Ιδανική αγωνιστική για τον ΟΦΗ-Κέρδισε την Γλυφάδα, έχασε ο Φωστήρας!

28 Feb 2016 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Ο ΟΦΗ συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα και με μια ακόμη καλή εμφάνιση, πέτυχε τη νίκη με 3-1, αυτή τη φορά επί της Γλυφάδας. Πολύ καλός κατά διαστήματα ο ΟΦΗ, ο οποίος πάντως αγχώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όταν η σχεδόν υποβιβασμένη Γλυφάδα ισοφάρισε σε 1-1, αλλά ο ΟΦΗ δεν είχε πρόβλημα να ξεπεράσει και αυτό το εμπόδιο και να πάρει τη νίκη.

Η νίκη του ΟΦΗ σε συναδιασμό με την ήττα του Φωστήρα απο τον Ιωνικό στον Ταύρο (0-1) φέρνει τη διαφορά στους 6 βαθμούς, 11 αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, προηγήθηκε με 1-0 στο 4' με τον Πόποβιτς , αλλά παρότι είχε ευκαιρίες για ένα ακόμη γκολ, τελικά δέχθηκε την ισοφάρισε στο 26' σε μια φάση που ο Γεωργακόπουλος σούταρε, η μπάλα κόντραρε στο Νάστο και κατέληξε στα δίχτυα (1-1). Το 1-1 και τα κακά σφυρόγματα του διαιτητη Ούτα, άγχωσαν τον ΟΦΗ, ο οποίος όμως κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με το 2-1, χάρη στο εξαιρετικό γκολ του Χαντί στο 43'. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ έκανε καλή διαχείρηση του αγώνα, έβαλε και ένα τρίτο γκολ με τον Καλέ (66') και καθάρισε το παιχνίδι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ούτας απο τα Χανιά. Βοηθοί Πετεινάτος, Σινιοράκης (Χανίων).

H σύνθεση του ΟΦΗ στο παιχνίδι με τη Γλυφάδα:  Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Καλέ, Κώτσιος, Φαζός, Νάστος, Περογαμβράκης (83' Σαχινίδης), Φραγκουλάκης, Πόποβιτς (70' Μπουρσέλης), Χαντί, Γουόρντεν (46' Κοιλιάρας).
Στον πάγκο οι: Κοιλιάρας, Σαχινίδης, Μπολάκης, Κασμερίδης, Φουκαράκης, Μπουρσέλης, Ραπτάκης.

Η σύνθεση της Γλυφάδας στην αναμέτρηση με τον ΟΦΗ: Ζιώγκας, Σελανί, Σινανί, Παικόπουλος, Βαρδακώστας, Παπακωσταντίνου, Καραγιάννης (83' Φερεντινος), Γκούμας (78' Κοκκάλης), Λαμπρογιώργος (90' Τζουμάκας), Γεωργακόπουλος, Κατσίβελας.
Στον πάγκο οι: Κόκκαλης, Φερεντίνος, Τζουμάκας, Κοντογεωργάκος, Παναγιωτόπουλος.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο  ΟΦΗ ξεκίνησε το παιχνίδι με  3-5-2 και γκολκήπερ τον Δερμιτζάκη, τρείς κεντρικούς αμυντικούς τους Κώτσιο (αριστερά), Φαζό (στη μεση), Νάστο (αριστερά).

Στην μεσαία γραμμή τους Κιάσο και Φραγκουλάκη, δεξιά τον Ποποβιτς, αριστερά τον Καλέ, στο άξονα τον Χαντί και στην επίθεση τους Γουόρντεν και Περογαμβράκη. Ισως αυτή η σκέψη του Νίκου Νιόπλια αποτελέσει και επιλογή για τα δύσκολα επόμενα παιχνίδια που έρχονται για τον ΟΦΗ. Πάντως η πρώτη εικόνα είναι ότι ο ΟΦΗ χρειάζεται ακόμη δουλειά σε αυτό στο σύστημα.

3' Η πρώτη μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Δούτ του Περογαμβράκη διώχνει δύσκολα ο τερματοφύλακας της Γλυφάδας.

4' Το 1-0 για τον ΟΦΗ. Σούτ του Πόποβιτς μέσα απο την περιοχή, η μπάλα στα διχτυα (1-0).

17' Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σούτ του Καλέ μέσα απο την περιοχή, η μπάλα στα δίχτυα!

19' Νέα μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Ο Γουόρντεν σε θέση βολής σουτάρει δυνατά, ο γκολκήπερ της Γλυφαδας διώχνει με δυσκολία.

19' Ο ΟΦΗ ζητάει πέναλτι σε σπρώξιμο του Περογαμβράκη απο τον Παικόπουλο μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής Ούτας λέει όχι.

20' Ο ΟΦΗ ζητάει και πάλι πεναλτι σε χέρι του Βαρδακώστα μέσα στην περιοχή και πάλι όχι λέει ο διαιτητής μέσα σε διαμαρτυρίες.

22' Η πρώτη φάση της Γλυφάδας. Σούτ του Κατσίβελα, μέσα απο την περιοχή, μπλοκάρει ο Δερμιτζάκης.

24' Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Κιάσσος βρίσκει διαγώνια τον Καλέ ο οποίος σουτάρει αλλά ο γκολκήπερ της Γλυφάδας διώχνει και πάλι.

ΣΧΟΛΙΟ: Πολύ δυνατά έχει μπεί ο ΟΦΗ και έχει στριμώξει τη Γλυφάδα στο μισό γήπεδο. Εχει βάλει ένα γκολ και είχε ευκαιρίες και για ένα δεύτερο ώστε να καθαρίσει απο νωρίς το παιχνίδι.

26': Το 1-1 για τη Γλυφάδα. Ο Γεωργακόπουλος σε θέση βολής σουτάρει, η μπάλα κοντράρει στο σώμα του Νάστου και καταλήγει στα δίχτυα.

28' Ο ΟΦΗ ζητάει και πάλι πέναλτι, όχι λέει ξανά ο διαιτητής Ούτας. Ο Περογαμβράκης τσιμπάει τη μπάλα προ του Σινάνι, ο οποίος τον ανατρέπει, ο διαιτητής λέει παίζετε μέσα σε πολλες διαμαρτυρίες.

Κίτρινη κάρτα στον Κώτσιο, απο το διαιτητή.

31' Κίτρινη κάρτα στον Κατσίβελα.

32' Κίτρινη κάρτα στον Καραγιάννη για σκληρό φάουλ στον Καλέ. Ζητούν κόκκινη οι παίκτες του ΟΦΗ, απειλείται σύρραξη. Εκτός ελέγχου ο διαιτητής Ούτας απο τα Χανιά. Πολλές οι διαμαρτυρίες στο Γεντί Κουλέ, γα τις αποφάσεις του διαιτητή.

34' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Γουόρντεν σε θέση βολής, την τελευταία στιγμή τον προλαβαίνει ο Σελάνι.

41' Ο ΟΦΗ απειλεί με τον Χαντί ο οποίος βρίσκεται σε θέση βολής, αλλά με το σούτ του στέλνει τη μπάλα άουτ.

43' Το 2-1 για τον ΟΦΗ. Ο Χαντί με διαγώνιο σούτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-1).

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-1

46' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Γουόρντεν, μέσα ο Κοιλιάρας. Με διάταξη 4-2-3-1 συνεχίζει ο ΟΦΗ. Απο το 3-5-2 με το οποίο αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Κοιλιάρας πήγε αριστερό μπακ, ο Κιάσσος δεξί μπάκ. Οι Νάστος και Φραγκουλάκης αμυντικοί μέσοι. Ο Πόποβιτς δεξιά ο Καλέ αριστερά ο Χαντί στον άξονα και ο Περογαμβράκης μόνος στην κορυφή της επίθεσης.

57' Τρομερή ενέργεια του Καλέ και σούτ έξω απο την περιοχή η μπάλα λίγο άουτ.

64' Κόρνερ του Χαντί κεφαλιά του Φαζού απο κοντά η μπάλα λίγο άουτ.

66' Το 3-1 γα τον ΟΦΗ. Ο Κοιλιάρας έβγαλε τον Καλέ στην περιοχή, ο οποίος πέρασε τον αντίπαλο του και πλάσαρε ιδανικά (οριζόντιο δοκάρι και μέσα) σημειώνοντας ενα εξαιρετικό γκολ!

70' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Πόποβιτς, μέσα ο Μπουρσέλης.

77' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σούτ του Νάστου απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα κοντραρει και ο γκολκήπερ της Γλυφάδας, έδιωξε με δυσκολία.

81' Ωραία ενέργεια απο τους παίκτες του ΟΦΗ με κατάληξη τον Μπουρσέλη ο οποίος σουτάρει πάνω απο τα δοκάρια.

83' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Περογαμβράκης, μέσα ο Σαχινίδης.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 3-1

Read 3517 times Last modified on Monday, 29 February 2016 18:59