Πλήρωσε την κακή του εμφάνιση ο ΟΦΗ

23 Feb 2020 Written by
"Ηταν μια κακή εμφάνιση του ΟΦΗ" συμφώνησαν στην συνέντευξη τύπου ο προπονητής του ΟΦΗ Ανέστης Γιαννακόπουλος και  ο ακραίος του ΟΦΗ Γιάννης Ρουμελιωτάκης, στη συνέντευξη τύπου, μετά την ήττα του ΟΦΗ με 3-1 σετ, απο την Ελπίδα Αμπελοκήπων, που τον βάζει σε μπελάδες, σε ότι αφορά στην παραμονή του, στην κατηγορία.
Ο προπονητής του ΟΦΗ Ανέστης Γιαννακόπουλος, ανέφερε ότι «στα τρία σετ που χάσαμε, μετά τους 20 πόντους δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι σ’ αυτά που γίνονταν μέσα στο παιχνίδι. Είχαμε αρκετά λάθη σ’ αυτό το χρονικό διάστημα. Συγχαρητήρια στην ομάδα της Ελπίδας και καλή συνέχεια».
 Ενώ ο ακραίος του ΟΦΗ Γιάννης Ρουμελιωτάκης συμπλήρωσε λέγοντας πως «στο πρώτο σετ πιέσαμε αρκετά την Ελπίδα, είχαμε καλή απόδοση με συνέπεια να το κερδίσουμε, αλλά μετά αντιστράφηκαν οι ρόλοι. Δεν δείξαμε υπομονή σε πολλά διαστήματα του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα η Ελπίδα να βρει το κίνητρο και να καταφέρει να πάρει τα τρία επόμενα σετ. Ήταν μια κακή εμφάνιση του ΟΦΗ και μία καλή εμφάνιση της Ελπίδας, γι’ αυτό και υπήρχε το συγκεκριμένο αποτέλεσμα στο τέλος».
 Ο προπονητής της Ελπίδας Σπύρος Γκολίτσης, ανέφερε ότι  «δεν ξεκινήσαμε καλά, η υποδοχή μας δεν λειτούργησε στο πρώτο σετ, όπου ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα 5-0 και ήταν λογικό να κλείσει το σετ υπέρ του. Ωστόσο, λειτούργησε πολύ καλά η επίθεσή μας, όπου είχαμε 60%, ενώ ήμασταν εξαιρετικοί και στο μπλοκ. Νομίζω ότι είχαμε 14 kill block, που είναι πολύ σημαντικό. Αντιμετωπίσαμε καλά τον ΟΦΗ σ’ αυτό το κομμάτι. Το μπλοκ-άμυνα μας έδωσε τη νίκη, πιστεύω. Παίξαμε καλά αλλά έχουμε παίξει και καλύτερα, στους αγώνες με Ηρακλή και Παμβοχαϊκό για παράδειγμα, στους οποίους δεν πήραμε τίποτα. Σήμερα έγινε το αντίθετο. Καταφέραμε να είμαστε πιο σοβαροί στο τελείωμα των σετ, χωρίς λάθη, πράγμα που μας επέτρεψε να πάρουμε αυτή τη νίκη. Είνα σημαντική, γιατί είναι η πρώτη στην έδρα μας.
Θέλω να πιστεύω ότι θα παίξουμε καλύτερα στον τελευταίο ενάμιση μήνα, πιο ελεύθερα, αν και θα βρούμε απέναντί μας τρεις από τους τέσσερις πρωτοπόρους της κατάταξης. Νομίζω ότι είναι πλέον αρκετά πιθανό να συναντηθούμε με τον ΟΦΗ και στα πλέι άουτ. Θα πρέπει να ετοιμαστούμε για εκείνα τα παιχνίδια. Ο ΟΦΗ και η Ελπίδα είναι δύο νεοφώτιστες ομάδες που έχουν διάθεση και προσφέρουν στη Volley League, γι’ αυτό θα είναι κρίμα αν παίξουν μεταξύ τους στα πλέι άουτ. Εγώ προσωπικά θα ήθελα στη Volley League και τον ΟΦΗ και την Ελπίδα, που αποπνέουν υγεία και διάθεση να προσφέρουν στο ελληνικό βόλεϊ. Μακάρι λοιπόν να μην διασταυρωθούμε στα πλέι άουτ, αν και βλέπω ότι μάλλον αυτό θα συμβεί».
Ο ακραίος της Ελπίδας Κώστας Καπετανίδης, ανέφερε πως «συγχαρητήρια στα παιδιά του ΟΦΗ για την προσπάθειά τους, καθώς ξέρω ότι βρίσκονται σε μια περίεργη φάση. Φανήκαμε καλύτεροι σε κάποια σημεία, γι’ αυτό και πήραμε το ματς. Περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν, όπως είπε και ο κόουτς. Σήμερα ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και το πήραμε».

H εξέλιξη του αγώνα

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυνατά και πήρε το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια η Ελπίδα βρήκε ρυθμό σε υποδοχή και σερβίς και με αντεπίθεση διαρκείας πήρε τη νίκη.
 Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στον αγώνα, προηγήθηκε 1-0 σετ και είχε μεγάλο προβάδισμα στο 2ο και στο 3ο σετ που όμως δεν αξιοποίησε καθώς η Ελπίδας έκανε δύο μεγάλες ανατροπές.
Με σερβίς του Ρουμελιωτάκη και διαδοχικές κόντρα επιθέσεις από Λουκούμι, Σαρικεΐσογλου, Καρατζά πήρε προβάδισμα 10-4. Ο εκρηκτικός Ρουμελιωτάκης ήταν ασταμάτητος και έφτασε τη διαφορά στο +9 (20-11). Η Ελπίδα προσπάθησε να σταματήσει τον ξέφρενο ρυθμό των κρητικών και το κατάφερε ισορροπώντας την υποδοχή της. Μάζεψε την διαφορά με Φερέλ, Χαριδήμου και με το χαμένο σερβίς του Φερέλ έκλεισε το σετ 25-20 για τον ΟΦΗ.
 Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο ξεκίνημα του 2ου σετ με τον ΟΦΗ να προηγείται 6-3. Τα μπλοκ των Μάτζιου, Χαριδήμου και η κυριαρχία του Ιλουόνι έβαλαν την Ελπίδα στον αγώνα και με δύο σερί 3-0 οι πράσινοι προηγήθηκαν 9-8. Ο ΟΦΗ απάντησε με δικό του σερί χάρις το σερβίς του Σαρικεΐσογλου που έκανε το σκορ 9-11. Ο ΟΦΗ κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 13-15. Από εκεί και πέρα Φερέλ και Χαριδήμου κυριάρχησαν πλήρως, η Ελπίδα προσπέρασε 18-16 αλλά το ματς ήρθε και πάλι στα ίσια (21-21) με την επίθεση του Ρουμελιωτάκη. Ο ΟΦΗ  με τον πόντο του Καρατζά και τον άσσο του Καραμπαλί έφτασε στο 23-21 αλλά εκεί ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο Καπετανίδης μείωσε 22-23, ο Ρουμελιωτάκης και ο Λουκούμι έκαναν τραγικά λάθη, δίνοντας δύο πόντους στην Ελπίδα (24-23) και ο Φερέλ με μπλοκ στον Λουκούμι έκλεισε το σετ 25-23 και 1-1.
Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον ΟΦΗ να μπαίνει και πάλι δυνατά με προβάδισμα 12-7 χάρις το σερβίς του Λουκούμι αλλά και πάλι η Ελπίδα βρήκε λύσεις. Οι πράσινοι ροκάνισαν σταδιακά τη διαοφορά και με πόντους από Χαριδήμου και Ιλουόνι ισοφάρισαν 20-20. Με το σερβίς του Ιλουόνι και διαδοχικά μπλοκ του Ιλουόνι σε Καραμπαλί και Λουκούμι η Ελπίδα έκανε συνολικό σερί 5-0 και το 18-20 έγινε 23-20 για τους πράσινους οι οποίοι με δύο εύστοχες επιθέσεις του Καπετανίδη έκλεισαν το σετ 25-22 και προηγήθηακν 2-1.

Στο 4ο σετ και έχοντας πλεονέκτημα ψυχολογίας η Ελπίδα μπήκε δυνατά και με το σερβίς του Ιλουόνι προηγήθηκε 4-0. Ο ΟΦΗ πάλεψε με τον Λουκούμι και μείωσε 10-9. Οι γηπεδούχοι απελευθερωμένοι και έχοντας πιστέψει στη νίκη έτρεξαν πιο γρήγορα στο φιλέ και με τους Ιλουόνι, Φερέλ να παίζουν χωρίς αντίπαλο ξέφυγαν 16-11 και έκλεισαν τον αγώνα με επίθεση του Καπετανίδη.
Διακύμανση
1ο σετ: 4-8, 9-16, 14-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 25-23
3ο σετ: 4-8, 13-16, 21-20, 25-22
4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-13, 25-16
* Οι πόντοι του Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων προήλθαν: 1 άσσος, 48 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 7 άσσοι, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-23, 25-22, 25-16) σε 100΄
Α.Σ.ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μάντζιος 4π. (2/5επ., 2 μπλοκ, 30%επ., 20%αρ.), Χαριδήμου 17 (15/27επ., 2 μπλοκ), Καπετανίδης 14 (14/21, 62%υπ., 46%αρ.), Φερέλ 9 (4/6επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ιλουόνι 17 (12/15επ., 5 μπλοκ), Μακόφσκι 2 (1/1επ.) / Αντωνίου (λ. - 65%υπ., 48%αρ.), Μανωλάκης, Επιτροπάκης, Ποχάνης, Παπαδόπουλος, Σταυρίδης (λ).
Ο.Φ.Η. (Ανέστης Γιαννακόπουλος): Ρουμελιωτάκης 6 (6/17επ., 41%υπ., 24%αρ.), Κομητούδης 4 (1/1επ., 3 μπλοκ), Λουκούμι 18 (15/30επ., 3 άσσοι), Καρατζάς 11 (9/12επ., 2 μπλοκ), Καραμπαλί 9 (6/13επ., 3 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 6 (5/20επ., 48%υπ., 24%αρ.) / Γκαράς (λ. - 69%υπ., 54%αρ.), Κοσκινάς, Τσέλιος 1 (1/3επ.).