Ο Μαρινάκης γλύτωσε στο 93' τον ΟΦΗ απο την τέλεια αυτοκτονία-Πρώτο διπλό μετά απο 4,5 μήνες!

18 Jan 2020 Written by
Του Γιώργου Κορτσιδάκη
Ο ΟΦΗ καρδιοχτύπησε, πήγε να αυτοκτονήσει, είχε μεγάλες ευκαιρίες και χαμένο πέναλτι (Τσιλιανίδης) για να τελειώσει εύκολα το παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο, αλλά χρειάστηκε στο 93' ένα τάκλιν του Μαρινάκη, να έρθει σαν απο μηχανής Θεός και να σώσει απο βέβαιο κίνδυνο την εστία του ΟΦΗ, ώστε να παραμείνει το τελικό 1-2.
Το πιο σημαντικό είναι όμως, ότι,  ο ΟΦΗ ξόρκισε την κατάρα (9 σερί εκτός έδρας ήττες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο), έκανε διπλό μετά απο 4,5 μήνες (τελευταίο αυτό επί του Παναθηναικού στο ΟΑΚΑ στις 31 Αυγούστου) και έβαλε φρένο σε ένα αρνητικό σερί που έτρεχε με 5 σερί ήττες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.
Τα αποτελέσματα αυτά, τον είχαν ρίξει απο την τέταρτη, στην ένατη θέση (!) και απο αυτό καταλαβαίνει κανείς ότι δεν...χωρούσε άλλη ήττα, για την ομάδα του Γιώργου Σίμου.
Ο ΟΦΗ, θα πήγαινε σε ένα πιο ήπιο φινάλε, αν ο Τσιλιανίδης, στο 67' έκανε το 1-3 απο την άσπρη βούλα.
Ο επιθετικός του ΟΦΗ, αντί να κάνει μια νορμάλ εκτέλεση και να τελειώσει το παιχνίδι, πήγε να εκτελέσει αλα...Πανένκα και έστειλε τη μπάλα άουτ!
Το παιχνίδι έμεινε "ζωντανό" μέχρι το τέλος και παρ' ότι ο ΟΦΗ έπαιζε στο φινάλε με τρείς κεντρικούς αμυντικούς, στο 93' ο Τσιλούλης  του Πανιωνίου, "ξεχύθηκε" μόνος στην εστία του ΟΦΗ και παρ' ολίγο να κάνει την ζημιά, που θα ηταν μια τέλεια...αυτοκτονία για την κρητική ομάδα.
O OΦΗ στο μεγαλύτερο διάστημα, ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι. Προηγήθηκε νωρίς με την έξοχη κεφαλιά του Φιγκειρέδο (8') και έχει μεγάλες φάσεις με Σεμέντο, Φιγκειρέδο και Κουτρουμπή, για να τελειώσει το παιχνίδι απο το πρώτο ημίχρονο.
Ο Πανιώνιος έδειξε να έχει σφιγμό στη φάση της ισοφάρισης (1-1) με τον Μιλόγεβιτς στο 48', αλλά δεν χάρηκε πολύ, καθώς ο Τσιλιανίδης στο 56' έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τον ΟΦΗ.
Ο ίδιος παίκτης στο 67' απέτυχε απο τα 11 βήματα να τελειώσει το παιχνίδι, αλλά ευτυχώς για τον ΟΦΗ η μπάλα δεν τον τιμώρησε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Κωσταράς, Στεφανής, 4ος Περράκης, VAR: Κουμπαράκης, Τσαμούρης)
Πανιώνιος: Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Μασούρας, Σαραμαντάς (46' Παπανκολάου), Κόρμπος, Οικονομίδης (46' Κιάκος), Μιλόγεβιτς, Τσιλούλης, Εμμανουηλίδης, Αραμπούλι.
ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος, Βαζ (78' Mάνος), Σεμεντο (88' Μπράουν), Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέντο.
Στον πάγκο: Γουάλι, Νάστος, Μπράουν, Μάνος, Σουρνάκης, Νοικοκυράκης, Φερέιρα.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
8' Το 0-1 για τον ΟΦΗ. Ο Τσιλιανίδης εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι, ο Φιγκεϊρέδο ξέφυγε από την άμυνα και με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
12' Σουτ του Αραμπούλι, η μπάλα άουτ. Η πρώτη φάση του Πανιωνίου.
13' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο, η πρώτη στο ματς.
15' Κίτρινη κάρτα στον Εμμανουηλίδη.
17' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Σεμέντο έγινε αποδέκτης της μπάλας στα αριστερά, επιχείρησε το πλασέ αλλά ο Κότνικ έδιωξε σωτήρια.
23' Νέα μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Ο Σταίκος, έβγαλε ωραία ασίστ στον Φιγκειρέδο, ο οποίος απο το σημείο του πέναλτι έπιασε αέρα.
30' Ξάνά κοντά στο γκολ ο ΟΦΗ. Κεφαλιά του Κουτρουμπή απο καλή θέση, η μπάλα λίγο άουτ.
31΄Κίτρινη κάρτα στον Ντομίγνκες.
ΣΧΟΛΙΟ: O OΦΗ είναι κυρίαρχος στο παιχνίδι. Προηγήθηκε νωρίς με την έξοχη κεφαλιά του Φιγκειρέδο (8') και έχει μεγάλες φάσεις με Σεμέντο, Φιγκειρέδο και Κουτρουμπή. Αδικεί τον ΟΦΗ το 0-1 με βάση την εξέλιξη του αγώνα.
37' Ο Αραμπούλι πέφτει μέσα στην περιοχή, μετά απο μαρκάρισμα του Κοροβέση, οι γηπεδούχοι ζητούν πέναλτι, ο διαιτητής Κατσινογιάννης, δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.
40' Λάθος του Κότνικ, ο Τσιλιανίδης σουτάρει στην εστία, οι αμυντικοί διώχνουν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή τέρματος.
45': Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Σεμέντο, σε καλή θέση να μην κάνει καλό σουτ και η ευκαιρία να χάνεται.
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-1
ΣΧΟΛΙΟ: Hμίχρονο 0-1. Πολύ καλύτερος ο ΟΦΗ απο τον Πανιώνιο, που θέλει...αλλά δεν μπορεί να απειλήσει τον ΟΦΗ. Η κρητική ομάδα είναι κυρίαρχη στο γήπεδο και με στοιχειώδη προσοχή θα είχε τελειώσει το παιχνίδι απο το πρώτο 45λεπτο, καθώς εκτός απο το γκολ του Φιγκειρέδο (8'), έχει χάσει αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Η μοναδική φάση που κινδύνευσε ο ΟΦΗ ήταν στο 37' όταν ο Αραμπούλι έπεσε στην περιοχή για να εκβιάσει το πέναλτι, αλλά ο Κατσικογιάννης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ να πάρει το διπλό και να σπάσει το αρνητικό σερί των 5 συνεχόμενων ηττών σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.
46' Δυο αλλαγές για τον Πανιώνιο. Μέσα Κιάκος και Παπανικολάου απο το Νίκκι Παπαβασιλείου.
48' Το 1-1 για τον Πανιώνιο. Ατομική προσπάθεια και διαγώνιο σουτ του Μιλόγεβιτς, η μπάλα περνάει απο τα σώμα, ξεγελάει τον Σωτηρίου και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα. Λιγάκι καθυστερημένη η αντίδραση του τερματοφύλακα του ΟΦΗ. Ωραίο το τελείωμα του παίκτη του Πανιωνίου, αλλά δεν έπρεπε να τον αφήσουν, να κάνει σλάλομ και να φτάσει σε θέση βολής. Στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πανιώνιος ισοφαρίζει.
56' ΓΚΟΛ το 1-2 για τον ΟΦΗ. Η κρητική ομάδα ξαναβρίσκει δίχτυα και παίρνει ξανά το προβάδισμα σε μια φάση που χάθηκε η μπάλα. Ο Βάζ έβγαλε έξοχα στον Μαρινάκη, εκείνος έκανε ωραλία παράλληλη σέντρα γισα τον Σεμέντο, που άφησε τη μπάλα για τον Τσιλιανίδη, εκείνος πλάσαρε σωστά για το 1-2.
67' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΟΦΗ. Ο Φιγκειρέδο σούταρε, η μπάλα βρήκε το χέρι του Κόρμπου και οΤσιλιανίδης έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Τσιλιανίδης επιχείρησε μια εκτέλεση αλα..Πανένκα και έστειλε την μπάλα άουτ, αντί να σκοράρει και να τελειώσει το παιχνίδι! Παραμένει το 1-2.
82' Kίτρινη κάρτα στον Παπανικολάου για διαμαρτυρία.
93' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Τσιλούλης βγήκε μόνος απέναντι στον Σωτηρίου (η άμυνα του ΟΦΗ ήταν απούσα) και αντί να πλασάρει πήγε να σιγουρέψει το γκολ δίνοντας στον Αραμπούλι, αλλά ο Μαρινάκης σαν απο μηχανής Θεός, έδιωξε την μπάλα και πήρε την μπουκιά απο το στόμμα, του φορ του Πανιωνίου!
ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 1-2
Read 2196 times Last modified on Tuesday, 21 January 2020 19:48