Είχε καλές στιγμές ο ΟΦΗ στο 1-1 με τον Κισσαμικό

13 Aug 2016 Written by

Στο δεύτερο φιλικό του παιχνίδι ο ΟΦΗ, αν και άξιζε τη νίκη, αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 στο Γεντί Κουλέ, με αντίπαλο τον Κισσαμικό, ομάδα με την οποία θα αγωνιστεί φέτος στην ίδια κατηγορία (Football league).

H ομάδα των Χανίων στην μοναδική της ουσιαστικά φάση στην εστία του ΟΦΗ κατάφερε να σκοράρει στο 81' με τον Βλάχο, απέναντι στον ΟΦΗ, ο οπίος ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, προηγήθηκε στο 45' με αυτογκόλ του Σταθάκη μετά απο ωραίο συνδιασμό του Ράντι με τον Μιλοσάβλιεφ και είχε καλές στιγμές για τουλάχιστον ένα ακόμη γκολ με τους Χαντί (3'), Ράντι (27'), Μιλοσάβλιεφ (35'), Ογκμποε (84').

Μάλιστα στο 65' ο Ογκμποε ανατράπηκε έξω απο την περιοχή σε προφανή θέση για γκολ, αλλά ο διαιτητής Φουκάκης, παρατήρησε με κίτρνη κάρτα , αντί για κόκκινη τον αμυντικό της ομάδας των Χανίων.

Στο 81' ο Κισσαμικός ισοφάρισε σε μια φάση που υπήρξαν διαμαρτυρίες απο την εξέδρα για οφσάιντ στον σκόρερ και στο 85' ο διαιτητής «έληξε» πρόωρα το παιχνίδι, επειδή υπήρξαν διαμαρτυρίες απο την εξέδρα στον βοηθό του (Κουράκη), ο οποίος είχε την περιοχή ευθύνης στη φάση του γκολ του Κισσαμικού.

Ντεμπούτο με τον ΟΦΗ έκανε ο Ράντι, ο οποίος είχε συμμετοχή στο γκολ του ΟΦΗ και χειροκροτήθηκε απο τον κόσμο και έδειξε ότι μπορεί να δώσει περισσότερα, καθώς έχει κάνει μόνο 2-3 προπονήσεις με τον ΟΦΗ.

«Βράχος» στην άμυνα ο Οστοιτς στο διάστημα που αγωνίστηκε (α' μέρος) , δραστήριο ξανά ο Μιλοσάβλιεφ και εξαιρετικός ο Ογκμποε στο β' μέρος, έδωσε ύψος και δύναμη στην επίθεση του ΟΦΗ, ο οποίςο αναζητάει ένα επιθετικό που θα κάνει τη διαφορά στην γραμμή κρούσης του.

«Ατυχοι» για τον ΟΦΗ οι Μίκιτς και Χίσι, οι οποίοι αποχώρησαν με προβλήματα τραυματισμών. Ο Μίκιτς έχει ενοχλήσεις στον προσαγωγό και διάστρεμμα, ενώ βαρύ διάστρεμμα υπέστη ο Χίσι.

Δεν αγωνίστηκαν ο τραυματίας Μασάδο και ο Κομεσίδης, που είχε άδεια για προσωπικούς λόγους.

Ο ΟΦΗ σε ένα ακόμη φιλικό έδειξε να έχει πλάνο στο παιχνίδι του, είχε τον έλεγχο του αγώνα και με τις δυο ακόμη μεταγραφές που σχεδιάζει (σέντερ φορ και δημιουργικός μέσος), θα μπορέσει να ανεβάσει το επίπεδο του.

Το παιχνίδι παρακολούθησαν περίπου 1000 φίλαθλοι του ΟΦΗ.

Διαιτητές: Φουκάκης, Κουράκης, Νικολακάκης.

ΟΦΗ: Δάφκος, Μίκιτς (40' λ.τ. Μπολάκης), Βαλλιάνος, Οστοιτς, Κώτσιος, Νάστος, Κιάσσος, Ράντι, Μάνος, Χαντί, Μιλοσάβλιεφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Δερμιτζάκης, Μπολάκης, Κοιλιάρας, Φαζός, Κώτσιος, Νάστος(70' Χίσι, 76' λ.τ. Τουγλής), Μπουρσέλης, Χαντί (70' Φουκαράκης), Μακρίδης, Μιλοσάβλιεφ (70' Βρεττός), Ογκμποε.

Κισσαμικός: Λαζαρίδης, Παγώνης, Κουρέλας, Ραπτάκης, Σταθάκης, Ενγκουέμ, Σεληνιωτάκης, Θεος, Μίλιτς, Κίκε, Τιάνγκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Λαζαρίδης (60' Γκέκας), Τσερκέζος, Ραπτάκης, Τσοντάκης, Σεληνιωτάκης, Θέος (78' Φιντικάκης), Παντελάκης, Πεεφ, Αντωνιάδης, Βλάχος, Μάντζης.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3' Απευθείας χτύπημα φάουλ του Χαντί, εκπληκτική επέμβαση απο τον γκολκήπερ Λαζαρίδη, ο οποίος διώχνει σε κόρνερ.

13' Πρώτη καλή στιγμή για τον Κισσαμικό. Κεφαλιά του Σεληνιωτάκη, μπλόκαρε ο Δάφκος.

27' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Ράντι μέσα στην περιοχή σουτάρει, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

29' Καλή στιγμή για τον Κισσαμικό με τον Θέο να πλασάρει απο καλή θέση και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

35' Εξαιρετική αντεπίθεση για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος απο δεξιά σεντράρει για τον Μιλοσάβλιεφ, ο οποίος για λίγο δεν βρήκε τη μπάλα για να τη σπρώξει στα δίχτυα.

40' Αναγκαστική αλλαγή ο Μίκιτς, μετά απο σύγκρουση με τον γκολκήπερ του Πλατανιά, Λαζαρίδη. Στη θέση του ο Μπολάκης.

45' Το 1-0 για τον ΟΦΗ. Ο Ράντι βγάζει εξαιρετική μπαλιά για τον Μιλοσάβλιεφ, ο οποίος σεντράρει και ο Σταθάκης στην προσπάθεια του να διώξει στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

56' Απευθείας φάουλ του Θέου, η μπάλα άουτ. Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο για τον Κισσαμικό.

65' Ο Ογκποε βγαίνει μόνος στην αντίπαλη περιοχή, ο αμυντικός τον ανατρέπει, ο διαιτητής τον παρατηρεί με κίτρινη κάρτα και όχι με αποβολή, αν και ο παίκτης του ΟΦΗ είναι σε προφανή θεση για γκολ.

76' Ατυχος ο Χίσι. Λίγα λεπτά μετά που μπήκε αλλαγή, τραυματίστηκε και τον αντικατέστησε ο Τουγλής.

81' Ο Κισσαμικός ισοφαρίζει. Ο Βλάχος μπαίνει στην περιοχή, οι του ΟΦΗ διαματυρήθηκαν για οφσάιντ και ισοφαρίζει (1-1).

84' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Κόρνερ ο Μακρίδης, κεφαλιά ο Ογκμποε, έδιωξε στη γωνία του ο Λαζαρίδης.

Read 2748 times Last modified on Thursday, 18 August 2016 12:18