Προσπαθεί να μαζέψει τα κομμάτια του

19 Feb 2019 Written by

Η ήττα-σοκ του ΟΦΗ απο τη Λαμία στο Γεντί Κουλέ (1-3), φέρνει την κρητική ομάδα, 9 στροφές πριν το φινάλε, σε πολύ δύσκολη θέση, σε ότι αφορά στην παραμονή της στην Σούπερ Λίγκ.

Ο ΟΦΗ παραμένει καρφωμένος στη ζώνη του υποβιβασμού με 17 βαθμούς στην 14η θέση, ενώ ακολουθεί την προσεχή Δευτέρα (25/2, 7.30μμ) στο Φάληρο για αυτόν, το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό.

Η ήττα απo τη Λαμία σε ένα τελικό που έπρεπε να κερδηθεί απο τον ΟΦΗ, βάρυνε ακόμη περισσότερο το κλίμα στην ομάδα, ενώ δεν έλειψε και η ένταση μετά το τέλος του αγώνα, με συγκεντρωμένους φιλάθλους έξω απο τα αποδυτήρια, να φωνάζουν συνθήματα, χωρίς όμως η κατάσταση να παρεκτραπεί.

Οι φίλαθλοι του ΟΦΗ είχαν συζήτηση σε ήρεμους τόνους και με τον διευθυντή ποδοσφαίρου της ομάδας, Γιάννη Σαμμαρά, σε μια προσπάθεια να αναζητήσουν εξηγήσεις για την εικόνα της ομάδας, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τη Λαμία.

Ο ΟΦΗ θα προσπαθήσει απο σήμερα να μαζέψει τα κομμάτια του, απο αυτό το πολύ άσχημο αποτέλεσμα και να βρεί τη δύναμη να διεκδικήσει μέχρι το τέλος, τις πιθανότητες που του αναλογούν, για να παραμείνει στην κατηγορία.

Ο Χάιμε Βέρα, στην συνέντευξη τύπου, μετά το παιχνίδι, δεν έκρυψε την απογοήτευση του για το αποτέλεσμα, αλλά ανέφερε ότι ο ΟΦΗ πρέπει να συνεχίσει την προσπάθεια μέχρι το τέλος και στάθηκε στη σημασία ο ΟΦΗ να κάνει μια νίκη.

H έλλειψη του γκολ που εξελίσσεται και καταδικαστικό παράγοντα για τον ΟΦΗ στα τελευταία παιχνίδια, κυριάρχησε στις αναφορές στα αποδυτήρια του γηπέδου.

Το δοκάρι του Ναμπί στο 20', αλλά κυρίως η απίστευτη ευκαιρία του Πορτογάλου επιθετικού Βαζ στο 38' ήταν το κύριο σημείο αναφοράς.

Ο ΟΦΗ είχε καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η αφλογιστία δεν του επέτρεψε να προηγηθεί.

Ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, τα σοβαρά λάθη της άμυνας, σε ένα ακόμη παιχνίδι, έφεραν το οδυνηρό αποτέλεσμα.

Οπως ανέφερε ο Χιλιανός τεχνικός αναφερόμενος στο παιχνίδι «είμαστε πολύ στενοχωρημένοι. Πιστεύω ότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα έπαιξε όπως θέλουμε να παίζει. Δυστυχώς έλειπε το γκολ, είχαμε τις ευκαιρίες αλλά δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε. Αν είχαμε βάλει ένα ή δύο γκολ, θα μιλούσαμε διαφορετικά. Είμαστε σε δύσκολη θέση αλλά συνεχίζουμε με την δουλειά μας, δεν έχει πέσει καμία ομάδα. Έχουμε ακόμα ελπίδες. Πρέπει να προσπαθούμε να παίξουμε έτσι όπως παίξαμε στο πρώτο ημίχρονο. Θα συνεχίσουμε την προσπάθεια, εμείς πιστεύουμε σε αυτά που κάνουμε. Είναι δύσκολη στιγμή όμως αύριο πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθεια μας. Όταν χάνει η ομάδα, ο κόσμος φεύγει στενοχωρημένος. Εμείς πιστεύουμε ότι η ομάδα χρειάζεται μια νίκη για να πιστέψει πάλι ο κόσμος».

Ο Βασίλης Κουτσιανικούλης, ένας απο τους παίκτες της περσινής ομάδας, που ανέβασαν τον ΟΦΗ στην Α' Εθνική, βούρκωσε, μιλώντας στην κάμετα της ΝΟVA.

Oπως είπε "από τη στιγμή που έχουμε άλλα εννιά ματς, μαθηματικά δεν έχει τελειώσει τίποτα. Εννοείται θα παλέψουμε όλοι γι’ αυτόν τον αγώνα που δίνουμε. Έχουμε τώρα δύσκολο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Τα περιθώρια στενεύουν γιατί τα ματς που έχουμε στην έδρα μας δεν τα παίρνουμε. Χάσαμε εύκολα γκολ, είχαμε και το δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο δεχθήκαμε τρία γκολ. Μείναμε σε κάποιο σημείο και με δέκα παίκτες".

Η δύσκολη αυτή εβδομάδα θα δείξει αν κόντρα στον Ολυμπιακό, ο ΟΦΗ θα έχει κάποιες επιστροφές παικτών, καθώς Βουό, Γιακουμάκης, Γιαννούλης, Ποτουρίδης, Παπαστεριανός, Οικονόμου, δεν αγωνίστηκανμε τη Λαμία λόγω τραυματισμού, ενώ τιμωρημένοι είναι ο Νάστος και ο Δεληγγιανίδης που απoβλήθηκε με τη Λαμία.

Η Βαθμολογία μετά την ολοκλήρωση της 21ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκ, διαμορφώνεται ως εξής: