To Mεγάλο Σάββατο του ΟΦΗ

01 Apr 2019 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Ο ΟΦΗ έφτασε στη βρύση, αλλά δεν ήπιε νερό στο Κλεάνθης Βικελίδης, στο παιχνίδι με τον Αρη.

Μέχρι το 89', κρατούσε τον "χρυσό" βαθμό, στην μάχη της σωτηρίας, αλλά όπως και στον αγώνα του πρώτου γύρου στο Γεντί Κουλέ, όπου ο Αρης, έβαλε δυο γκολ στις καθυστερήσεις και "άρπαξε" τη νίκη, μέσα απο τα χέρια του ΟΦΗ, έτσι και σε αυτό,  στο Κλεάνθης Βικελίδης, είχε τον τελευταίο λόγο.

Με δυο γκολ στο 89' και στο 94' με εκτελέσεις φάουλ, πήρε τη ...μπουκιά απο το στόμμα των παικτών του ΟΦΗ και μετέτρεψε το 1-1, στο τελικό 3-1.

O ΟΦΗ, στο παιχνίδι με τον Αρη, είχε δυο πρόσωπα.

Ενα πολύ καλό και επιθετικό στο πρώτο ημίχρονο, όπου κυκλοφόρησε τη μπάλα και προηγήθηκε με ένα ωραίο γκολ του Βαζ στο 26' με συνδιαστικό ποδόσφαιρο και γρήγορη εναλλαγή της μπάλας απο τους Φερέιρα-Κουτσιανικούλη, πριν η μπάλα φτάσει στον Πορτογάλο επιθετικό (Βαζ), ο οποίος με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Και ένα πολύ κακό (πρόσωπο),  στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο ο ΟΦΗ, φάνηκε να μένει απο δυνάμεις και να μην μπορεί να ακολουθήσει τον πολύ επιθετικό ρυθμό που έδωσαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι, ειδικά στο τελευταίο 25λεπτο του αγώνα.

Ο ΟΦΗ του δευτέρου μέρους, ήταν κομπάρσος στο γήπεδο, έδωσε χώρο στον Αρη και δεν αμύνθηκε σωστά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να επιτίθενται κατά ...κύματα.

Η υπεροχή τους, καρποφόρησε στο 74' με ένα έξυπνο διαγώνιο σουτ του Ρόουζ και ολοκληρώθηκε στα τελευταία λεπτά, όπου αναδείχθηκε η ποιότητα των Ματίγια (89') και Μαρτίνεθ (94'), οι οποίοι με δυο εκτελέσεις στο "Γ" του ανήμπορου να αντιδράσει Στρέζου (αντικατέστησε στο 57' τον τραυματία Σωτηρίου και δέχθηκε και τα τρία τέρματα), έδωσαν στον Αρη, αυτό που δικαιούτο, με βάση την εικόνα του, στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Αρης είχε και χαμένο πέναλτι στο 43' με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ, Δημήτρη Σωτηρίου, να αποκρούει την εκτέλεση του Γκαρσία και να είναι ο κορυφαίος του ΟΦΗ, μέχρι το 57' όπου έγινε αναγκαστική αλλαγή (χτύπησε το κεφάλι του στο δοκάρι), με το σκορ στο 0-0.

Και αυτό, έπαιξε το ρόλο του, στην έκβαση του αγώνα, όπως επίσης και η τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 77', όπου ο 19χρονος Βραζιλιάνος Φερέιρα, αστόχησε στο τετ-α-τετ και έχασε την ευκαιρία να "παγώσει" τους 20 χιλιάδες φίλους του Αρη, οι οποίοι δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα στο Βικελίδης και να βάλει τον ΟΦΗ για δεύτερη φορά σε θέση οδηγού στο παιχνίδι.

Αν ο μικρός, αλλά άπειρος ακόμη (θέλει δουλειά στα τελειώματα) επιθετικός του ΟΦΗ, έστελνε τη μπάλα στα δίχτυα στη φάση αυτή, ίσως το παιχνίδι να ήταν διαφορετικό.

Δεν υπάρχει "αν" στο ποδόσφαιρο, όμως.

Ο ΟΦΗ απέχει 4 βαθμούς απο τη θέση του μπαράζ και τα παίζει όλα για όλα με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Γεντί Κουλέ, αυτό το Σάββατο (6/4, 5.15μμ), για να μείνει στην κατηγορία, καθώς αν ισχύσει η αναδιάρθρωση, πέφτει απευθείας ως τρίτος απο το τέλος.

"Με τον ΠΑΣ Γιάννινα θα κριθούν όλα», είπε και ο Χάιμε Βέρα, μετά την μάχη του Βικελίδης απο την οποία δεν πήρε τίποτα ο ΟΦΗ.

Και συνέχισε λέγοντας ότι  «νομίζω ότι ο Άρης έπαιξε πολύ καλά, ήταν καλύτερος από εμάς στο δεύτερο ημίχρονο, γι’ αυτό κέρδισε. Εμείς πήγαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο αλλά χάσαμε ευκαιρίες, όπως και στο δεύτερο. Ο Άρης έπαιξε καλή μπάλα και του αξίζουν συγχαρητήρια για το ποδόσφαιρο που έπαιξε. Ξέραμε ότι ο Άρης θα πιέσει, ειδικά στα τελευταία λεπτά. Γενικώς όμως είναι μια ομάδα που πιέζει. Είχαμε κι εμείς τις ευκαιρίες μας αλλά συνολικά δεν παίξαμε καλή μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο. Είναι φανταστικά τα δύο γκολ που πέτυχε. Θα δούμε πλέον τι μπορούμε να κάνουμε στα τελευταία παιχνίδια. Γενικώς είμαστε ευχαριστημένοι με τους παίκτες. Δουλεύουν και προσπαθούν».

Σε ερώτηση για τη σωτηρία είπε, ότι «ξέρουμε ότι ήταν δύσκολο και παραμένει έτσι. Έχουμε αγώνες μπροστά μας και θεωρώ ότι ο αγώνας με τον ΠΑΣ Γιάννινα θα κριθούν όλα».

Και κατέληξε λέγοντας για την αλλαγή τερματοφύλακα, καθώς με τον Σωτηρίου ο ΟΦΗ κρατούσε το μηδέν ότι  "δεν ήταν καλά ο Σωτηρίου και δεν μπορούσε να συνεχίσει".

Ο Βέρα, που είχε 7 απόντες στο παιχνίδι με τον Αρη (Σακόρ, Νέιρα, Μεγιάδο, Κοροβέσης, Ναμπί, Γιακουμάκης, Δεληγιαννίδης), κάτι που έπαιξε και αυτό σφαλώς το ρόλο του, στην διαχείρηση του αγώνα, στο δεύτερο ημίχρονο, περιμένει τις επιστροφές των Μεγιάδο, Σακόρ, Νέιρα, να αφυπνίσουν την μεσαία γραμμή της ομάδας, ενώ, παραμένουν ερωτηματικό, οι τραυματίες Ναμπί-Γιακουμάκης-Δεληγιαννίδης.

Ο Σωτηρίου που υπέστη διάσειση δεν έχει κάτι σοβαρό και λογικά θα είναι ξανά κάτω απο τα γκολπόστ.

Το Μεγάλο Σάββατο, για τον ΟΦΗ, θα είναι αυτό που έρχεται με τον ΠΑΣ, στο Γεντί Κουλέ, για να δεί αν θα μπορέσει να κάνει πρόωρη Ανάσταση ή αν θα μείνει κρεμασμένος στον σταυρό του μαρτυρίου, δηλαδή του υποβιβασμού.