Εσπασε τα ...δοκάρια!

28 Jul 2018 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Τα δοκάρια και οι πολλές χαμένες ευκαιρίες δεν επέτρεψαν στον ΟΦΗ να κάνει την τρίτη σερί νίκη του, στα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας, που έδωσε στο Καρπενήσι.

Μετά τις νίκες με τον Απόλλωνα Σμύρνης (2-0) και τη Λάρισα (1-0), έμεινε στο 0-0 με την Παναχαική, στο τελευταίο του φιλικό παιχνίδι στο Καρπενήσι.

Ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο είχε δυο δοκάρια και μεγάλες ευκαιρίες και σκοράρει, ενώ δεν του δόθηκε και ένα καθαρό πέναλτι σε αποβολή του Βουό, που ήταν και κόκκινη κάρτα για τον παίκτη που τον ανέτρεψε, καθώς ο επιθετικός του ΟΦΗ, ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ είχε και πάλι φάσεις με κορυφαία αυτή του Πλατέλλα στο 80’ (τετ-α-τετ) αλλά τελικά το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ από το 74’  έπαιξε με 10 παίκτες, μετά από επιλογή του Νίκου Παπαδόπουλου, καθώς τραυματίστηκε ο Κομεσίδης και αποχώρησε. Ο τεχνικός του ΟΦΗ δεν ρίσκαρε τη συμμετοχή κάποιου από τους Κοροβέση, Κυριακίδη, Πλευράκη,Δερμιτζάκη που έχουν μικροπροβλήματα τραυματισμών.

Πάντως και σε αυτό το φιλικό παιχνίδι ο Νίκος Παπαδόπουλος, έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα, απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε κλειστά και προσπάθησε να αμυνθεί στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά και ζήτησε το γκολ από την αρχή, αλλά ο Τυνήσιος επιθετικός Ισμαήλ Σάσι, που ήταν ορεξάτος και κινητικός, είδε την μπάλα σε δυο προσπάθειες του, να σταματάνε στα αντίπαλα δοκάρια.

Πρώτα στο 7’ όταν με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στο 28’ όταν γύρισε ωραία μέσα στην περιοχή και σούταρε, αλλά και πάλι η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 13’ ο Βουό μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα, ανατράπηκε βίαια σε μια φάση που ήταν ο ορισμός του πέναλτι και της κόκκινης κάρτας, αλλά ο διαιτητής έδειξε μέσα σε διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, είχε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Κουτσιανικούλη στο 8’ όταν έστειλε με κοντινή προβολή τη μπάλα άουτ.

Αλλά και μια ακόμη στο 34’ όταν μετά από έξοχη σέντρα του Αργυρόπουλου, ο Βουό έκανε την προβολή, αλλά ο τερματοφύλακας της Παναχαικής, μπλόκαρε τη μπάλα.

Οι Πατρινοί στη μοναδική φάση που δημιούργησαν στο πρώτο 45λεπτο, σκόραραν στο 27’ με τον Μωραίτη, αλλά ο βοηθός σήκωσε τη σημαία και ακύρωσε το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νίκος Παπαδόπουλος, άλλαξε σχεδόν όλη την ενδεκάδα.

Αν και με 10 παίκτες, ο ΟΦΗ πίεσε στο τέλος για το γκολ της νίκης.

Στο 80’ ο Βαγγέλης Πλατέλλας, απέναντι στον τερματοφύλακα απέτυχε να σκοράρει (πλάσαρε πάνω του), ενώ στο 87’ σε μια ακόμη σπουδαία φάση ο Κοιλιάρας σέντραρε ιδανικά στο σημείο του πέναλτι αλλά ο νεαρός Νοικοκυράκης που ήρθε ως τρέιλερ, δεν πρόλαβε να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Μια ακόμη καλή στιγμή είχε ο ΟΦΗ στο 83’ όταν μετά απ ωραία σέντρα του Πλατέλλα, ο Φαζός στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Διαιτητές: Kολοκώτσιος, Κούρλος, Χρυσαφόπουλος.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο: Στρέζος, Αργυρόπουλος, Ποτουρίδης, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Παπαστεριανός, Μεγιάδο, Νέιρα, Βουό, Κουτσιανικουλης, Σασι.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο: Σωτηρίου, Μπολάκης, Κοιλιάρας, Κομεσίδης, Νάστος, Νέιρα (61’ Κοντογιάννης), Σάσι (61’ Πλατέλλας), Οικονόμου, Νοικοκυράκης, Ντίνας, Ποτουρίδης (61’ Φαζός).

Παναχαική: Κολοβούρης, Ντάσιος, Πολίμος, Λουμπαρδέας, Σωτηράκος, Παπατόλιος, Πλέγας, Σταυρόπουλος, Μαυριάς, Μασσούρας, Μωραίτης.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Kαπούταγλης, Νικολόπουλος, Τσελεπίδης, Πατάπης, Φουρλάνος(74’ Πλιάγας), Μουστακόπουλος (81’ Σταυρόπουλος), Σταμόπουλος, Πολυχρόνης,Αντωνακόπουλος, Κυνηγόπουλος, Παπανικολάου.

Δείτε παρακάτω φωτογραφίες μέσα απο την επίσημη σελίδα της ΠΑΕ.

Read 674 times Last modified on Thursday, 02 August 2018 17:13