Ολα δείχνουν μπαράζ για τον ΟΦΗ μετά το "Χ" με τον Αστέρα και την ήττα του ΠΑΣ στη Νέα Σμύρνη

21 Apr 2019 Written by

Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να κερδίσει τον Αστέρα Τρίπολης στο Γεντί Κουλέ (1-1), αλλά τη ...δουλειά για τον ΟΦΗ, την έκανε ο αδιάφορος Πανιώνιος, ο οποίος κέρδισε τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Νέα Σμύρνη (2-1) και τον έσπρωξε στον υποβιβασμό.

Ολα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική, με τον ΟΦΗ να διατηρείται στη θέση του μπαράζ και με τον πόντο που πήρε κόντρα στον Αστέρα, να έχει την κατάσταση στα χέρια του.

Στην τελευταία αγωνιστική, ο ΟΦΗ παίζει με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και τα Γιάννινα με τον ΠΑΟΚ στους Ζωσιμάδες.

Ο ΟΦΗ είναι στο +2 απο τα Γιάννινα και στο -1 απο τον Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος υποδέχεται τον Πανιώνιο και έχει το αβαντάζ για την απευθείας σωτηρία.

Ο ΟΦΗ με το 1-1 έχασε την ευκαιρία να μπεί δυνατά στο παιχνίδι της απευθείας σωτηρίας, ωστόσο και μέσω του μπαράζ (θα παίξει δυο παιχνίδια με τον δεύτερο της Β' Εθνικής), έχει το πλεονέκτημα να παραμείνει στην κατηγορία.

Ο ΟΦΗ για να είναι σίγουρος, θα πρέπει να πάει να πάρει το "Χ" στο Περιστέρι, καθώς σε περίπτωση νίκης του ΠΑΣ επί του ΠΑΟΚ (τραβηγμένο σενάριο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις), βρίσκεται σε μειονεκτική θέση.

Στο παιχνίδι με τον Αστέρα, ο ΟΦΗ δεν ήταν και πάλι καλός, σε ένα παιχνίδι-τελικό στο γήπεδον του.

Παρά τη συγκλονιστική βοήθεια του κόσμου του ΟΦΗ που γέμισε το Γεντί Κουλέ, ο ΟΦΗ δεν βγήκε ξανά στο γήπεδο, στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με το πέναλτι του Βαζ στο 16' (το κέρδισε ο Σάσι), αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 59' με τον Τσιλιανίδη. Οι δυο ομάδες είχαν απο ένα δοκάρι (στο 10' ο Αστέρας με Τσιλιανίδη και στο 21΄ο ΟΦΗ με το Γιακουμάκη).

Στο 94' ο Ρόλε, λίγο έλειψε να κάνει κηδεία στον ΟΦΗ με την μεγάλη ευκαιρία που είχε στο 94', όταν πλάσαρε άουτ απέναντι στον Σωτηρίου.

Και ο ΟΦΗ όμως είχε φάσεις με τον Γιακουμάκη (79') και τον Μπράουν (82'). Το 1-1 έμεινε τελικά μέχρι το τέλος.

Διαιτητής: Σκουλάς (Θεσσαλίας).

Βοηθοί: Μπουξμπάουμ (Αν. Αττικής), Μειντανάς (Αχαίας).

4ος: Βρέσκας (Πιερίας).

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Νάστος, Γιακουμάκης, Γιαννούλης, Βαζ, Σάσι, Μεγιάδο, Κοροβέσης, Μπράουν, Φερέιρα (70' Ναμπί), Ποτουρίδης (50' λ.τ. Κυριακίδης).

Στον πάγκο οι: Στρέζος, Αργυρόπουλος, Ντίνας, Κουτσιανικούλης, Κυριακίδης, Ναμπί, Πέρσον.

Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Μερτίνεζ, Βλάχος, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Τασουλής (74' Αραβίδης), Βαγιέντε, Μουνάφο, Μπελόκο, Τσιλιανίδης (+90 Δουβίκας), Φερνάντεζ (81' Ρόλε).

Στον πάγκο οι: Παπαδόπουλος, Αραβίδης, Ρόλε, Δουβίκας, Γλέζος, Αλάγκμπε, Χριστόπουλος.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

5' Κίτρινη κάρτα στον Γιακουμάκη.

10' ΔΟΚΑΡΙ για τον Αστέρα. Φάουλ του Τσιλιανίδη, καρφωτή κεφαλιά του Ορτέγκα, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Νωθρό το ξεκίνημα του ΟΦΗ στο παιχνίδι. Το τραγούδι του κόσμου, που έχει γεμίσει το γήπεδο και προσπαθεί να τον "ξυπνήσει" είναι το σήμα κατατεθέν στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

16' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΟΦΗ. Ο Βλάχος συγκρατεί απν τη φανέλα τον Σάσι και ο διαιτητής Σκουλάς που ήταν κοντά στη φάση, έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα, παρά της διαμαρτυρίες των παικτών του Αστέρα. Το εκτελεί ο Βαζ και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Αστέρα, για την παράβαση.

21' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΟΦΗ. Κόρνερ ο Κοροβέσης, κεφαλιά ο Γιακουμάκης, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι. Εδωσε "φτερά" στα πόδια των παικτών του ΟΦΗ το 1-0. Εχουν ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση τους, με τη βοήθεια του κόσμου.

26' Σουτ του Τασουλή, μπλοκάρει ο Σωτηρίου.

27' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, να κάνει το 1-1. Σέντρα του Κότσιρα, πλασέ ο Τσιλιανίδης, η μπάλα μόλις άουτ!

42' Διαμαρτυρίες απο τον πάγκο του Αστέρα σε μια φάση που οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν κόρνερ. Ο διαιτητής Σκουλάς, απέβαλε κάποιον παράγοντα του Αστέρα, απο το γήπεδο.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0 ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ.

Πολλές οι διαμαρτυρίες απο τον πάγκο του Αστέρα, προς το διαιτητή Σκουλά, μετά τη λήξη. Οι παίκτες του Αστέρα, περικύκλωσαν τον διαιτητή και χρειάστηκε η παρέμβαση της Αστυνομίας.

Χωρίς αλλαγές ο ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο!

50' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Τη θέση του Ποτουρίδη, που τραυματίστηκε, ο Κυριακίδης.

Γυρίζει κεντρικός αμυντικός, ο Νάστος.

55' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Τριανταφυλλόπουλος πλασάρει μόνος, η μπάλα φεύγει λίγο έξω απο τα δοκάρια, του Σωτηρίου.

59' Το 1-1 στο Γεντί Κουλέ. Ο ΟΦΗ δεν μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και το πλήρωσε. Ο Ορτέγκα (Μαρτίνεζ) σέντραρε και ο Τσιλιανίδης με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-1).

62' Κίτρινη κάρτα στον Σάσι.

66' Κίτρινη κάρτα στον Τριανταφυλλόπουλο.

70' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Σόουζα, μέσα ο Ναμπί.

72' Κίτρινη κάρτα ο Τσιλιανίδης.

74' Τον Αραβίδη ρίχνει στο παιχνίδι ο Παράσχος, που φαίνεται να ζητάει κάτι παραπάνω απο την ισοπαλία.

79' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Μπράουν, ωραίο πλασέ του Γιακουμάκη, η μπάλα λίγο άουτ!

81' Κίτρινη κάρτα στον Αραβίδη.

82' Σε θέση βολής ο Μπράουν για τον ΟΦΗ, σουτάρει μόνος απο το σημείο του πέναλτι, άουτ!

86' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο.

88' Μεγάλη η αγωνία στο Γεντί Κουλέ. ΟΦΗ-Αστέρας Τρίπολης 1-1 και Πανιώνιος-Γιάννινα 2-1. Τελευταίες στιγμές αγωνίας.

94' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα με τον Ρόλε, απέναντι στον Σωτηρίου, να πλασαρει άουτ!

Τελικό αποτέλεσμα στη Νέα Σμύνη Πανιώνιος-Γιάννινα 2-1. Τα Γιάννινα μένουν σε θέση απευθείας υποβιβασμού.

Τελικό αποτέλεσμα ΟΦΗ-Αστέρας Τρίπολης 1-1. Ο ΟΦΗ παραμένει σε θέση μπαράζ. Ολα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική.

Read 2222 times Last modified on Tuesday, 23 April 2019 18:45