Τα δοκάρια του στέρησαν την ελπίδα

10 Mar 2019 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Ούτε κόντρα στον ουραγό Απόλλωνα, ήρθε η...άνοιξη για τον ΟΦΗ.

Το 0-0 στη Ριζούπολη, ψαλίδισε ακόμη περισσότερο, τις ελπίδες του ΟΦΗ, για την σωτηρία, καθώς τον κρατάει στην πρότελευταία θέση της βαθμολογίας.

Τρείς φορές οι Βάζ, Φερέιρα και Νέιρα στο πρώτο 45λεπτο σημάδεψαν τα δοκάρια του Απόλλωνα, σε μια κορύφωση της γκίνιας για τον ΟΦΗ, ο οποίος δεν σκοράρει με τίποτα!

Αυτή τη φορά, είχε να αντιμετωπίσει όμως και την ατυχία.

Στο 29' η μπάλα χτυπάει δυο φορές στην ίδια φάση στα κάθετα δοκάρια σε ισάριθμα διδοχικά σουτ απο τους Βαζ και Φερέιρα, ενώ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η τύχη γύρισε την πλάτη στον ΟΦΗ, όταν ο Νέιρα, πλάσαρε γλυκά, αλλά αυτή τη φορά, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ έπαιξε με επιθετικό ρίσκο, έκλεισε τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο, είχε δυο μεγάλες φάσεις με τον Σακόρ και το Νέιρα, αλλά και πάλι το γκολ δεν ήρθε.

Το 0-0 σπρώχνει ακόμη περισσότερο τον ΟΦΗ στον υποβιβασμό, ωστόσο, όσο υπάρχουν ακόμη ελπίδες θα πρέπει να κυνηγηθούν μέχρι το τέλος.

Ακόμη και η τελευταία ελπίδα, θα πρέπει να διεκδικηθεί.

Ο ουραγός Απόλλων, με σκληρή άμυνα, έκλεισε τους διαδρόμους προς την εστία του και έκοψε στον ΟΦΗ δυο πολύτιμους βαθμούς.

Αν σε αυτούς προσθέσουμε και τους άλλους δυο που πήρε απο το "Χ" με τον ΟΦΗ στον αγώνα, του πρώτου γύρου στο Γεντί Κουλέ, αναλογίζεται κανείς που θα ήταν τώρα ο ΟΦΗ, αν είχε πάρει αυτά τα δυο παιχνίδια με την ουραγό ομάδα του πρωταθλήματος.

Το προσεχές παιχνίδι με το Λεβαδειακό που έχασε στη Λάρισα και παραμένει στο +1 απο τον ΟΦΗ, είναι ένας ακόμη τελικός για την κρητική ομάδα, έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Διαιτητής: Κοτσάνης (Δράμας)
Βοηθοί: Αλεξέας (Μεσσηνίας), Μπαλτάς (Αχαΐας)
Οι ενδεκάδες:
Aπόλλων Σμύρνης: Χουάντερσον,Οριχουέλα, Στάθης, Γαρουφαλιάς, Κύργιας, Βαφέας, Βάρκας (57' Αγρόδημος), Κοντοές, Τόμας, Χιλάλ, Ναζλίδης.
Αναπληρωματικοί Απόλλωνα: Αστράς, Αγρόδημος, Ακόστα, Ντεφεντερίκο, Ντούρσο, Ρώσση, Ναδάλες.
ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης, Μπράουν (80' Παπαστεριανός), Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σακόρ, Βαζ (58' Ντίνας), Νέιρα, Φερέιρα, Πέρσον (46' Γιακουμάκης).
Αναπληρωματικοί ΟΦΗ: Στρέζος, Αργυρόπουλος, Ντίνας, Γιακουμάκης, Κυριακίδης, Παπαστεριανός, Οικονόμου.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Mε διάταξη 4-4-2 ο ΟΦΗ στη Ριζούπολη, καθώς ο στόχος είναι η νίκη και μόνο!

Ελάχιστος κόσμος στο γήπεδο, μεταξύ αυτών και φίλοι του ΟΦΗ απο το Ηράκλειο και την Αθήνα.

Ο Νίκος Κοροβέσης φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον ΟΦΗ!

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

12' Η πρώτη κίτρινη κάρτα στον Κοντοέ.

14' Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Φερέιρα, απέναντι στον Χουάντερσον, προλαβαίνει και βγαίνει ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

20' Η πρώτη τελική του Απόλλωνα. Κεφαλιά του Βαφέα, απο καλή θέση, η μπάλα ψηλά πάνω απο τα δοκάρια.

22' Απευθείας φάουλ του Ελ Χέλβε, η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια.

ΣΧΟΛΙΟ: Πολύ κακό παιχνίδι στα πρώτα 25λεπτά. Με πολύ αργό τέμπο και ένα ΟΦΗ που πρέπει να ανεβάσει το ρυθμό, καθώς είναι εκείνος που πρέπει να σκοράρει για να πάρει τη νίκη που τόσο χρειάζεται. Η πολύ ζέστη, το άδειο γήπεδο (μόνο οι φίλαθλοι του ΟΦΗ ακούγονται) και το κακό θέαμα, συνθέτουν το σκηνικό του πρώτου μέρους του αγώνα.

28' Κίτρινη κάρτα στο Νέιρα.

29' ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΤΥΧΙΑ για τον ΟΦΗ με ΔΙΠΛΟ δοκάρι! Ο Γιαννούλης σουτάρει ο Βαζ βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και πλασάρει στο αριστερό κάθετο δοκάρι, η μπάλα στον Φερέιρα που πλασάρει, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι. Δυο δοκάρια σε μια φάση για τον ΟΦΗ, που ψάχνει απεγνωσμένα ένα γκολ, στο παιχνίδι!

30' Σούτ του Γιαννούλη έξω απο την περιοχή, διώχνει δύσκολα ο Χουάντερσον.

34' Κίτρινη κάρτα στον Μιχόγεβιτς.

36' Σουτ του Βαζ έξω απο την περιοχή, η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια.

38' Σέντρα του Τομάς, κεφαλιά του Ναζλίδη, μπλοκάρει ο Σωτηρίου.

39' Κίτρινη κάρτα στον Ελ Χέλβε.

42' Κίτρινη κάρτα στον Τομάς.

+45 ΤΡΙΤΟ ΔΟΚΑΡΙ για τον ΟΦΗ με το Νέιρα, να πλασάρει γλυκά, η μπάλα να κοντράρει και να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι. Απίστευτη γκίνια για τον ΟΦΗ. Τρείς φορές, η μπάλα έχει σταματήσει στο δοκάρι για να μείνει το 0-0.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

46' Με τον Γιακουμάκη αντί του Πάρσον στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ.

47' Για τον Απόλλωνα, η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τομάς σουτάρει διαγώνια, η μπάλα άουτ.

52' Ο ΟΦΗ απειλεί με μακρινό σουτ του Νέιρα, η μπάλα λίγο άουτ.

55' Διαγώνιο σουτ του Φερέιρα η μπάλα άουτ.

56' Σουτ του Μεγιάδο έξω απο την περιοχή, η μπάλα άουτ.

57' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Τομάς να γυρίζει τη μπάλα ο Ναζλίδης δεν βρίσκει τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι για να τη σπρώξει στα δίχτυα.

60’ Κίτρινη κάρτα στον Βαζ.

61’ Κίτρινη κάρτα στον Σακόρ.

70' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Κόρνερ του Κοροβέση, ο Σακόρ νικάει κατά κράτος την άμυνα του Απόλλωνα, αλλά η κεφαλιά του, δεν βρίσκει στόχο!

73' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Κεφαλά του Νέιρα, μεγάλη επέμβαση του Χουάντερσον σε κόρνερ.

79' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο.

83' Πλασέ του Φερέιρα, πέφτει και μπλοκάρει ο Χουάντερσον.

Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων στο παιχνίδι.

92' Ο Γιαννούλης πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Ελ Χέλβε που ήταν έτοιμος να σκοράρει, σε μια κόντρα επιθεση για τον Απόλλωνα.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 0-0: Ο ΟΦΗ δεν τα κατάφερε ούτε κόντρα στον ουραγό Απόλλωνα, για να πάρει τη νίκη. Είχε τρία δοκάρια και μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά σε ένα ακόμη παιχνίδι, δεν ...μάτωσε τα δίχτυα. Αυτή τη φορά, ο ΟΦΗ δεν είχε και την τύχη με το μέρος του. Η μπάλα σταμάτησε τρείς φορές στα δοκάρια του αντιπάλου, με Βαζ, Φερέιρα και Νέιρα. Μια ακόμη πολύ μεγάλη απώλεια για τον ΟΦΗ, στην μάχη της σωτηρίας, καθώς χρειαζόταν τη νίκη για να ξεφύγει απο την προτελευταία θέση.

Read 509 times Last modified on Wednesday, 13 March 2019 12:52