O OΦΗ κάνει πρωταθλητισμό

26 Oct 2019 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Η πορεία πρωταθλητισμού του ΟΦΗ, στο φετινό πρωτάθλημα συνεχίζεται!

Με καλή μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο, καθάρισε και την σκληρή Ξάνθη με 2-0 στο Γεντί Κουλέ (48' Φιγκειρέντο, 90' Σεμέντο), την γκρέμισε απο την τρίτη θέση και συνεχίζει την ανοδική του πορεία.

Ο ΟΦΗ έκανε το 4Χ4 στο Γεντί Κουλέ, στο οποίο έχει γονατίσει μέχρι σήμερα όλους τους αντιπάλους του (Παναιτωλικός, Αστέρας Τρίπολης, Πανιώνιος και Ξάνθη) και δημιουργεί το δικό του...απόρθητο κάστρο!

Περίπου 5 χιλιάδες θεατές στο "ζεστό" Γεντί Κουλέ, αποθέωσαν μετά τη λήξη τον Γιώργο Σίμο και τους παίκτες του, για τη νέα αυτή επιτυχία.

Ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία να κάνει πιο εύκολο το παιχνίδι, αλλά ο Ναμπί αστόχησε απο τα 11 βήματα στο 19'. Το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ, αλλά στην επανάλληψη η εικόνα του αγλώνα, ήταν διαφορετική.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά, η Ξάνθη άφησε το καλό της πρόσωπο στα αποδυτήρια και η κρητική ομάδα κυριάρχησε στο γήπεδο.

Εβαλε ένα υπέροχο γκολ με τον Φιγκειρέδο, ενώ θα μπορούσε να έχει τελειώσει το παιχνίδι.

Στα τελευταία λεπτά, ο ΟΦΗ αγχώθηκε, πήγε να κάνει τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικα έβαλε και ενα δεύτερο γκολ στο 90' με τον Σεμέντο και καθάρισε και αυτό το παιχνίδι.