Εφτασε ξανά στη βρύση ο ΟΦΗ, αλλά δεν ήπιε νερό

31 Mar 2019 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο ΟΦΗ, κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο και δεν κατάφερε να πάρει έστω και τον "χρυσό" -σε αυτή τη φάση- πόντο της ισοπαλίας.

Κόντρα στον Αρη, στο Κλεάνθης Βικελίδης, η ομάδα του Χάιμε Βέρα, έκανε ιδανικό ξεκίνημα, προηγήθηκε 0-1 με τον Βάζ (26'), μετά απο υπέροχο συνδιασμό με τον Κουτσιανικούλη, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ, με τον γκολκίπερ Σωτηρίου να κατεβάζει τα ρολά και να αποκρούει και πέναλτι του Γκαρσία στο 43'.

Ωστόσο, όπως έχει συμβεί και σε άλλα παιχνίδια,  στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ, περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου, άφησε το καλό πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου στα αποδυτήρια και απλά υποτάχθηκε στον πολύ επιθετικό και ποιοτικό Αρη, ο οποίος με τρία γκολ, γύρισε το παιχνίδι και έφτασε στη νίκη με 3-1.

Ο ΟΦΗ, είχε την ευκαιρία να τιμωρήσει το επιθετικό ρίσκο του Αρη στο 77' όταν ο 19χρονος Βραζιλιάνος Φερέιρα, βγήκε απέναντι στον τερματοφύλακα του Αρη, αλλά έχασε την ευκαιρία του αγώνα για το 1-2.

Ενώ, στον ΟΦΗ κόστισε όπως φάνηκε και η αναγκαστική αλλαγή του τερματοφύλακα Σωτηρίου, ο οποίος άφησε το γήπεδο στο 57',  καθώς ένοιωθε ζαλάδες απο ένα χτύπημα στο δοκάρι, έχοντας πραγματοποιήσει νωρίτερα σπουδαίες επεμβάσεις, είχε πιάσει πέναλτι και είχε καλή ψυχολογία.

Αν και στα τρία γκολ που έβαλε ο Αρης, δεν υπάρχει άμεση ευθύνη απο τον Στρέζο, ίσως ο Σωτηρίου, που ήταν σε τρομερή μέρα, να είχε καταφέρει να περισώσει κάτι απο το "ναυάγιο" του ΟΦΗ στο δεύτερο 45λεπτο.

Ο Αρης στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν κυρίαρχος, έκανε επιθέσεις κατά κύματα και οι παίκτες του ΟΦΗ φαινόταν να μην έχουν τις δυνάμεις να ακολουθήστουν τον τρελό ρυθμό, που έδωσε στο παιχνίδι.

Μαζί με την συμπαράσταση 20 χιλιάδων φιλάθλων του στις εξέδρες, αλλά και του διαιτητή Σέζου, ο οποίος έπαιξε έδρα, καθώς ένοιωσε μεγάλη πίεση απο τους γηπεδούχους μετά το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου, ο Αρης κατάφερε με δυο εξαιρετικά χτυπήματα φάουλ απο τους Ματίγια (89'), Μαρτίνεθ (94') και το καθοριστικό γκολ της ισοφάρισης απο τον Ρόουζ στο 74' με σουτ απο το όριο της περιοχής, να ξεκλειδώσει το παιχνίδι.

Ο ΟΦΗ έφτασε ξανά στη βρύση και δεν ήπιε νερό.

Αλήθεια, πόσες φορές έχει συμβεί αυτό, φέτος;

Ο ΟΦΗ είναι στο -4 απο τον ΠΑΣ Γιάννινα, τον οποίο υποδέχεται τώρα στο Γεντί Κουλέ, στον υπερ πάντων αγώνα!

Read 528 times Last modified on Friday, 05 April 2019 13:02