KABAKAS-mvpnnnn

viewtag500x176

Η επίθεση-φωτιά του ΟΦΗ "σκότωσε" (και) τον Αρη!

14 Dec 2019 Written by

Ο ΟΦΗ παρά το  0-1 απο τον Ιντέγιε στο 12' , αλλά κυρίως απο το ΣΟΚ για τη (νέα) απώλεια του κορυφαίου του παίκτη στο πρωτάθλημα Σεμέντο, ο οποίος υπέστη εξάρθρωση ώμου στο 35',  λίγα λεπτά αφού ο Βαζ, με εξαιρετικό πλασέ είχε κάνει το 1-1 και είχε φέρε στα ίσια την αναμέτρηση του Γεντί Κουλέ, κατάφερε με παλικαρίσια εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, να "σκοτώσει" τον Αρη, με δυο γκολ σε 4 λεπτά (70' Φερέιρα, 74' Φιγκειρέδο) και να δείξει πιος είναι το αφεντικό στα πλέι-οφ.

Μεγάλη νίκη για τον ΟΦΗ και σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο ημιχρονο, με πολύ τρέξιμο και πάθος απο τους παίκτες του Γιώργου Σίμου, οι οποίοι έδειξαν ότι στο κάστρο του Γεντί Κουλέ, δεν αστειεύονται.

Ο τεχνικός του ΟΦΗ δικαιώθηκε απο την έμπνευση να βάλει βασικό τον Βαζ, ο οποίος σκόραρε και γενικά έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι, κερδίζοντας ένα παίκτη.

Ενώ και η αλλαγή του Φερέιρα τον δικαίωσε, καθώς ο Βραζιλιάνος σκόραρε και είναι και αυτός στα συν της μεγάλης νίκης.

Ο Αρης πλήρωσε τα κενά στην άμυνα του, καθώς δεν είχε απαντήσεις, στην επίθεση φωτιά του ΟΦΗ, στο δεύτερο ημίχρονο.

Σπουδαίο τρίποντο για τον ΟΦΗ, που έχει βέβεια το κόστος της απώλειας του Σεμέντο για τον ΟΦΗ.

Η εξάρθρωση ώμου του πρώτου σκόρερ του ΟΦΗ ήταν η άσχημη είδηση μιας μεγάλης ποδοσφαθρικής βραδιάς για την κρητική ομάδα, η οποία βασανίζεται τελευταία απο σοβαρές απώλειες παικτών (Μεγιάδο-Ναμπί) και ενδεχόμενα και ο Σεμέντο θα προστεθεί στις απουσίες για τα προσεχή παιχνίδια με Παναθηναικό και Παναιτωλικό.

To mvpmagazine.gr σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα ΟΦΗ-Αρης απο το Γεντί Κουλέ.

Διαιτητής:Κομίνης (Θεσπρωτίας).

Βοηθοί: Ακρίβος (Αθηνών), Καρσιώτης (Κορινθίας)

4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

VAR: Σέζος (Κιλκίς)

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Σακόρ, Κουτρουμπής, Νέιρα, Σεμέντο (35' λ.τ. Φερέιρα), Μαρινάκης, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Φιγκειρέδο (89' Μάνος), Βάζ (77' Στάικος), Κοροβέσης.

Στον πάγκο οι: Ουάιλι, Νάστος, Ντίνας,Μάνος, Στάικος, Μπράουν, Φερέιρα.

Αρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ρόουζ, Σάσα, Ματίγια, Μπα, Φετφατζίδης, Γκάμα (67' Mαντσίνι), Λάρσον, Ιντέγε.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Αρη. Ο Ιντέγιε βγαίνει μόνος (ίσως με φάουλ πάνω στον Γιαννούλη που δεν δόθηκε) ο επιθετικός του Αρη καθυστερεί, τελικά βγάζει στον Λάρσον, ο οποίος πλασάρει και ο Σωτηρίου κάνει εκπληκτική επέμβαση!

ΣΧΟΛΙΟ: Πολύ ανοιχτό παιχνίδι απο τις δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Είναι σαφές ότι οι επιθέσεις θα έχουν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι. Ο Αρης έχει τη μεγάλη διπλή ευκαιρία με Ιντέγιε και Λάρσον απο το ξεκίνημα του αγώνα. Και ο ΟΦΗ όμως παίζει με επιθετική διάθεση.

12' Ο Αρης ανοίγει το σκορ. Ο Ματίγια εκτέλεσε το κόρνερ και ο αφύλακτος Ιντέγιε με κοντινό πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Δεν υπήρχε άμυνα στον ΟΦΗ, στην συγκεκριμένη φάση. Ο επιθετικός του Αρη αφύλακτος στην μικρή περιοχή βάζει ένα πολύ εύκολο γκολ.

17' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Βαζ. Αφύλακτος ο Πορτογάλος στο πέναλτι, σουτάρει απελπιστικά πάνω απο τα δοκάρια, σε μια ιδανική ευκαιρία για τον ΟΦΗ, να ισοφαρίσει.

23' Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Ο Κοροβέσης βρήκε ιδανικά στην πλάτη της άμυνας του Αρη τον Τσιλιανίδη, εκείνος καθυστέρησε να πλασάρει στο τετ-α-τετ και τον πρόλαβαν οι αμυντικοί του Αρη.

26' Σουτ απο τον Βαζ έξω απο την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Κουέστα.

30' ΓΚΟΛΛΛ. Ο ΟΦΗ ισοφαρίζει σε μια ιδανική επίθεση. Ο Σεμέντο, έσπασε την μπάλα στον Κοροβέση, ο οποίος έβγαλε εξαιρετική σέντρα απο αριστερά και ο Βαζ με ωραίο μονοκόμματο σουτ, έστειλε την μπάλα στην γωνία, πετυχαίνοντας ένα υπέροχο γκολ! 1-1 ο ΟΦΗ και το Γεντί Κουλέ, παίρνει φωτιά!

31' Ο Τσιλιανίδης σουτάρει ον Κουέστα διώχνει. Νέο σουτ του Σεμέντο, η μπάλα άουτ.

34' Κίτρινη κάρτα στον Ματίγια.

35' Πλήγμα για τον ΟΦΗ. Ο Σεμέντο πέφτει άτσαλα στο έδαφος μετά απο μαρκάρισμα που δέχθηκε και φάνηκε να του βγήκε ο ώμος. Αναγκαστική αλλαγή και τη θέση του παίρνει ο Φερέιρα. Χάνει τον κορυφαίο του παίκτη ο ΟΦΗ μετά τους Μεγιάδο και Ναμπί. Στο 1-1 το παιχνίδι στο Γεντί Κουλέ για ΟΦΗ και Αρη.

36' Κίτρινη κάρτα στον Βαζ.

37' Κίτρινη κάρτα στον Σουντγκρεν.

Ημίχρονο 1-1

Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες ξεκινούν στην επανάλληψη.

48' Ωραίο σουτ του Βαζ, πέφτει στη γωνία ο Κουέστα και διώχνει δύσκολα, το σουτ του παίκτη του ΟΦΗ.

55' Δεύτερη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Τσιλιανίδη, να πλασάρει, αλλά βγήκε γρήγορα ο γκολκίπερ Κουέστα και έδιωξε.

64' Ο ΟΦΗ απειλείν ξανά στην κόντρα επίθεση. Ο Φερέιρα βγάζει τον Βαζ μόνο απέναντι στον Κουέστα, αλλά ο Πορτογάλος επιθετικός δεν έκανε καλό κοντρόλ και η ευκαιρία χάθηκε.

66' Μεγάλη επέμβαση του Σωτηρίου στη γωνία στο σουτ του Ιντέγιε. Η πρώτη ευκαιρία του Αρη στο δεύτερο 45λεπτο.

70' ΓΚΟΟΟΛ. Το 2-1 για τον ΟΦΗ που κάνει την ανατροπή. Ο Τσιλιανίδης εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνεταιναπο την άμυνα του Αρη, ο Σακόρ την δίνει στον Φερέιρα και αυτός με κοντινό πλασέ την σπρώχνει στα δίχτυα!

74' ΓΚΟΟΟΛ. Ο ΟΦΗ με δυο γκολ σε 4 λεπτά "σκοτώνει" το παιχνίδι! Ο Τσιλιανίδης βγάζει στυον κενό χώρο για τον Φιγκειρέδο και ο Βραζιλιάνος με ένα υποδειγματικό ψηλοκρεμαστό πλασέ κάνει το 3-1 για τον ΟΦΗ! Σπουδαία εμφάνιση ον ΟΦΗ στο δεύτερο 45λεπτο, παρά την απώλεια του κορυφαίου του παίκτη (Σεμέντο), είναι πολύ κοντά σε μια παλικαρίσια νίκη!

77' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΟΦΗ, ξανά με τον Φιγκειρέδο, να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και να πλασάρει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κουέστα. Σε σύγχυση ο Αρης, τα έχει χαμένα στο γήπεδο, ενώ ο ΟΦΗ είναι ισοπεδωτικός!

82' Κίτρινη κάρτα στον Μαρινάκη.

Read 355 times Last modified on Monday, 16 December 2019 13:48