Δεν κέρδισε, αλλά ούτε έχασε στα Τρίκαλα ο ΟΦΗ!

18 Nov 2017 Written by

Η εικόνα του ΟΦΗ στα Τρίκαλα σε ένα γήπεδο-βούρκο δεν ήταν καλή.

Το αποτέλεσμα (0-0) όμως δεν είναι και άσχημο, καθώς είναι εκτός έδρας και απέναντι σε μια ομάδα, που είναι ανταγωνιστική και παρά την χαμηλή της βαθμολογική συγκομιδή, είναι μια ομάδα που έχει βγάλει ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα, στα πρώτα 4 παιχνίδια του πρωταθήματος, καθώς έχει παίξει με τις 4 καλύτερες ομάδες της κατηγορίας (κατά σειρά έχει παίξει με Παναχαική, Αρη, Δόξα Δράμας και ΟΦΗ).

Oταν δεν μπορείς να κερδίσεις το παιχνίδι, τουλάχιστον μην το χάσεις!

Αυτό ισχύει για το παιχνίδι στα Τρίκαλα, όπου ο ΟΦΗ πήρε "κάτι" έστω και το "Χ" απέναντι σε μια ομάδα απο την οποία πέρσι έχασε δυο φορές με 1-0 μέσα και έξω!

Το «Χ» λοιπον για τον ΟΦΗ δεν είναι και τόσο κακό, αν αναλογιστεί κανείς ότι αντιμετώπισε προβλήματα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου η μεσαία του γραμμή και η επίθεση του, δεν υπήρχαν στο γήπεδο!

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ευκαιρίες στο διάστημα αυτό, αλλά ο ΟΦΗ είχε σε μεγάλη μέρα τον γκολκήπερ Στρέζο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τον ΟΦΗ να έχει τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα στο 77’ με τον Παπαστεριανό μόνο από το σημείο του πέναλτι, να μη στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα!

Με τη φάση αυτή ο ΟΦΗ θα μπορούσε να «κλέψει» τη νίκη και να φύγει με ένα σημαντικό τρίποντο από μια δύσκολη έδρα.

Ο ΟΦΗ στις λίγες φάσεις που δημιούργησε θα μπορούσε να έχει πετύχει ένα γκολ, όπως στο 12’ με τον Χαντί ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα και δεν έκανε καλό κοντρόλ, αλλά κυρίως στην φάση του 77’ όπου ο Παπαστεριανός μόνος από το σημείο του πέναλτι απέτυχε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΟΦΗ είχε και μια ακόμη καλή στιγμή με τον Ογκμποε στο 51’, ο οποίος με την είσοδο του στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε δύναμη στην επίθεση του ΟΦΗ.

Όπως και στην Καρδίτσα, έτσι και στα Τρίκαλα, όμως ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να βρεί το δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι δεν κέρδισε το εκτός έδρας παιχνίδι.

Και αυτό θα πρέπει να προβληματίσει την τεχνική ηγεσία.

Πάντως –επαναλλαμβάνω- ο βαθμός δεν είναι κακό αποτέλεσμα στην έδρα των Τρικάλων, που είναι μια ομάδα, η οποία παρά την βαθμολογική της θέση, έχει βγάλει ένα δύσκολο πρόγραμμα και έδειξε ότι θα είναι μια από τις ομάδες που θα ξεχωρίσουν.

Να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ είχε σε καλή μέρα τον γκολκήπερ Στρέζο, ο οποίος ήταν «ζεστός» και κράτησε το μηδέν στις προσπάθειες των αντίπαλων επιθετικών.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα, σε αντίθεση με το πρώτο 45λεπτο, στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν 2-3 καλές στιγμές.

Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται μάλλον δίκαιο, καθώς και ο ΟΦΗ είχε τις φάσεις του, έστω και λίγες τις οποίες δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί.

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών), Βοηθοί: Πρέντζας (Δυτικής Αττικής), Παπαδημητρίου (Θεσσαλίας)

Η ενδεκάδα των Τρικάλων στο παιχνίδι (Προπονητής Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Κοτσώνης, Βέρτζος, Ανδρεόπουλος, Τσιάρας (77' Μίλιεβιτς), Καπός, Τσίπρας (71' Μπουντόπουλος), Τζόκιτς (62' Γροντής), Ντίνας.

Στον πάγκο οι: Αθανασόπουλος, Χιντζίδης, Μίλιεβιτς, Γροντής, Τεγούσης, Γιαννίτσης, Μπουντόπουλος.

H ενδεκάδα του ΟΦΗ στο παιχνίδι (Προπονητής Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα, Κουσκουνάς (65' Κουτσιανικούλης), Χαντί, Μάνος (46' Ογκμποε), Παπατόλιος (80' Ρούσσος), Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης.

Στον πάγκο οι: Δερμιτζάκης, Ρούσσος, Λεάλ, Πουρτουλίδης, Ογκμποε, Μάρτος, Κουτσιανικούλης.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε. Πάμε δυνατά ΟΦΗ!

2' Η πρώτη φάση για τα Τρίκαλα. Ο Τσίπρας σούταρε μέσα απο την περιοχή, ο Στρέζος έδιωξε σε κόρνερ. (η μπάλα πήγαινε έξω).

6' O Xαντί βγάζει την κάθετη στον Κουσκουνά, ο οποίος φεύγει μόνος, αλλά συλλαμβάνεται σωστλα σε θέση οφσάιντ (για λίγο) στην πρώτη επικίνδυνη φάση απο πλευράς ΟΦΗ.

8' Ο Τσίπρας δοκιμάζει και πάλι το πόδι του έξω απ την περιοχή, όμως είναι χλιαρό και ο Στρέζος μπλοκάρει με ευκολία.

10' Σε τραγική κατάσταση το γήπεδο των Τρικάλων και με τη βροχή ένα παραπάνω. Ολα δείχνουν ότι πολλά στο παιχνίδι θα κριθούν στη δύναμη!

11' Νέο σούτ του Τσίπρα μέσα απο την περιοχή, ευτυχώς για τον ΟΦΗ, η μπάλα κοντράρει στον Ποτουρίδη και φεύγει κόρνερ.

12' Ωραία αντεπίθεση για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος βγάζει στον κενό χώρο τον Χαντί που φεύγει κανονικά απο πίσω, αλλά δεν κάνει καλό κοντρόλ και μπλοκάρει ο γκολκήπερ των Τρικάλων.

13' Σούτ του Μάνου με δύναμη έξω απο την περιοχή, η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια. Ανεβάζει ρυθμούς ο ΟΦΗ.

21' Πολύ σκληρό παιχνίδι απο τους γηπεδούχους στο πρώτο δεκάλεπτο. Ακόμα δεν έχει κάνει χρήση της κίτρινης κάρτας ο διαιτητής, που αρκείται μόνο σε συστάσεις. Ειδικά ο Ορτέγκα έχει δεχθεί αρκετές κλωτσιές.

26' Μεγάλη επέμβαση του Στρέζου σε κοντινό πλασέ του Καπό.

27' Κίτρινη κάρτα στον Κοτσώνη για σκληρό φάουλ.

30' 55%-45% η κατοχή της μπάλας υπερ των Τρικάλων, απέναντι σε ένα ΟΦΗ που δεν μπορεί να πατήσει τη μπάλα και να κάνει παιχνίδι. Επίσης οι παίκτες του ΟΦΗ πρέπει να πάνε πιο δυνατά στις μονομαχίες. Κραυγές απο το Γιάννη Ποτουρίδη για να αφυπνίσει τους παίκτες του ΟΦΗ!

43' Νέα μεγάλη επέμβαση του Στρέζου σε κοντινό πλασέ του Καπό.

44' Σέντρα του Τζόκιτς, κεφαλιά του Καπό η μπάλα άουτ.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0

Ο Μάριος Ογκμποε στη θέση του Δημήτρη Μάνου στο παιχνίδι. Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

47' Το πρώτο σούτ για τον ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο. Τεχνικό σουτ του Χαντί απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

51' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σουτ του Ογκμποε η μπάλα άουτ!

57' Πάντως παρά τις δυνατές μονομαχίες στο παιχνίδι και οι δυο ομάδες έχουν παίξει αρκετες φορές το Fair play.

63' Κίτρινη κάρτα στον Γκόλια.

65' Τον Κουτσιανικούλη αντί του Κουσκουνά ρίχνει στο παιχνίδι ο Νίκος Παπαδόπουλος. Ο Νίκος Κουσκουνάς χειροκροτείται απο τους φιλάθλους των Τρικάλων.

68' Κίτρινη κάρτα στον Χαντί.

70' Σούτ του Ανδρεόπουλου έξω απο την περιοχή, δεν ανησυχεί ο Στρέζος και μπλοκάρει.

77' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης σουτάρει η μπάλα κοντράρει, ο Παπαστεριανός μόνος απο το σημείο του πέναλτι δεν κάνει όπως θα ήθελε το σουτ και η μεγάλη ευκαιρία χάνεται για τον ΟΦΗ!

81' Ο διαιτητής χαρίζεται στον Γκόλια για μαρκάρισμα απο πισω στον Ορτέγκα. Ηταν κίτρινη κάρτα και θα ήταν η δεύτερη για τον παίκτη των Τρικάλων.

82' Κίτρινη κάρτα στον Ανδρεόπουλο.

85' Ο Μπουντόπουλος δεν τηρεί το Fair play σε τραυματισμό του Νάστου, προχωράει και κάνει το σουτ η μπάλα περνάει πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι! Νεύρα απο τους παίκτες του ΟΦΗ για τον επιθετικό των Τρικάλων.

Κίτρινη κάρτα στον Ρούσσο.

87' Σούτ του Πάνου έξω απ την περιοχή, διώχνει ο Στρέζος, στη συνεχεια της φάσης σουτ του Μπουντόπουλου η μπάλα άουτ!

Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά στα Τρίκαλα. 4 λεπτά οι καθυστερήσεις.