Περιμένει τη σέντρα ο ΟΦΗ, νέα φιλική νίκη επί της Παλαιόχωρας (3-1)

23 Sep 2017 Written by

Ο ΟΦΗ ανεβάζει στροφές, περιμένοντας  την έναρξη του πρωταθλήματος της Stoiximan Football league. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, παρέμεινε αήττητη για 11ο σερί φιλικό παιχνίδι.

Αυτή τη φορά κέρδισε την Παλαιόχωρα (ομάδα Γ’ Εθνικής) με 3-1 σε φιλικό παιχνίδι προπονητικού χαρακτήρα στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο.

Ηταν ένα καλό και ανταγωνιστικό τεστ για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, απέναντι σε μια μαχητική ομάδα.

Ο ΟΦΗ είχε μερικά εξαιρετικά διαστήματα στο παιχνίδι, με ωραίες συνδιαστικές ενέργειες, πέτυχε τρία γκολ και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, για περισσότερα, με πρωταγωνιστή τον δραστήριο Κουσκουνά, στο δεύτερο ημίχρονο, ο οποίος άξιζε ένα γκολ, καθώς είχε μια ασίστ στο 3-1 του Ογκμποε, αλλά και αρκετές φάσεις, χωρίς όμως να σκοράρει.

Ο Μάρτος στο 40' (από ενέργεια του Ορτέγκα) , ο Χαντί με πέναλτι στο 61’ (το κέρδισε ο Σιώπης) και ο Ογκμποε στο 84’ (από ασίστ του Κουσκουνά) πέτυχαν τα γκολ του ΟΦΗ. Για την Παλαιόχωρα είχε μειώσει σε 2-1 στο 76’ ο Ζαιμίδης.

ΟΦΗ: Στρέζος, Ζιαμπάρης (22’ λ.τ. Ρούσσος), Κοιλιάρας (60’ Παπατόλιος), Κομεσίδης (60’ Σιώπης), Ποτουρίδης, Νάστος, Παπαστεριανός (60’ Πουρτουλίδης), Ορτέγκα (79’ Πλευράκης), Μάρτος (46’ Χαντί), Κουτσιανικούλης (60’ Ογκμποε), Μάνος (46’ Κουσκουνάς).

Παλαιόχωρα Χανίων:  Πονηρός (73’ Γύπαρης), Καζατζίδης (65’ Παπαδόπουλος), Σαμαράς, Θεοδωράκης, Κορνελάτος, Μανουσάκης Α. (85’ Μάστορας), Κερμενίδης, Μαζιότης (75’ Κουλούρης), Δρακάκης (86’ Καρανάκης), Μανουσάκης Δ. (70’ Ζαιμίδης), Αθανασόπουλος (60’Τσαγκαράκης).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

8’ Απευθείας φάουλ του Κουτσιανικούλη, η μπάλα λίγο άουτ.

15’ Κόρνερ του Κουτσιανικούλη, κεφαλιά του Μάνου, η μπάλα λίγο άουτ.

18’ Ο ΟΦΗ στην κόντρα επίθεση με τον Κομεσίδη να βγάζει τη σέντρα, αλλά ο Κουτσιανικούλης δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

22’ Πρώτη φάση η Παλαιόχωρα, σούτ του Μανουσάκη, μπλοκάρει ο Στρέζος.

23’ Καλή στιγμή για την ομάδα των Χανίων με τον Δρακάκη να κάνει την προβολή, μπλοκάρει στη γωνία του ο Στρέζος.

24’ Εξαιρετική φάση για τον ΟΦΗ. Ωραία εναλλαγή της μπάλας, από Κομεσίδη, Μάνο, Κουτσιανικούλη, ο Μάρτος πλάσαρε από καλή θέση, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

30’ Ο γκολκήπερ του ΟΦΗ Στρέζος πρόλαβε στην έξοδο τον Δρακάκη, μετά την κάθετη του Μανουσάκη.

40’ Το 1-0 για τον ΟΦΗ. Από πάσα του Ορτέγκα και λάθος εκτίμηση του γκολκήπερ της Παλαιόχωρας, ο Μάρτος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

42’ Σέντρα του Μάρτος, κεφαλιά του Μάνου, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

44’ Κεφαλιά του Ρούσου από καλή θέση, η μπάλα άουτ.

48’ Ο Κουσκουνάς τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, διώχνει ο γκολκήπερ της Παλαιόχωρας.

51’ Και πάλι ο γκολκήπερ της ομάδας των Χανίων νικητής στο τετ-α-τετ με τον Κουτσιανικούλη.

55’ Ωραία ενέργεια και σούτ του Κουσκουνά, η μπάλα λίγο άουτ.

61’ Πέναλτι για τον ΟΦΗ σε ανατροπή του Σιώπη. Το εκτέλεσε ο Χαντί και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (2-0).

68’ Σούτ του Ορτέγκα από καλή θέση, μπλόκαρε ο γκολκήπερ της Παλαιόχωρας.

71’ Ωραία επέλαση του Κουσκουνά από αριστερά και σέντρα για τον Ογκμποε, ο οποίος με κεφαλιά εξ’ επαφής δεν κατέφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

76’ Μειώνει η Παλαιόχωρα με πλασέ του Ζαιμίδη σε 2-1.

83’ Ωραία φάση για τον ΟΦΗ με εναλλαγή της μπάλας από Χαντί και Κουσκουνά, ο Πουρτουλίδης πλασάρει άουτ από το σημείο του πέναλτι!

84’ Το 3-1 για τον ΟΦΗ. Ωραία ενέργεια και πάλι από τον Κουσκουνά, ο οποίος δίνει έτοιμο γκολ στον Ογκμποε, που με κοντινή προβολή κάνει το 3-1 για τον ΟΦΗ.

85’ Ξανά ατομική προσπάθεια και σούτ ο Κουσκουνάς, έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ!

+90 Ο γκολκήπερ της Παλαιόχωρας μπλοκάρει τη μπάλα στο σουτ του Κουσκουνά, από το σημείο του πέναλτι.