Ο ΟΦΗ είχε την ποιότητα και την ουσία στις Σέρρες

30 Oct 2017 Written by

Ο ΟΦΗ είχε την ουσία και την ποιότητα στις Σέρρες, να σκοράρει δυο φορές και να κερδίσει το παιχνίδι, απέναντι σε ένα Πανσερραικό, που απείλησε τον ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν είχε σαν ομάδα το κάτι παραπάνω για να κάνει τη ζημιά στον ΟΦΗ (1-2).

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, με καλή κυκλοφορία της μπάλας, εκμεταλεύτηκε την επιθετική της ποιότητα, έβαλε δυο υπέροχα γκολ (Χαντί-Κουτσιανικούλης) και ξεκίνησε ιδανικά τη φετινή χρονιά, καθώς μετά τη νίκη επι του Πλατανιά στο Κύπελλο, ξεκίνησε και με διπλό στις Σέρρες για το πρωτάθλημα!

O ΟΦΗ έκανε αυτό που έπρεπε στις Σέρρες.

Πήρε την εκτός έδρας νίκη με 2-1 και ξεκίνησε δυναμικά τη φετινή χρονιά στην Football league.

Πεντακάθαρη και 100% δίκαιη η νίκη του ΟΦΗ, ο οποίος είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε με 0-2, του ακυρώθηκε κανονικό γκολ (Κουσκουνάς) και είχε τις φάσεις και για περισσότερα τέρματα.

Ο Πανσερραικός έφερε αντίσταση στον ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχε δοκάρι σε φάουλ του Πόζογλου (36'), αλλά ο Χαντί με ένα υπέροχο γκολ του Χαντί με δυνατό σούτ με το αριστερό στο 38', μπήκε σε θέση οδηγού στο σκόρ (0-1) και το κράτησε μέχρι το τέλοε του ημιχρόνου.

Η "χρυσή αλλαγή" του ΟΦΗ ο Βασίλης Κουτσιανικούλης στο 62', έβαλε σφραγίδα στο διπλό του ΟΦΗ, καθώς με κοντινό πλασέ έκανε το 0-2 και κάπου εκεί ουσιαστικά το παιχνίδι τελείωσε.

Ο ΟΦΗ έπαιξε έξυπνα στο υπόλοιπο του αγώνα, κράτησε τη μπάλα και πήρε το αποτέλεσμα με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τσελεπίδη, στην τελευταία φάση του αγώνα.

Οι παίκτες του ΟΦΗ πανηγύρισαν τη νίκη τους, γιατί ξεκίνησαν όπως ήθελαν το φετινό πρωτάθλημα της Football league, στο οποίο ο στόχος του ΟΦΗ είναι ένας. Η άνοδος.

Το διπλό σε μια δυνατή έδρα, ήταν ότι καλύτερο για την ψυχολογία της ομάδας, η οποία πηγαίνει με καλή ψυχολογία στο δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι την Κυριακή στην Καρδίτσα.

Διαιτητής: Κιοτζένης (Ξάνθης)

Βοηθοί: Κούλα(Ξάνθης), Τζιότζιος(Θράκης)

4ος: Κιγιντζή(Θράκης)

Πανσερραικός: Ρίστιτς, Τσαμούρης, Βοσκόπουλος, Ιωαννίδης,Στέβιτς (46' Τσελεπίδης), Παπουτσογιαννοπουλος,Σιάκκας, Πόζογλου (70' Φούσου),Τσιμίκας, Ρούτσης (70' Δούμτσιος), Γκούρτσας.

Στον πάγκο οι: Δεμένικος, Τζιτζικαλάκης, Τσελεπίδης, Φούσου, Γκέκας, Δούμτσιος,Χατζηδίμπας.

ΟΦΗ: Στρέζος,Νάστος, Ορτέγκα,Κουσκουνάς, Χαντί,Μάρτος (58' Κουτσιανικούλης),Κομεσίδης (79' Ρούσσος),Οικονόμου (75' Πουρτουλίδης), Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης.

Στον πάγκο οι: Δερμιτζάκης, Ρούσσος,Λεάλ,Μάνος, Πουρτουλίδης, Ογκμποε, Κουτσιανικούλης.

TO ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

5' Ο ΟΦΗ ανοιγει το σκορ με το Νίκο Κουσκουνά, αλλά ο βοηθός σηκώνει τη σημαία για οφσάιντ. Ο Κουσκουνάς φάνηκε να φεύγει πάντως απο πίσω.

12' Κίτρινη κάρτα στον Σιάκκα του Πανσερραικού.

17’ Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Κουσκουνάς πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα του  Πανσερραικού στο τετ-α-τετ.

19’ Τρίτη χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Κουσκουνάςκαι πάλι σε θέση βολής σουτάρει, διώχνει ο γκολκήπερ του Πανσερραικού.

Κυρίαρχος ο ΟΦΗ στο παιχνίδι στα πρώτα 30 λεπτά. Εχει τον πλήρη ελεγχο του αγωνα και με καλή κυκλοφορία της μπάλας, προσπαθεί να φτάσει στην εστία του Πανσερραικού. Ο αντίπαλος δεν έχει κάνει φάση στα καρέ του ΟΦΗ.

35' Κίτρινη κάρτα στον Ποτουρίδη.

36' Δοκάρι για τον Πανσερραικό. Εκτέλεση φάουλ απο τον Πόζογλου η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Οι παίκτες του ΟΦΗ διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή Κιοτζένη γιατί το φάουλ χτυπήθηκε δυο φορές. Στην πρώτη ημπάλα βρήκε στο τείχος και ο διαιτητής έδωσε επανάλληψη, χωρίς λόγο και κιτρινη στον Ποτουρίδη.

38' Το 0-1 για τον ΟΦΗ. Ο Χαντί με ωραιο σουτ έξω απο την περιοχή ανοίγει το σκόρ για τον ΟΦΗ! Εκπληκτικό σουτ με το αριστερό ο μέσος του ΟΦΗ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Υπέροχο γκολ!

42' Σουτ του Τσιμίκα η μπάλα λίγο άουτ.

43' Εντυπωσιακή επέμβαση του Στρεζου στη γωνία του σε σουτ του Πόζογλου, απο το ύψος της περιοχής. Κρατάει το μηδέν ο γκολκήπερ του ΟΦΗ.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-1

Ο ΟΦΗ είναι καλύτερος απο τον αντίπαλο του. Εχει την κυκλοφορία και την κατοχή της μπάλας,αλλά και την ουσία.

Ο Πανσερραικός πάντως δεν παίζει κλειστά και έχεικαι αυτός τις δικές του ευκαιρίες, με κορυφαία τη φάση μετο δοκάρι του Πόζογλου.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

46' Τσελεπίδης αντί Στέβιτς για τον Πανσερραικό. Χωρίς αλλαγές ο ΟΦΗ.

58' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Μάρτος, μέσα ο Κουτσιανικούλης.

62' Χρυσή αλλαγή για τον ΟΦΗ ο Βασίλης Κουτσιανικούλης, που μπήκε στο παιχνίδι πριν απο 4 λεπτά και κάνει το 0-2 με ωραίο πλασέ μέσα απο την περιοχή Ο ΟΦΗ βάζει βάσεις για το διπλό!

Η φάση ξεκίνησε απο μπαλιά του Οικονόμου, μπήκε στη φάση ο Ορτέγκα, η μπάλα έφτασε στον Κουτσιανικούλη, ο οποός πλάσαρε σωστά και έκανε το 0-2.

73' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Χαντί κοντινή κεφαλιά του Κουσκουνά,η μπάλα λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

75' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μέσα ο Πουρτουλίδης, έξω ο Οικονόμου.

76' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Κεφαλιά του Γκούρτσα, η μπάλα λίγο άουτ.

77’ Κίτρινη κάρτα στον Βοσκόπουλο.

79’ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μέσα ο Ρούσσος, έξω ο Κομεσίδης.

84' Κίτρινη κάρτα στον Φούσου.

88' Κίτρινη κάρτα στον Κοιλιαρα.

92' Μειώνει ο Πανσερραικός με την κεφαλιά του Τσελεπίδη σε 1-2.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 1-2

Read 2332 times Last modified on Thursday, 02 November 2017 12:30