Ο ΟΦΗ σεβάστηκε πολύ, την κακή ΑΕΚ

10 Feb 2019 Written by

Τσάμπα ήττα για τον ΟΦΗ απο την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (1-0).

Ο ΟΦΗ βρήκε απέναντι του μια πολύ κακή ΑΕΚ, η οποία με μια φάση ουσιαστικά, πήρε το παιχνίδι, με το γκολ του Λιβάγια στο 37'.

Ο ΟΦΗ στάθηκε καλά, αλλά πλήρωσε ξανά μια κακή στιγμή στην άμυνα του.

Ενα καθαρό πέναλτι, δεν  έδωσε στον ΟΦΗ ο διαιτητής Βρέσκας, στο ξεκίνημα του αγώνα, πάνω στον Δεληγιαννίδη απο τον Χούλτ (2').

Εξαιρετικό ντεμπούτο με τον ΟΦΗ ο 19χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός Φερέιρα απο τη Χιλή, ο οποίος ταλαιπώρησε αρκετά την άμυνα της ΑΕΚ στο τελευταίο ημίωρο.

Θετικό ντεμπούτο και ο Πορτογάλος Βαζ, ο οποίος έτρεξε πολύ, αλλά έμεινε μακριά απο την περιοχή.

Ο ΟΦΗ γενικά, σεβάστηκε πολύ την ΑΕΚ, σε ένα παιχνίδι, που θα μπορούσε να πάρει κάτι.

Η ΑΕΚ ήταν ακίνδυνη επιθετικά, βρήκε λύση απο τον Αλμπάνη που ήρθε απο τον πάγκο και δημιούργησε το μοναδικό γκολ του αγώνα (37' Λιβάγια).

Ο ΟΦΗ είχε δυσκολία να φέρει την μπάλα στην περιοχή της ΑΕΚ και όταν το έκανε, ο Ναμπί δεν είχε την τόλμη να σουτάρει σε κάποιες περιπτώσεις.

Στο αντικειμενικά δύσκολο παιχνίδι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, ο ΟΦΗ κλώτσησε την ευκαιρία να πάρει τουλάχιστον τον πολύτιμο πόντο στην μάχη της σωτηρίας.

Η ΑΕΚ πήρε το ματς με μια φάση, αλλά και με την εμφανή προστασία του διαιτητή Βρέσκα, στις φάσεις, που ο ΟΦΗ, επιχείρησε να ασκήσει πίεση, ενώ δεν έδωσε και ένα πέναλτι  στον ΟΦΗ, που θα έδινε και ο...Μελισσανίδης, αλλά ο διατητής "κατάπιε" τη σφυρίχτρα! (2' Δεληγιαννίδης).

Πάντως, παρά τις απουσίες, ο ΟΦΗ στάθηκε γενικά καλά στο παιχνίδι, όμως αυτό δεν φτάνει, καθώς στην φάση που είναι χρειάζεται βαθμούς, ανεξάρτητα απο τον αντίπαλο, που έχει απέναντι του.

Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας), Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Νατσιόπουλος (Μακεδονίας), 4ος: Δραγάτης (Αν. Αττικής).
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσόσιτς, Οικονόμου, Χουλτ (12' λ.τ. Αλμπάνης), Σιμόες, Μάνταλος, Κλωναρίδης (63' Κρίστισιτς), Γκάλο, Μπογέ (82' Γιαννιώτας), Λιβάγια.
Αναπληρωματικοί για την Ένωση είναι οι: Τσιντώτας, Σβάρνας, Γιαννούτσος, Κρίστιτσιτς, Αλμπάνης, Μπότος, Γιαννιώτας
ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Στρέζος, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Μιχόγεβιτς, Κοροβέσης, Κυριακίδης, Νάστος (74' Σακόρ), Ναμπί, Νέιρα (61' Φερέιρα), Βαζ, Γιακουμάκης (74' Βουό).
Αναπληρωματικοί για τον ΟΦΗ είναι οι: Σωτηρίου, Βουό, Φερέιρα, Μπράουν, Σακόρ, Ντίνας, Πέρσον.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

2' ΚΑΘΑΡΟ πέναλτι για τον ΟΦΗ, ο διαιτητής Βρέσκας, λέει όχι, στην πρώτη φάση του αγώνα. Ο Χουλτ ανατρέπει καθαρά εντός περιοχής τον δεξιό μπακ του ΟΦΗ, ο διαιτητής δεν σφυρίζει τίποτε.

4' Η πρώτη φάση για την ΑΕΚ. Διαγώνιο σουτ του Κλωναρίδη, η μπάλα άουτ.

12' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Εξω ο Χουλτ που τραυματίστηκε, μέσα ο Αλμπάνης.

15' Κόρνερ του Μάνταλου, κοντινή προβολή του Οικονόμου, μπλόκαρε τη μπάλα ο Στρέζος.

18' Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Υπέροχο ανέβασμα του Δεληγιαννίδη, ο οποίος σουτάρει δυνατά ο Μπάρκας, μπλοκάρει τη μπάλα.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο ΟΦΗ στέκεται αρκετά καλά στο πρώτο 20λεπτο στο ΟΑΚΑ. Δεν του έχει δοθεί ένα πεντακάθαρο πέναλτι (2' Δεληγιαννίδης), στο οποίο ο διαιτητής Βρέσκας...κατάπιε την σφυρίχτρα του, ενώ είχε και μια καλή στιγμή ξανά με τον ορεξάτο Δεληγιαννίδη στο 18'. Απείλησε στην ΑΕΚ στο 4' με σουτ του Κλωναρίδη.

26' Ο Σιμόες δοκιμάζει το πόδι του έξω απ την περιοχή, ο Στρέζος μπλοκάρει.

35' Επικίνδυνο σουτ του Γκάλο στη γωνία ο Στρέζος σε ετοιμότητα, μπλοκάρει τη μπάλα.

37' Το 1-0 για την ΑΕΚ. Ο Αλμπάνης περνάει την άμυνα του ΟΦΗ και σερβίρει στον Λιβάγια για το 1-0. Χωρίς... ευκαιρίες η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ στο ΟΑΚΑ, σε ένα απόλυτα ισορροπημένο παιχνίδι. Ο ΟΦΗ πλήρωσε και πάλι μια κακή αμυντική συμπεριφορά στην συγκεκριμένη φάση.

40' Λάθος στα όρια της περιοχής του ΟΦΗ, ο Κλωναρίδης πάει να περάσει και τον Στρέζο για να σκοράρει, ο γκολκίπερ του ΟΦΗ, διώχνει την μπάλα την τελευταία στιγή σε κόρνερ.

44' Σουτ του Αλμπάνη, απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο έξω απο το δεξία κάθετο δοκάρι.

0-0 ΗΜΙΧΡΟΝΟ

ΣΧΟΛΙΟ: Ο ΟΦΗ στάθηκε καλά στα πρώτα 30 λεπτά με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, δεν του δόθηκε πέναλτι στο ξεκίνημα (2' Δεληγιανίδης), αλλά στη πρώτη ουσιαστικά φάση της ΑΕΚ, η άμυνα του ΟΦΗ προδόθηκε στο 37' με τον Λιβάγια να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, μετά απο ωραία ατομική ενέργεια και ασίστ του Αλμπάνη, που ήρθε απο τον πάγκο (αντικατέστησε τον Χουλτ που τραυματίστηκε) και έφτιαξε το γκολ της ομάδας του. Ο ΟΦΗ θα μπορούσε με λίγη προσοχή, να πάει στα αποδυτήρια με το "μηδέν" απέναντι σε μια ΑΕΚ που δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

51' Για τον ΟΦΗ η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου με τον Κυριακίδη να σουτάρει άουτ.

55' Γυριστό σουτ του Αλμπάνη η μπάλα άουτ.

57' Κίτρινη κάρτα στο Νάστο, χωρίς λόγο.

58' Ντεμπούτο για τον ΟΦΗ ο 19χρονος Φερέιρα τον οποίο ρίχνει στο παιχνίδι ο Βέρα στη θέση του Βέρα. Ντεμπούτο κάνει και ο Βαζ, με τον Πορτογάλο επιθετικό να ξεκινάει στην ενδεκάδα.

61' Σλάλομ του νεαρού Φερέιρα, στην πρώτη του ενέργεια και σέντρα, ο Γιακουμάκης δεν κα΄νει κίνηση στην μπάλα.

64' Κίτρινη κάρτα στον Κυριακίδη.

74' Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω Νάστος και Γιακουμάκης, μέσα Σακόρ και Βουό. Ολα για όλα τα παίζει ο ΟΦΗ.

78' Κίτρινη κάρτα στον Λιβάγια.

79' Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες και τον Μιχόγεβιτς.

87' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννιώτα.

88' Σε θέση βολής ο Ναμπί, δεν κάνει το σουτ με το καλό του πόδι και η ευκαιρία χάνεται.

90' Φάουλ για κάρτα του Οικονόμου πάνω στον Βουό, όχι λέει ο διαιτητής Βρέσκας, που δεν έχει δώσει ούτε σφύριγμα στον ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο.

+90 Σουτ του Λιβάγια στην κλειστή γωνία, διώχνει σε κόρνερ ο γκολκίπερ του ΟΦΗ.

Μόνο τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων!

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 1-0

ΣΧΟΛΙΟ: Τσάμπα ήττα για τον ΟΦΗ απο την ΑΕΚ. Ο ΟΦΗ βρήκε απέναντι του μια πολύ κακή ΑΕΚ, η οποία με φάση ουσιαστικά πήρε το παιχνίδι, με το γκολ του Λιβάγια στο 37'. Ο ΟΦΗ στάθηκε καλά, αλλά πλήρωσε ξανά μια κακή στιγμή στην άμυνα του. Ενα καθαρό πέναλτι, δεν  έδωσε στον ΟΦΗ ο διαιτητής Βρέσκας, στο ξεκίνημα του αγώνα. Εξαιρετικό ντεμπούτο με τον ΟΦΗ ο 19χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός Φερέιρα απο τη Χιλή, ο οποίος ταλαιπώρησε αρκετά την άμυνα της ΑΕΚ στο τελευταίο ημίωρο. Ο ΟΦΗ σεβάστηκε πολύ την ΑΕΚ σε ένα παιχνίδι, που θα μπορούσε να πάρει κάτι.

Read 1837 times Last modified on Sunday, 10 February 2019 18:20