Το φινάλε του ΟΦΗ

12 Jul 2020 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Στον ΟΦΗ, η ήττα απο τον Αρη με 1-0 στο Γεντί Κουλέ, έφερε πίκρα και γκρίνια, καθώς η κρητική ομάδα, στα πλέι-οφ παραμένει χωρίς νίκη με 6 ήττες και 2 ισοπαλίες σε 8 παιχνίδια.

Ο ΟΦΗ έχει μπροστά του, το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό την προσεχή Τετάρτη (15/4, 7.15μμ) ξανά στο Γεντί Κουλέ και αυτό με τον Παναθηναικό, την Κυριακή (19/7, 8μμ) στο ΟΑΚΑ, στο φινάλε της αγωνιστικής περιόδου.

Στον ΟΦΗ θα προσπαθήσουν για το καλύτερο στα δυο τελευταία παιχνίδια, προκειμένου να εξιλεωθούν για την πολύ κακή εικόνα που είχαν κόντρα στον Αρη.

Ακόμα και οι ίδιοι οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ, παραδέχθηκαν το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο του ΟΦΗ με τον Αρη.

Ο έμπειρος Κώστας Γιαννούλης, το χαρακτήρισε μάλιστα ως «το χειρότερο ημίχρονο που παίξαμε στα Playoffs».

Ενώ στάθηκε στο χαμένο πέναλτι του ΟΦΗ, καθώς θεωρεί ότι αν έμπαινε το γκολ στην άστοχη εκτέλεση του Φιγκειρέδο, το παιχνίδι θα μπορούσε να γυρίσει.

Οπως είπε στη ΝΟVA oέμπειρος αμυντικός του ΟΦΗ «ήταν το χειρότερο ημίχρονο που παίξαμε στα Playoffs, δεν υπήρχε καθαρή σκέψη και ουσιαστικά χάσαμε 45 λεπτά.

Αν έμπαινε ένα γκολ το ματς θα γυρνούσε. Είμαστε στεναχωρημένοι με το αποτέλεσμα γιατί χάσαμε μια ευκαιρία να τερματίσουμε πέμπτοι μετά από πολλά χρόνια.

Πρέπει να κοιτάμε πιο ψηλά και τώρα είναι τα δύσκολα για εμάς, θα πρέπει να είμαστε ανταγωνιστικοί και του χρόνου.

Σίγουρα αξίζει στον Άρη η πέμπτη θέση, δεν είναι καλύτερος από εμάς αλλά είναι πιο αποτελεσματική ομάδα.

Κατά τη διάρκεια της χρονιάς καταφέραμε μεγάλα πράγματα, ανεβαίνει σκαλοπάτι η ομάδα και καταφέραμε μετά από χρόνια να βγει ο ΟΦΗ στην Ευρώπη».

Ο γκολκήπερ Ουάιλι με την σειρά του, στάθηκε στην εκπληκτική παρουσία του ...συναδέλφου του, τερματοφύλακα του Αρη, του Κουέστα, ο οποίος έπιασε το πέναλτι του Φιγκειρέδο, αλλά είχε και άλλες καλές επεμβάσεις στο δεύτερο ημίχρονο.

Παράλληλα, στάθηκε στην σημασία για τον ίδιο να πάρει παιχνίδια στα πόδια του, μέσα απο αυτές τις αναμετρήσεις.

Οπως είπε ο Ισπανός τερματοφύλακας του ΟΦΗ «ο Κουέστα ήταν αυτός που καθόρισε την έκβαση της αναμέτρησης. Πιστεύω πως όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Κάναμε μια πολύ καλή προσπάθεια, αλλά δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάρουμε κάτι από την αναμέτρηση. Μπορώ να δώσω πολλά παραπάνω στον ΟΦΗ. Παίρνοντας αγώνες στα πόδια μου, τόσο και καλύτερος γίνομαι. Ο ανταγωνισμός με τον Σωτηρίου με έχει βελτιώσει. Βοηθάμε ο ένας τον άλλον».

Κόντρα στον Ολυμπιακό, δεν θα αγωνιστεί για τον ΟΦΗ, ο Φιγκειρέδο, ο οποίος αποβλήθηκε με τον Αρη, ενώ θέση βασικού διακδικεί ο Σεμέντο, ο οποίος πήρε χρόνο στον αγώνα με τον Αρη και έδειξε να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του.