«Μικρό» το 2-0 για την συγκινητική προσπάθεια των παικτών του ΟΦΗ στη βροχή...

08 Jan 2017 Written by

Το επιθετικό κρεσέντο των παικτών του ΟΦΗ στη βροχή, στο παιχνίδι με τον Πανσερραικό, ανταμοίφθηκε με μια σημαντική και πολύτιμη νίκη, αλλά με ένα σκορ (2-0) που φαντάζει μάλλον μικρό για την προσπάθεια των παικτών του ΟΦΗ, οι οποίοι έχασαν κραυγαλέες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.
Υπήρξαν στιγμές που οι παίκτες του ΟΦΗ «χόρευαν» στην βροχή, έτρεξαν πολύ στο γήπεδο, παρά το βαρύ τερέν και σίγουρα «ζέσταναν» τον κόσμο που αψήφησε το κρύο και βρέθηκε στο Γεντί Κουλέ.
Ηταν μια ακόμη καθαρή και δίκαιη νίκη για τον ΟΦΗ στο γηπεδο του, όπου έχει βρεί τον τρόπο να επιβάλει την ανωτερότητα του.
Ο ΟΦΗ θα μπορούσε εύκολα να έχει ένα πολύ μεγαλύτερο σκορ, καθώς δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, αλλά κατάφερε μόνο δυο φορές (5' Βουό, 78' Χαντί) να τις κάνει γκολ.
Διαχειρίστηκε όμως πολύ καλά το παιχνίδι, χωρίς να κιδυνεύει ιδαίτερα, απο ένα Πανσερραικό, ο οποίος πάντως δεν κλείστηκε στο Γεντί Κουλέ και δημιούργησε και αυτός καποιες φάσεις (34' Κανούλας, 53' Τσούτσης, 80' Ρούτσης), αλλά στις περισσότερες ο γκολκήπερ του ΟΦΗ Δερμιτζάκης είχε καλές αντιδράσεις, όπως και στο φινάλε του αγώνα (86') σε ένα λάθος γύρισμα του Κώτσιου.
Ο ΟΦΗ πάντως είχε... μπαράζ χαμένων ευκαιρίων χωρίς τα γκολ που πέτυχε (9', 40', 59' Μιλοσάβλιεφ, 12', 19' Βουό, 17' Χαντι, 29', 56' Μητρόπουλος, 66', 69' Ράντι), και αν ήταν λίγο περισσότερο αποτελεσματικός μπορούσε να έχει καθαρίσε το παιχνίδι απο το πρώτο ημίχρονο!
Ακόμα και έτσι πάντως, ο ΟΦΗ επέστρεψε στις επιτυχίες που ηταν και το ζητούμενο και συνεχίζει το δυσκολο πρόγραμμα που τον περιμένει σε πρωτάθλημα και Κύπελλο...

Ο ΟΦΗ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κώτσιου με δεύτερη κίτρινη κάρτα (τη ζήτησε καθώς συμπλήρωνε κάρτες), ώστε να λείψει απο το παιχνίδι με την Ξάνθη την Τετάρτη για το Κύπελλο και να είναι στην διάθεση της ομάδας στο παιχνίδι με τον Αχαρναικό στο Μενίδι την επόμενη Κυριακή...

Διαιτητές: Γκάμαρης (Αθηνών), Μπουξμπαουμ, Δουλγεράκης.
Τέταρτος: Κοκκινάκης (Λασιθίου).
ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κώτσιος, Νάστος, Μιλοσάβλιεφ (70' Ογκμποε), Βουό, Χαντί (80' Μάνος), Μίκιτς, Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Ράντι, Μητρόπουλος (70' Χίσι).
Πανσερραικός: Μέλκας, Παπατζίκος, Στέβιτς, Φούσου (82' Παναγιωτίδης), Τσελεπίδης, Ρούτσης, Τσιμίκας (68' Χατζηδημητρίου), Κάκο, Τσούτσης (82' Χτιστόπουλος), Βοσκόπουλος, Κανούλας.
TO ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
5' Το 1-0 για τον ΟΦΗ. Ο Χαντί έβγαλε στον Κοιλιάρα, εκείνος σέντραρε απο αριστερά, για τον Βουό, ο οποίος ελίχθηκε ωραία μέσα στην περιοχή και με πλασέ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).
9' Ωραία πάσα του Μητρόπουλου για τον Μιλοσάβλιεφ, ο Σέρβος μπήκε στην φάση αλλά δεν πρόλαβε τη μπάλα για να τη σπρώξει στα δίχτυα απο τη μικρή περιοχή.
12' Ο Βουό μέσα στην περιοχή, δεν βλέπει δίπλα του τον αφύλακτο Μιλοσάβλιεφ, πλασάρει άουτ.
15' Σούτ του Τσιμίκα απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.
17' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα Μίκιτς για τον Χαντί, ο οποίος κάνει το σούτ στην κίνηση με τη μπάλα να φέυγει λίγο άουτ.
19' Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Μητρόπουλος κάθετη πάσα για τον Βουό, ο οποίος πέρασε και τον τερματοφύλακα, αλλά πλάσαρε άουτ.
29' Ωραίος συνδιασμός Ράντι με Μητρόπουλο, ο τελευταίος σούταρε, ο γκολκήπερ του Πανσερραικού μπλόκαρε τη μπάλα.
31' Γυριστό σουτ του Μίκιτς, μέσα απο την περιοχή, η μπάλα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.
34' Καλή στιγμή για τον Πανσερραικό. Σέντρα του Κάκο, ο Κανούλας γυριστό σούτ μέσα απο την περιοχή, η μπάλα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Δερμιτζάκη.
40' Τεράστια φάση για τον ΟΦΗ. Ο Μιλοσάβλιεφ, πήρε τη μπάλα με το στήθος και μπήκε στην περιοχή, αλλά πλάσαρε άουτ απο το σημείο του πέναλτι!
53' Σούτ του Τσούτση, απο το ύψος της περιοχής, διώχνει ο Δερμιτζάκης.
56' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ωραία σέντρα του Κοιλιάρα, πρώτα ο Μιλοσάβλιεφ με προβολή και μετά ο Μητρόπουλος με το κεφάλι δεν μπορούν να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα.
59' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Βουό με το κεφάλι βρίσκει τον Μιλοσάβλιεφ, ο οποίος πλασάρει, ο γκολκήπερ του Πανσερραικού διώχνει με τα πόδια και κρατάει το 1-0.
61' Σούτ-φάουλ του Τσούτση, έδιωξε ο Δερμιτζάκης στη δεξιά του γωνία.
66' Διαγώνιο σούτ του Ράντι, έδιωξε και πάλι με τα πόδια ο γκολκήπερ του Πανσερραικού.
69' Νέα τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Ράντι βγαίνει μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα, αντί να πλασάρει προτίμησε να βγάλει στον Μιλοσάβλιεφ, αλλά ο γκολκήπερ του Πανσερραικού, μπόκαρε τη μπάλα.
78' Το 2-0 για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Κοιλιάρα, έξυπνη γυριστή κεφαλιά του Χαντί, η μπάλα στα δίχτυα (2-0).
80' Σούτ του Ρούτση έξω απο την περιοχή, έδιωξε ο Δερμιτζάκης στη γωνία του.
86' Απο λάθος γύρισμα του Κώτσιου, ο  Δερμιτζάκης βγήκε γρήγορα και έδιωξε τη μπάλα.
+90 Αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Κώτσιο.

Read 2612 times Last modified on Tuesday, 10 January 2017 20:41