(Πρώτη) ήττα-μαχαιριά για τον ΟΦΗ!

09 Dec 2017 Written by

Ο ΟΦΗ βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα στο κρίσιμο παιχνίδι με την Παναχαική, έχασε με 2-1 στο Γεντί Κουλέ και έδωσε την ευκαιρία στους Πατρινούς, να περάσουν στην βαθμολογία.

Ασχημο αποτέλεσμα για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, στην προσπάθεια που κάνει για την άνοδο.

Ο ΟΦΗ εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων σε ένα παιχνίδι, στο οποίο ήθελε τη νίκη, για να παραμείνει στις θέσεις ανόδου.

Η Παναχαική προηγήθηκε πολύ νωρίς.

Μόλις στο 3’ ο Στρέζος ανέτρεψε τον Μωραίτη και ο διαιτητής Ζαραβίνος (Αθήνας) έδειξε την άσπρη βούλα, μέσα σε διαμαρτυρίες από τους παίκτες του ΟΦΗ. Το πέναλτι εκτέλεσε ο έμπειρος Φωτάκης και έκανε το 0-1.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ΟΦΗ πήρε τα ηνία, αλλά δεν μπόρεσε να βρεί καθαρές ευκαιρίες.

Ο ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σε ανατροπή του Χαντί, αλλά ο διαιτητής είπε όχι.

Ετσι το πρώτο ημίχρονο, έληξε με 0-1.

Η Παναχαική ξεκίνησε με γκολ και στην επανάλληψη.

Στο 50’ ο Μακρυδημήτρης με κοντινή προβολή έκανε το 0-2, σε μια φάση που η άμυνα του ΟΦΗ δεν μπόρεσε να διώξει τη μπάλα.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να μπεί ξανά στο παιχνίδι στο 53’ με τον Κουσκουνά να μειώνει με κεφαλιά σε 1-2.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΟΦΗ έπαιξε στο μισό γήπεδο τον αντίπαλο του.

Η μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ έγινε στις καθυστερήσεις με τον Χαντί με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, αφού νωρίτερα και ο γκολκήπερ της Παναχαικής Βρονταράς έδιωξε τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα.

Το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος. Πρώτη ήττα για τον ΟΦΗ και μάλιστα μέσα στο Γεντί Κουλέ, σε ένα σημαντικό παιχνίδι.

Με παράπονα απο πλευράς ΟΦΗ η διαιτησία του Ζαραβίνου απο την Αθήνα. Με τα σφυρίγματα του, προκάλεσε εκνευρισμό στους παίκτες του ΟΦΗ, οι οποίοι πάντως και εκείνοι απο πλευράς εμφάνισης, ήταν κατώτεροι των περιστάσεων.

Διαιτητής: Ζαραβίνος (Αθηνών), Βοηθοί: Κρετσίμος (Δυτική Αττική), Δουλγεράκης (Αν. Αττική), 4ος: Γιαννουλάκης (Χανίων).

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ:

Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα, Κουσκουνάς, Χαντί, Πουρτουλίδης (46' Λεάλ), Ογκμποε (61' Κουτσιανικούλης), Κοιλιάρας (36' Κομεσίδης), Ζιαμπάρης, Μπολάκης, Ποτουρίδης.

Στον πάγκο οι: Δερμιτζάκης, Λεάλ, Μάνος, Παπατόλιος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Κουτσιανικούλης.

Η ενδεκάδα της Παναχαικής : Βρονταράς, Πολίμος, Γκίνο, Σωτηράκος, Στεργίδης (81' Πολυχρόνης), Φωτάκης, Αποστολόπουλος (68' Eλευθεριάδης), Μουστακόπουλος (61' Μπουτζίκος), Μακρυδημήτρης,Μωραίτης, Φουρλάνος.

Στον πάγκο οι: Xαλκιάς, Αργυρόπουλος, Ελευθεριάδης, Σπανός, Πολυχρόνης, Αντωνακόπουλος, Μπουτζίκος.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε! Πάμε γερά ΟΦΗ!

3' Η Παναχαική κερδίζει πέναλτι στην πρώτη φάση του αγώνα. Ο Μωραίτης ανατρέπεται απο τον Στρέζο και ο διαιτητής δίνει πέναλτι. Διαμαρτυρίες απο τους παίκτες του ΟΦΗ στο διαιτητή, καθώς η μπάλα είχε φύγει. Το πέναλτι εκτελεί ο Φωτάκης και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Οι διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ ήταν πολλές για την απόφαση του διαιτητή Ζαραβίνου (Αθήνας), στην πρώτη φάση του αγώνα.

Ο ΟΦΗ προσπαθεί να συνέλθει απ το σόκ και έχει κλείσει στα καρέ της στην Παναχαική.

12' Τέσσερις (!) παίκτες του ΟΦΗ πέφτουν στην περιοχή, απο τραβήγματα αντιπάλων στο φάουλ του Ορτέγκα, παίζετε λέει ο Ζαραβίνος. Χαμός στο γήπεδο με τις αποφάσεις του διαιτητή, απο το ξεκίνημα του αγώνα.

14' Κίτρινη κάρτα στον Πολίμο.

17' Δοκιμάζει το πόδι του απο μακριά ο Φωτάκης, η μπάλα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

Το γκολ που δέχθηκε ο ΟΦΗ τον έχει επηρεάσει, ενώ τα σφυρίγματα του διαιτητή έχουν φέρει εκνευρισμό στο παιχνίδι του. Ετσι στο 20' παραμένει το 0-1. O ΟΦΗ πάντως έχει τον έλεγχο και την κατοχή στο πρώτο 20λεπτο.

23' Τρίλεπτη διακοπή στο παιχνίδι για ένα χτύπημα πάνω στη φάση με ανάποδο ψαλίδι του Ζιαμπάρη στον Σωτηράκο. Στον παίκτη της Παναχαικής παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες, απο το φάουλ που του έκανε άθελα του ο αμυντικός του ΟΦΗ (τον βρήκε με ανάποδο ψαλίδι στο πρόσωπο).

30' Δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο μεταξύ του 20'-30'. Πολλές οι καθυστερήσεις των παικτών της Παναχαικής, οι οποίοι προσπαθούν να ροκανίσουν το χρόνο.

30' Σέντρα του Χαντί κεφαλιά του Ορτέγκα, στα χέρια του Βρονταρά.

33' Κίτρινη κάρτα στον Στεργίδη για θέατρο.

36' Ατυχος ο Γιάννης Κοιλιάρας. Αναγκαστική αλλαγή καθώς ένοιωσε ενόχληση στο δικέφαλο. Τη θέση του μπήκε ο Κομεσίδης.Ο Ποτουρίδης έγινε αριστερό μπακ και ο Κομεσίδης πήγε στόπερ.

44' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Παράλληλη σέντρα του Κουσκουνά, ο Μακρυδημήτρης στην προσπάθεια του να διώξει λίγο έλειψε να βάλει αυτογκόλ, αλλά μπλόκαρε ο Βρονταράς.

+45 Ο Χαντί σε θέση βολής μέσα απο την περιοχή, σουτάρει η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια.

+45 Νέες διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ. Σέντρα του Πουτουρίδη, η μπάλα στο χέρι του Μακρυδημήτρη, όχι λέει ο διαιτητής παρά τις διαμαρτυρίες των παικρών του ΟΦΗ.

+45 Ο Χαντί μέσα στην περιοχή ανατρέπεται απο τον Φωτάκη, ο διαιτητής και πάλι λέει ότι μέσα σε πολλές διαμαρτυρίες. Οι αποφάσεις του διαιτητή, έχουν ξεσηκώσει τον κόσμο στο Γεντί Κουλέ.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-1

Πολλές οι αποδοκιμασίες των φιλάθλων του ΟΦΗ στο διαιτητή του αγώνα. Πολλές οι διαμαρτυρίες των ανθρώπων του ΟΦΗ, αλλά και των φιλάθλων για τον διαιτητή Ζαραβίνο.

Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Πουρτουλίδης, μέσα ο Λεάλ. Δυνατό το χειροκρότημα απο τους φιλάθλους του ΟΦΗ, στον Ουρουγουανό μέσο.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

50' Το 0-2 για την Παναχαική. Ο Φωτάκης σουτάρει απο δεξιά ο Μακρυδημήτρης με κοντινή προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Και πάλι η Παναχαική χτυπάει στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Ψυχρολουσία για τον ΟΦΗ. "Πάγωσαν" οι εξέδρες του Γεντί Κουλέ.

51' Απειλεί με το Λεάλ ο ΟΦΗ. Σουτ του Ουρουγουανού, ο Βρονταράς διώχνει στη γωνία του σε κόρνερ.

52' Απειλεί ξανά ο ΟΦΗ. Ο Μακρυδημήτρης διώχνει την τελευταία στιγνή προ του Κουσκουνά, που ήταν μόνος.

Ψάχνει το γκολ που θα τον ξαναβάλει στο παιχνίδι ο ΟΦΗ.

53' Μειώνει σε 1-2 ο ΟΦΗ. Ωραίος συνδιασμός του Λεάλ και του Χαντί, σέντρα του τελευταίου για το κεφάλι του Κουσκουνά, ο οποίος στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα!!!

54' Κίτρινη κάρτα στον Μωραίτη.

57' Η Παναχαική απειλεί με τον Αποστολόπουλο να σουτάρει και το Στρέζο να διώχνει σε κόρνερ.

61' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Ογκμποε, μέσα ο Κουτσιανικούλης. Ολα για όλα τα παίζει πλέον ο ΟΦΗ!

63' Κίτρινη κάρτα στον Αποστολόπουλο.

70' Κίτρινη κάρτα στον Φωτάκη.

Πιέζει για την ισοφάριση ο ΟΦΗ!

77' Κίτρινη κάρτα στον Μπουτζίκο.

Μαζική άμυνα απο την Παναχαική, σε όλο το δεύτερο ημίχρονο! Μετά το 70' είναι και οι 11 κάτω απο τη σέντρα για να κρατήσουν το 1-2.

89' Η Παναχαική στην κόντρα επίθεση απειλεί με τον Πολυχρόνη να σουτάρει άουτ.

+90 Δοκάρι για τον ΟΦΗ. Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Χαντί, ο Βρονταράς με τα ακροδάχτυλα διώσχνει ενώ η μπάλα βρήκε και το οριζόντιο δοκάρι!

+90 Μεγάλη επέμβαση του Στρέζου σε σούτ του Γκίνο, την 'ώρα που όλος ο ΟΦΗ ήταν μπροστά για την ισοφάριση!

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 1-2

Read 3431 times Last modified on Tuesday, 12 December 2017 11:22