Tα "κομάντο" του ΟΦΗ καθάρισαν στο Αίγιο!

13 Jan 2018 Written by

Μια ακόμη παλικαρίσια νίκη για τα παιδιά του ΟΦΗ, που παραδίδουν μαθήματα ψυχής!

Παρά τα προβλήματα, πανηγύρισαν ένα τεράστιο διπλό μέσα στο Αίγιο, με τον Παναιγιάλειο (0-2) και κράτησαν τον ΟΦΗ στο «κόλπο» της ανόδου!

Τα έδωσαν όλα στο βρεγμένο τερέν του γηπέδου του Αιγίου οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου και πήραν 100% δίκαια ένα μεγάλο τρίποντο!

Ο ΟΦΗ είχε την κυριαρχία σε όλο το παιχνίδι.

Προηγήθηκε με τον Κουτσιανικούλη στο 40’ και στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε άριστη διαχείριση του αγώνα.

Εψαξε την κόντρα επίθεση και σε μια αυτές, στο 84’ τελείωσε το παιχνίδι με σκόρερ τον Δημήτρη Μάνο, ο οποίος έγραψε το τελικό 0-2.

Πετυχημένο σε ένα ακόμη παιχνίδι το 3-5-2 του Νίκου Παπαδόπουλου.

Ο ΟΦΗ εξασφάλισε με αυτό, την εξαιρετική αμυντική του λειτουργία, κράτησε το «μηδέν» πίσω και κατάφερε να εκμεταλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε και να πετύχει μια σπουδαία νίκη.

Πλέον για τον ΟΦΗ ακολουθούν δυο εντός έδρας παιχνίδια με τη Δόξα Δράμας την Τετάρτη (5μμ) και τον Απόλλωνα Πόντου την Κυριακή (3μμ) στο Γεντί Κουλέ, παιχνίδια στα οποία δεν πρέπει να υπάρχει ούτε καρεκλάκι άδειο στις εξέδρες!

Το μήνυμα που στέλνουν τα παιδιά του ΟΦΗ και ο Νίκος Παπαδόπουλος, είναι ξεκάθαρο.

Ο ΟΦΗ μπορεί να τα καταφέρει!

Διαιτητής: Σελίμος (Λακωνίας) Βοηθοί: Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας), Γιαννίκος (Πειραιά) 4ος: Κακρίδης (Πειραιά)

Η σύνθεση του Παναιγιάλειου: Aθανασίου, Ρέλλας, Στίκας, Κοντοχρήστος, Βλάχος, Γκούμας (75' Γαβριηλίδης), Σμίλτος (86' Σακελαρόπουλος), Γκούφας, Ντέμο (56' Κόκορης), Σταματής, Σκαρτσίλας.

Στον πάγκο οι: Τσάπαλος, Σακελαρόπουλος, Γιαβριηλίδης, Βατουσιάδης, Κόκορρης.

Η σύνθεση του ΟΦΗ: Στρέζος, Φαζός, Νάστος, Μάνος (90' Πλευράκης),Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Πουρτουλίδης (73' Παπατόλιος), Κοιλιάρας, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης (86' Κοντογιάννης), Ποτουρίδης.

Στον πάγκο οι: Δερμιτζάκης, Παναγιώτου, Μονιάκης,Λεάλ, Πλευράκης, Παπατόλιος,Κοντογιάννης.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Καλύτερος ο ΟΦΗ στο πρώτο δεκάλεπτο. Εχει την κατοχή της μπάλας και αναζητάει διαδρόμους, ώστε να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

10' Απευθείας φάουλ του Νάστου, η μπάλα λίγο έξω απο τα δοκάρια. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, για τον ΟΦΗ.

18' Nέα φάση απο στημμένη φάση για τον ΟΦΗ. Απευθείας φάουλ του Νάστου, η μπάλα φεύγει και πάλι λίγο άουτ!

22' Κίτρινη κάρτα στο Μάνο.

24' Πολύ καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Μπολάκη, μέσα στην περιοχή να σουτάρει και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

25' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, ξανά με τον προωθημένο Μπολάκη, να πείρνει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ΟΦΗ στο παιχνίδι.

ΣΧΟΛΙΟ: Κυρίαρχος στο παιχνίδι ο ΟΦΗ. Εχει την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες. Μόνο το γκολ του λείπει. Δεν έχει κινδυνεύσει καθ' όλου απο τους γηπεδούχους.

31' Kίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη.

36' Ο Κομεσίδης σε θέση βολής μέσα απο την περιοχή σουτάρει, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.

38’ Ωραία ενέργεια και σούτ από το Μάνο, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

40’ Γκολ για τον ΟΦΗ! Σέντρα του Μπολάκη, ο Κουτσιανικούλης μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Εξοχο γκολ από τον Κουτσιανικούλη! To 0-1 για τον ΟΦΗ λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου!

Σύσσωμος ο πάγκος του ΟΦΗ και ο Νίκος Παπαδόπουλος, πανηγύρισαν το εξαιρετικό γκολ του Κουτσιανικούλη, που έβαλε τον ΟΦΗ μπροστά στο σκορ!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΑΙΓΙΟ 0-1 Ο ΟΦΗ

ΣΧΟΛΙΟ: Δίκαιο το 0-1 για τον ΟΦΗ. Είναι καλύτερος από τον αντίπαλο του, δεν έχει κινδυνεύσει, ενώ είχε και τις ευκαιρίες για γκολ, το οποίο τελικά πέτυχε με ένα εξαιρετικό γκολ του Κουτσιανικούλη στο 40’ με διαγώνιο αριστερό πλασέ.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές μπήκαν στην επανάλληψη οι δυο ομάδες.

55' To πρώτο σουτ στο δεύτερο ημίχρονο με το Μάνο για τον ΟΦΗ να σουτάρει και τον γκολκήπερ των γηπεδούχων να μπλοκάρει.

58' Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ για να κάνει το 0-2. Ωραία μπαλιά του Κοιλιάρα για τον Παπαστεριανό, ο οποίος πλασάρει με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω απο το αριστερό κάθετο δοκάρι!

ΣΧΟΛΙΟ: Μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ και ψάχνει το δεύτερο γκολ, για να βάλει βάσεις στη νίκη του!

69' H πρώτη φάση του Παναιγιάλειου στο παιχνίδι. Σέντρα του Ρέλλα, κεφαλιά του Σταματή, η μπάλα λίγο έξω απο το δεξί κάθετο δοκάρι του Στρέζου.

72' Κίτρινη κάρτα στον Σμίλτο.

73' Η πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Φεύγει ο Πουρτουλίδης και μπαίνει ο Παπατόλιος.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Παναιγιάλειος έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο, μετά το 70' με τον ΟΦΗ να ψάχνει μια καλή κόντρα επίθεση και να εκμεταλευτεί τους ανοιχτούς χώρους του αντιπάλου. Πλέον ο ΟΦΗ παίζει και με το χρόνο, με σκοπό να κρατήσει το 0-1 ή εφ' όσον του δοθεί η ευκαιρία να καθαρίσει το παιχνίδι με ενα δεύτερο γκολ.

84’ ΓΚΟΟΟΟΛ. Το 0-2 για τον ΟΦΗ. Τραγικό λάθος από τον Σμίλτο, ο ΟΦΗ στην κόντρα επίθεση και το 0-2 για τον ΟΦΗ με το Μάνο. Κλειδώνει μια μεγάλη νίκη ο ΟΦΗ, με μια σπουδαία εμφάνιση! Μπράβο στα παιδιά του ΟΦΗ και τον προπονητή. Ψυχάρες!

86’ Μπαίνει ο Κοντογιάννης και βγαίνει ο σκόρερ Κουτσιανικούλης.

86’ Αλλαγή για τον Παναιγιάλειο. Βγαίνει ο Σμίλτος και μπαίνει ο Σακελαρόπουλος.

90’ Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Μάνος, μέσα ο Πλευράκης.

+90 Κεφαλιά του Σταματή, η μπάλα λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 0-2

Μια ακόμη παλικαρίσια νίκη για τα παιδιά του ΟΦΗ και τον προπονητή. Ο ΟΦΗ παραμένει σε τροχιά ανόδου. Την Τετάρτη (5μμ) κόντρα στη Δόξα Δράμας δεν πρέπει να πέφτει ούτε καρφίτσα στο Γεντί Κουλέ!

Η κεντρική φωτογραφία είναι απο το παιχνίδι Παναιγιάλειος-ΟΦΗ, μέσα απο την επίσημη σελίδα της ομάδας του Αιγίου στο Facebook.

Πηγή:ofi1925.gr

Read 2819 times Last modified on Tuesday, 16 January 2018 21:05