Κακό φινάλε ο ΟΦΗ σε ένα ονειρεμένο πρώτο γύρο

08 Dec 2019 Written by
Του Γιώργου Κορτσιδάκη
Στο τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου, ο ΟΦΗ έκλεισε με ήττα, αλλά και μέτρια εμφάνιση ένα πολύ πετυχημένο,για αυτόν πρώτο κομμάτι του πρωταθλήματος.
Αν και προηγήθηκε, ηττήθηκε στην Λαμία με 2-1, δείχνοντας την αδυναμία του, να πάρει αποτέλεσμα εκτός έδρας.
Η 13η αγωνιστική, ήταν...γρουσούζικη για τον ΟΦΗ, ο οποίος πέταξε μια καλή ευκαιρία για να πάρει βαθμό ή βαθμούς.
Ο ΟΦΗ πλήρωσε το πολύ κακό του δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο δέχθηκε το γκολ της ήττας απο τον Δημούτσο (60'), σε ένα 45λεπτο που η Λαμία κυριάρχησε και είχε ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ.
Αντίθετα ο ΟΦΗ, δεν έκανε τίποτα για να κυνηγήσει έστω τον βαθμό και είχε ένα παθητικό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.
Το πρώτο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για την κρητική ομάδα, η οποία προηγήθηκε στο 10' με πέναλτι που έκανε γκολ ο Ναμπί.
Στην φάση αυτή, οι αμυντικοί της Λαμίας σταμάτησαν και ζήτησαν οφσάιντ στον Μάνο, χωρίς να έχουν δίκιο.
Ο επιθετικός του ΟΦΗ ανατράπηκε απο τον τερματοφύλακα της Λαμίας και ο διαιτητής Γκορτσίλας, αφού είδε τη φάση στο VAR, έδειξε την άσπρη βούλα.
Ο Ναμπί σκόραρε, αλλά υπέστη θλάση (!) στην εκτέλεση και αντικαταστάθηκε απο τον Σίμο, με τον Στάικο.
Ο ΟΦΗ κυνήγησε ένα δεύτερο γκολ με τον Μάνο και τον Σεμέντο να έχουν καλές ευκαιρίες, αλλά αντί να γίνει το 0-2, η Λαμία ισοφάρισε σε 1-1, με πέναλτι στο 43' που εκτέλεσε ο Τουράμ και κέρδισε ο Βασιλόγιαννης απο τον Κοροβέση.
Και σε αυτήν την περίπτωση ο διαιτητής, πήρε την...βοήθεια του VAR για να αποφασίσει.
Ο ΟΦΗ έμεινε στα αποδυτήρια και η Λαμία που ήταν καλύτερη πέτυχε ένα ακόμη γκολ με τον Δημούρσο στο 60΄ και έκανε την ανατροπή.
Η Λαμία είχε ακόμη μια μεγάλη φάση με τον Τουράμ στο 81' για να κλειδώσει το παιχνίδι.
Ενώ ο ΟΦΗ, δεν απείλησε επιθετικά την αντίπαλη ομάδα, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.