έβανς και Πεδιάδος (Πύλη Ιησού – καινούργια πλατεία) – Πλατεία Κύπρου - Χαρ. Τρικούπη – Λεωφόρος Δημοκρατίας.
Τερματισμός: Πλατεία Ελευθερίας, στη συμβολή της Λεωφ. Δημοκρατίας με τις οδούς Πεδιάδος – Αβέρωφ και Ανεμογιάννη.

► Χορηγοί επικοινωνίας των αγώνων, είναι όλα τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης
της Κρήτης.

► Χορηγοί μετάδοσης είναι οι ραδιοφωνικοί σταθμοί του Ηρακλείου:
Υδρόγειος 106,9 – Άλφα News 106,2 – Kiss Fm 96,1 – Music Club 105,8 και Λάμψη 92,9.

Με αφορμή το “6ο Τουρνουά Αλληλεγγύης” (φιλανθρωπικού χαρακτήρα με συμμετοχή ομάδων του εργασιακού) και την τελική του φάση που θα γίνει το Σαββατοκύριακο 22 και 23 Απριλίου στα Χανιά, τη διοργάνωση θα τιμήσει με την παρουσία του ο “θρύλος” του ελληνικού μπάσκετ, Παναγιώτης Γιαννάκης.

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης θα βρεθεί το Σάββατο (22/4) στο κλειστό Ταυρωνίτη όπου θα έχει την ευκαιρία (στις 6 το απόγευμα) να μιλήσει στα μικρά παιδιά ακαδημιών, ανάμεσά τους και του ΑΟΚ Χανιά.

Την Κυριακή (23/4) ο Παναγιώτης Γιαννάκης θα βρεθεί (στις 16:30) στο κλειστό Κλαδισού, όπου και θα πραγματοποιηθεί ο τελικός της διοργάνωσης.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings επέστρεψε από το -17 στο οποίο βρέθηκε μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου, οδήγησε την αναμέτρηση στην παράταση και εκεί με επιμέρους σκορ 21-8 έκανε το 1-0 εις βάρος του Κολοσσού H Hotels (84-71, κ.α. 63-63) για την πρώτη φάση των πλέι οφ της STOIXIMAN.GR Basket League.

Πρωταγωνιστές της ανατροπής και της νίκης της κρητικής ομάδας, που κράτησε το πλεονέκτημα της έδρας, ήταν οι Χάρης Γιαννόπουλος, Τόαρλιν Φιτζπάτρικ, οι οποίοι σκόραραν από 20 πόντους με συνολικά 10/19 τρίποντα. Ο αρχηγός του Ρεθύμνου Cretan Kings με τους 20 πόντους που πέτυχε ξεπέρασε τους 1.000 στην καριέρα του στο επαγγελματικο πρωτάθλημα.

Ο Κολοσσός H Hotels μπήκε στην αναμέτρηση με ενέργεια στην άμυνα και από την άμυνα βρήκε ρυθμό στην επίθεση. Με καλάθι του Ερλ Ουότσον και τρίποντο του Λάνγκστον Χολ, ξέφυγε με 15-7, 3’ και 5’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Με την διαφορά στους οκτώ πόντους (22-14) ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο ύστερα από σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Χρήστου Σαλούστρου.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με το Ρέθυμνο Cretan Kings να μειώνει στο καλάθι (22-20 στο 11’) με έξι βολές, τέσσερις του Ουόλτερ Λέμον Τζούνιορ και δύο του Ανδρέα Χριστοδούλου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 9-0 σε διάστημα δύο λεπτών με τον Τρέβορ Ρέλεφορντ να σημειώνει επτά πόντους με ένα τρίποντο, και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (31-20), με 6’ και 29’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με νέο σερί, 6-0 αυτή την φορά, στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους, με δύο καλάθια του Ρέλεφορντ, ο Κολοσσός H Hotels πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +15 (39-24).

Οι «θαλασσί» ανέβασαν την διαφορά στους 17 (41-24) στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με καλάθι του Τζέσε Τσούκου. Ο Κολοσσός H Hotels προηγήθηκε ξανά με 17 (48-31), 4’ και 28’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, ύστερα από καλάθι του Τζουβέντε Ρέντικ και γκολ φάουλ του Ρουπ Άχονεν. Το Ρέθυμνο Cretan Kings, όμως, σε εκείνο το σημείο... αφυπνίστηκε και με σερί 14-0 μείωσε στους 3 (48-45) με 1’ και 28’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Το σερί της κρητικής ομάδας που άλλάξε την μορφή του αγώνα, άρχισε με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου, είχε διάρκεια μικρότερη των τριών λεπτών, ενώ πέντε πόντοι του με ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα προήλθαν από τα χέρια του Τόαρλιν Φιτζπάτρικ.

Με δύο τρίποντα των Φιτζπάτρικ, Γιαννόπουλου, το Ρέθυμνο Cretan Kings ισοφάρισε σε 51-51, 1’ και 39’’ μετά την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τέσσερις σερί πόντους του Ρέντικ (55-51 στο 34’), αλλά η κρητική ομάδα με κάλαθι του Γκάρι Τάλτον και δύο βολές του Φιτζπάτρικ, πέρασε μπροστά στο σκορ με 58-57, με 2’ και 24’’ να απομένουν για την λήξη της κανονικής διάρκειας της συνάντησης.

Με τρίποντο του Ρόμπερτ Άρνολντ, το Ρέθυμνο Cretan Kings προηγήθηκε με 61-59, 1’ και 10’’ πριν το τέλος του σαραντάλεπτου. Με δύο καλάθια των Χολ, Παναγιώτη Βασιλόπουλου σε διάστημα 30’’, ο Κολοσσός H Hotels, ανέκτησε το προβάδισμα (63-61) με 24’’ να απομένουν για την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Ο Γιαννόπουλος, όμως, γρήγορα ισοφάρισε (63-63) και στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, αστόχησαν διαδοχικά οι Χολ, Βασιλόπουλος για τη νίκη των «θαλασσί» και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο έξτρα πεντάλεπτο και με 8 πόντους με δύο τρίποντα του Φιτζπάτρικ και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Άρνολντ, ξέφυγαν με 74-67, 2’ και 49’’ πριν το τέλος. Με δύο σερί τρίποντα του Γιαννόπουλου, το Ρέθυμνο Cretan Kings προηγήθηκε με 82-69 με 56’’ να απομένουν για την λήξη και έτσι «κλείδωσε» τη νίκη του.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-39 (ημίχ.), 45-51, 63-63 κ.α., 84-71.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 10, Άρνολντ 14 (2), Φιτζπάτρικ 20 (4), Λέμον 13 (1), Ραζής, Σάφτενααρ 3 (1), Τάλτον 4, Καμπερίδης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 20 (6).

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 20, Σαλούστρος 5 (1), Ρέλεφορντ 17 (1), Βασιλόπουλος 9, Χολ 9 (1), Λιάπης, Τσούκου 2, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν 5, Παπαδάκης, Γουότσον 4.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μία μικρή απογοήτευση. Κυρίως γιατί χωρίς να θέλω να φανεί εγωιστικό πιστεύω πως ήμασταν καλύτερη ομάδα σήμερα και αξίζαμε τη νίκη.

Πήγαμε το ματς ακριβώς στον ρυθμό που θέλαμε. Χτυπήσαμε όλες τις αδυναμίες του Ρεθύμνου αλλά 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου ένας πολύ σημαντικός παίκτης για μας τραυματίστηκε (Ρέλεφορντ). Αυτό άλλαξε τις ισορροπίες για μας, καθώς δεν είχαμε κάθετο παίκτη στο πικ εντ ρολ και από κει και πέρα το Ρέθυμνο ροκάνισε τη διαφορά, έβαλε μεγάλα σουτ.

Εμείς είχαμε την ευκαιρία μας στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, δε μας ήθελε και πήγαμε στην παράταση. Εκεί δεν είχαμε ούτε τις ψυχικές αλλά ούτε τις σωματικές δυνάμεις. Το Ρέθυμνο έβαλε μεγάλα σουτ και ήρθε φυσιολογικά η ήττα».

Κώστας Παπαδάκης (μπασκετμπολίστας Κολοσσού H Hotels): «Σήμερα ήρθαμε να παίξουμε με μία πολύ καλή ομάδα. Προετοιμαστήκαμε κατάλληλα όλη την εβδομάδα. Ήρθαμε για ένα δυνατό ματς. Το παλέψαμε μέχρι το τέλος, ενώ ήμασταν μπροστά στο ημίχρονο. Στο τέλος πήγαμε στην παράταση και χάσαμε το ματς. Δώσαμε το 100%. Χάσαμε την πρώτη «μάχη» και τώρα πάμε για την δεύτερη».
Νίκος Βετούλας (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια στα παιδιά. Θεωρώ πως η νίκη ήταν πολύ σημαντική με τον τρόπο που την πετύχαμε. Στο τεχνικό κομμάτι πιστεύω ότι ο Κολοσσός στο α’ μέρος είχε τον απόλυτο ρυθμό του αγώνα. Ήμασταν διστακτικοί και πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε.

Στο β’ ημίχρονο σίγουρα παίξαμε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, με συγκέντρωση και ενέργεια αλλά η μη είσοδος του Ρέλεφορντ θεωρώ πως μας βοήθησε. Αυτή είναι η αλήθεια. Στο β’ ημίχρονο παίξαμε όπως παίζαμε συνήθως. Τουλάχιστον αν χάσουμε να χάσουμε με τον τρόπο που επιλέγουμε εμείς.Ο Κολοσσός είναι πολύ καλή ομάδα και τον αδικεί η 7η θέση του πρωταθλήματος. Είναι δουλεμένη ομάδα και σίγουρα προβλέπεται πολύ δύσκολη σειρά. Συγχαρητήρια στα παιδιά και τους συνεργάτες μου».

Τόαρλιν Φιτζπάτρικ (μπασκετμπολίστας Ρεθύμνου Cretan Kings): «Νομίζω ότι στο ξεκίνημα του α’ ημιχρόνου ήμασταν αγχωμένοι και νευρικοί σχεδόν σε όλη την διάρκεια. Εγώ ήμουν μέσα σε αυτούς. Κάναμε αρκετά λάθη και δεν διαβάζαμε σωστά τις φάσεις. Ήμασταν βιαστικοί να τελειώσουμε το ματς νωρίτερα και δεν σουτάραμε αποφασιστικά.

Στο β’ ημίχρονο συνεχίσαμε να παλεύουμε σκληρά. Σουτάραμε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και μπήκαν κάποια σουτ. Βγάλαμε ενέργεια. Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου για την κατάθεση ψυχής. Συγχαρητήρια στον Χάρη, τον Αντρέα, τον Ρέτζι, τον Γκάρι και όλους τους υπολοίπους που έδωσαν αυτό που χρειαζόταν για να πάρουμε τη νίκη».