fastfitness 500X176 01

winnerkorts

Ηττα-ταφόπλακα στα όνειρα του ΟΦΗ!

18 Mar 2017 Written by

Το εντυπωσιακό σερί του ΟΦΗ (5Χ5) σταμάτησε στο Γεντί Κουλέ, καθώς η κρητική ομάδα γνώρισε οδυνηρή ήττα με 1-0 απο τα Τρίκαλα.

Τυχεροί οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν στη κλειστή άμυνα και παγίδευσαν τον ΟΦΗ, ενώ με

ένα απίστευτο φάουλ στο 64' του Γκόλια έκλεψαν» το διπλό!

Η ήττα βάζει ουσιαστικά ταφόπλακα στις ελπίδες της για την άνοδο στην Σούπερ Λίγκ, καθώς η διαφορά απο τις θέσεις της ανόδου ανέβηκε και πάλι, σε πολύ μεγάλα επίπεδα.

Η απουσία του τραυματία Μπόατεγκ επηρέασε το αγωνιστικό πρόσωπο του ΟΦΗ, ενώ η επιθετική γραμμή της ομάδας βρέθηκε σε τραγική μέρα.

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο απο τον αντίπαλο του, είχε τον έλεγχο, αλλά δεν είχε τις μεγάλες φάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ΟΦΗ ήταν απογοητευτική.

Το γκολ των Τρικάλων στο 64' άγχωσε τους παίκτες του ΟΦΗ, οι οποίοι επιδόθηκαν σε ένα ανορθόδοξο παιχνίδι και τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε το βαθμό της ισοπαλίας.

Διαιτητής: Σημαιάκης (Χαλκιδικής)

ΟΦΗ: Στρέζος, Κώτσιος, Βουό, Χαντί, Μάνος (56' Ράντι), Πουρτουλίδης (68' Μιλοσάβλιεφ), Πάγκαλος (76' Ογκμποε), Κομεσίδης, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Μητρόπουλος.

Στον πάγκο οι: Δερμιτζάκης, Παντίδος, Μιλοσάβλιεφ, Αντουκόρ, Μπόατεγκ,Ογκμποε, Ράντι.

Tρίκαλα: Αποστολίδης, Γκόλιας, Λαμπάκης, Βέρτζος, Πίντο,Στεφάνοβιτς, Μουμίν, Ριζογιάννης, Ρομπέρ (62' Μπαικαρά), Γιαννιτσάνης (85' Αρναρέλης), Κουσκουνάς.

Στον πάγκο οι: Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης, Σαρακατσάνος, Αρναρέλης, Μπαικαρά, Μπαλμπόα, Ελιο Πίντο.

ΤΟ LIVE TOY AΓΩΝΑ

-Ενα διάστρεμμα που έπαθε ο Μπόατεγκ στην προπόνηση της Παρασκευής, είχε σαν αποτέλεσμα να μείνει εκτός ενδεκάδας. Ο Γκανέζος μέσος έκανε ένεση και κάθισε στον πάγκο.

-Ιδανικές οι καιρικές συνθήκες για ποδόσφαιρο στο Γεντί Κουλέ. Ο καιρός εξαιρετικός (καλοκαιρινός), αλλά η εικόνα του χορταριού του ΟΦΗ, σε πολύ καλή κατάσταση. Περίπου 4 χιλιάδες θεατές παρακολουθούν την αναμέτρηση στο Γεντί Κουλέ, το οποίο είναι "ζεστό".

2' Γυριστο σουτ του Κουσκουνά, μέσα απο την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ, χωρίς να ανησυχήσει ο Στρέζος.

3' Ο Βουό σε καλή θέση σουτάρει, ο γκολκήπερ των Τρικάλων, μπλοκάρει στη αγωνία του.

12' Σούτ του Κουσκουνά, απο καλή θέση, η μπάλα άουτ. Επεσε στη γωνία του και ο Στρέζος.

14' Καλό σουτ του Χαντί στη γωνία, έπεσε ο Αποσολίδης και μπλόκαρε τη μπάλα.

ΣΧΟΛΙΟ: Πολύ καλό παιχνίδι με ρυθμό στο πρώτο 20λεπτο. Ο ΟΦΗ προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα τγν Τρικάλων και πιέζει για ένα γρήγορο γκολ, χωρίς όμως να έχει ακόμη τη μεγάλη φάση. Εχει όμως την υπεροχή στο παιχνίδι και πατάει καλύτερα στο χορτάρι.

24' Ο Βουό δεν πρόλαβε να εκμεταλευτεί το λάθος του Λεάντρο και να βρεθεί απέναντι απο τον τερματοφύλακα των Τρικάλων.

25' Εξοχη μπαλιά του Μητρόπουλου για τον Κιάσσο, σέντρα στο πρώτο δοκάρι, ο γκολκήπερ των Τρικάλων βγαίνει και μπλοκάρει τη μπάλα, προ του Βουό. Ωραίος συνδιασμός των παικων του ΟΦΗ και χειροκρότημα απο την κερκίδα για την ασφυκτική πίεση στην άμυνα των Τρικάλων.

29' Επιθετική ενέργεια μετά απο πολύ ώρα για τα Τρίκαλα. Γυριστό σούτ του Κουσκουνα, έξω απο την περιοχή, η μπάλα λίγο έξω απο το δεξί κάθετο δοκάρι του Στρέζου.

31' Κίτρινη κάρτα στον Κιάσσο.

41' Ο ΟΦΗ απειλεί με τον Βαλλιάνο να σεντράρει απο αριστερά, τον Βουό ναμην πιάνει όπως θα ήθελε την κεφαλιά και την ευκαρία να χάνεται για τον ΟΦΗ.

43' Κίτρινη κάρτα στον Κώτσιο.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

ΣΧΟΛΙΟ: Ο ΟΦΗ είχε ένα καλό 20λεπτο (20'-40') όπου πίεσε ασφυκτικά την άμυνα των Τρικάλων, αλλά δεν κατάφερε να βρεί δίχτυα. Η άμυνα των Τριάλων ανταποκρίθηκε. Οι Τρικαλινοί έχουν αναλωθεί σε ένα καθαρά αμυντικό παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο. Ο ΟΦΗ δεν έχει την τελική πάσα, που θα τον φέρει σε θέση για γκολ, ενώ χρειάζεται και μεγαλύτερη δύναμη στην περιοχή.

48' Κίτρινη κάρτα στον Βουό.

49' Κίτρινη κάρτα στον Στεφάνοβιτς.

53' Ωραία σέντρα του Κιάσσου απο δεξιά, χλιαρή κεφαλιά του Μάνου, μπλοκάρει ο γκολκήπερ των Τρικάλων.

54' Ωραίος συνδιασμός Πάγκαλου και Βουό, ο γκολκήπερ των Τρικάλων μπλοκάρει την παράλληλη σέντρα του Πάγκαλου.

56' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Μάνος, μέσα ο Ραντι.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο ΟΦΗ δεν μπήκε με τη δύναμη που χρειαζόταν στο δεύτερο ημίχρονο σε ένα τέτοιο παιχνίδι. Το πρώτο 15λεπτο κύλησε ουσιαστικά χωρίς κάποια μεγάλη φάση και πίεση. Οι Τρικαλινοί με τη σερά τους έχουν αρχίσει απο νωρίς τις καθυστερήσεις και τα πεσίματα στον αγωνιστικό χώρο.

62' Αλλαγή για τα Τρίκαλα. Εξω ο Ρομπέρ, μέσα ο Μπαικαρά.

63' Κίτρινη κάρτα ο Βαλλιάνος.

64' Το 0-1 για τα Τρίκαλα. Απίστευτο γκολ απο τον Γκόλια, ο οποίος με απευθείας φάουλ με το αριστερό, έστελε την μπάλα στο "Γ" της απέναντι εστίας.

Η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και ξεγέλασε τον Στρέζο. «Πάγωσε» το Γεντί Κουλέ με το γκολ, κόντρα στη ροή του αγώνα.

65' Σούτ του Μουμίν, μπλόκαρε ο Στρέζος.

68' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Πουρτουλίδης, μέσα ο Μιλοσάβλιεφ.

70' Απευθείας φάουλ του Μιλοσάβλιεφ, η μπάλα άουτ.

71' Κίτρινη κάρτα στον Κουσκουνά.

76' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μέσα ο Ογκμποε, έξω ο Πάγκαλος.

78' Κίτρινη κάρτα στον Αποστολίδη.

88' Ο Χαντί ανατρέπεται απο πίσω, απο τον Ριζογιάννη, οι παίκτες του ΟΦΗ ζητούν πέναλτι, ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

+90 Κίτρινη κάρτα στον Σαρακατσάνο.

+90 Απευθείς φάουλ του Βαλλιάνου, μπόκαρε ο γκολκήπερ των Τρικάλων.

+94 Σούτ του Χαντί απο το ύψος της περιοχής, εντυπωσιακή επέμβαση του γκολκήπερ Αποστολίδη σε κόρνερ.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 0-1

Read 2355 times Last modified on Monday, 20 March 2017 10:25