KABAKAS-mvpnnnn

viewtag500x176

Μετά τον Ατρόμητο, "Χ" και με την Ξάνθη ο ΟΦΗ

03 Feb 2019 Written by

Μετά το "Χ" με τον Ατρόμητο, ο ΟΦΗ, δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο-ζωής, που χρειάζεται αυτήν την εποχή, ούτε στο παιχνίδι με την Ξάνθη (0-0).

Παρά την βοήθεια του κόσμου, αλλά και τον ενθουσιασμό που έφερε η παρουσία των Βέρα και Ισις, οι οποίοι κάθισαν για πρώτη φορά στον πάγκο της ομάδας, ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να σκοράρει στις ευκαιρίες που δημιούργησε με κύριο εκφραστή τον Γιακουμάκη και έμεινε στο μηδέν.

Βέβαια και η Ξάνθη είχε μεγάλες ευκαιρίες στο παιχνίδι, με κορυφαία εκείνη του Κάστρο στο 86', ο οποίος μόνος απο την μικρή περιοχή, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω στον Στρέζο, σε μια φάση που θα μπορούσε να είναι η "κηδεία" του ΟΦΗ!

Ομως και η Ξάνθη, είχε φύλακα-άγγελο τον σπουδαίο γκολκίπερ Ζίβκοβιτς, ο οποίος στο 85' με εκπληκτική εκτίναξη και απόκρουση με το δεξί χέρι, κράτησε ανέπαφη την εστία του, σε ένα υπέροχο φάουλ του Ναμπί, απο μια ιδανική θέση για τον Αγγλο μέσο.

Την ίδια, που είχε σκοράρει δυο φορές με χτυπήματα φάουλ στη νίκη του ΟΦΗ, επί του Παναιτωλικού με 3-0.

Γενικά, το παιχνίδι στο τελευταίο 20λεπτο είχε μια άγρια ομορφιά με μεγάλες φάσεις, αλλά το μηδέν έμεινε μέχρι το τέλος.

Ενα αποτέλεσμα, που προφανώς ικανοποιεί την Ξάνθη, αλλά όχι τον ΟΦΗ, που ψάχνει βαθμούς για να σωθεί.

Στο τέλος ο ΟΦΗ ρίσκαρε (ίσως έπρεπε να γίνει και νωρίτερα αυτό) παίζοντας με επιθετικό δίδυμο του Βουό και Γιακουμάκη, αλλά το γκολ δεν ήρθε.

Ο ΟΦΗ έδειξε κουρασμένος απο το παιχνίδι της Πέμπτης με τον Ατρόμητο και σημαντικά του στελέχη όπως ο κορυφαίος του παίκτης με τον Ατρόμητο ο Νέιρα, αλλά και ο Ναμπί δεν βρέθηκαν σε τόσο καλή μέρα.

Το ίδιο και οι μέσοι (Νάστος-Μεγιάδο), οι οποίοι έχουν φορτωθεί με πολλά παιχνίδια τελευταία.

Ντεμπούτο με μόλις δυο προπονήσεις έκανε ο Σακόρ, ο οποίος έδειξε ότι έχει τα στοιχεία να βοηθήσει τον ΟΦΗ.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)

Βοηθοί: Μπουξμπάουμ (Αν. Αττικής), Παλαμίδας (Λακωνίας)

4ος: Καραντώνης (Ημαθίας)

H σύνθεση του ΟΦΗ: Στρέζος, Δεληγιαννήδις, Ποτουρίδης, Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης (67' Ντίνας), Νάστος, Μεγιάδο, Κοροβέσης, Ναμπί, Νέιρα (76' Βουό), Γιακουμάκης.

Στον πάγκο οι: Σωτηρίου, Βουό, Παπαστεριανός, Μπράουν, Σακόρ, Παπάζογλου, Ντίνας.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Κασάδο, Μπρίτο (62' Σαρπόνγκ), Κάστρο, Κάντα, Λισγάρας, Ντίρεσταμ, Κασάδο, Μελισσόπουλος (59' Μπαριέντος), Μελιόπουλος (52' Καμαρά).

Στον πάγκο οι: Γκαραβέλης, Μπαριέντος, Φακής, Χατζητερζόγλου, Καμαρά,Σαλίμο, Σαρπόνγκ.

TO ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ζεστή ατμόσφαιρα με πολύ κόσμο στο Γεντί Κουλέ. Πολύ κρίσιμο βαθμολογικά το παιχνίδι για τον ΟΦΗ. Στον πάγκο του ΟΦΗ, ο Χάιμε Βέρα και Αλεσάντρο Ισις, αλλά και ο Νίκος Καραμπετάκης, ως υπηρεσιακός.

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

5' Η πρώτη φάση για τον ΟΦΗ. Ο Δεληγιαννίδης έβγαλε τη σέντρα, ο Νέιρα, πλάσαρε αλλά ο γκολκίπερ Ζίβκοβιτς βγήκε γρήγορα και έδιωξε.

16' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Εξαιρετική σέντρα του Κοροβέση έτοιμο γκολ για τον Γιακουμάκη, ο οποίος εξ' επαφής πλασάρει πάνω στον τερματοφύλακα της Ξάνθης!

17' Αποντάει με μεγάλη φάση και η Ξάνθη. Μονοκόμματο του Μπρίτο, η μπάλα λίγο άουτ!

ΣΧΟΛΙΟ: Ο ΟΦΗ μπήκε καλά στο παιχνίδι και είχε δυο πολύ καλές στιγμές με τους Νέιρα (5')  και Γιακουμάκη (16') για να προηγηθεί. Μάλιστα η ευκαιρία του Γιακουμάκη είναι πραγματικά μεγάλη μετά απο μια σπουδαία σέντρα μισό-γκολ του Γιακουμάκη. Στον ΟΦΗ ανήκε το πρώτο 15λεπτο. Συνήλθε μετά η Ξάνθη και απάντησε και αυτή στο 17' με το μονοκόμματο σουτ του Μπρίτο, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

24' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Γιακουμάκη να βγαίνει τετ-α-τετ και να πλασάρει ψηλοκρεμαστά με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Σπατάλησε μια σπουδαία ευκαιρία ο Ηρακλειώτης επιθετικός.

35' Κίτρινη κάρτα στον Κάστρο.

39' Επικίνδυνη φάση για την Ξάνθη με τον Κάστρο απο πολύ κοντά να μην πιάνει όπως θα ήθελε την κεφαλιά.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0

ΣΧΟΛΙΟ: Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο Γεντί Κουλέ, με τον ΟΦΗ πάντως, να έχει τις μεγάλες φάσεις με τον Γιακουμάκη. Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο πρώτο 20λεπτο, αλλά μετά η Ξάνθη ισορρόπησε και βρήκε και αυτή δυο φάσεις με τους Μπρίτο και Κάστρο. Ημίχρονο 0-0 και όλα ανοιχτά στο δεύτερο 45λεπτο.

Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.

47' Απευθείας φάουλ του Ναμπί, η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια.

58' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Καντά πλασάρει μόνος απο το σημείο του πέναλτι, η μπάλα φεύγει σύριζα απο τα δοκάρια του Στρέζου!

60' Κίτρινη κάρτα στον Κοβάσεβιτς.

61' Ντεμπούτο του Σακόρ με τον ΟΦΗ. Μπαίνει στο παιχνίδι στη θέση του Μεγιάδο.

62' Απειλεί ξανά η Ξάνθη, σουτ του Μπρίτο, η μπάλα άουτ.

67' Μέσα και ο Ντίνας για τον ΟΦΗ, που ενισχύεται επιθετικά.

70' Ο πρώτος βοηθός σταματάει τον Γιακουμάκη ως οφσάιντ σε μια πολύ οριακή φάση. Εμπαινε μόνος ο επιθετικός του ΟΦΗ. Πιθανότατα απο κανονική θέση, ο επιθετικός του ΟΦΗ.

72' Ο βοηθός σταματάει και πάλι αντικανονικά το Ναμπί, ο οποίος καλύπτεται καθαρά.

77' Ωραία σέντρα του Κοροβέση, μονοκόμματο του Ντίνα, η μπάλα λίγο άουτ. Καθαρή ευκαιρία για τον ΟΦΗ, που ανεβάζει ρυθμούς.

78' Ο Γιακουμάκης ανατρέπεται απο τον γκολκίπερ της Ξάνθης, στον ΟΦΗ ζητάνε πέναλτι, αλλά ο βοηθκός έχει σηκώσει και πάλι τη σημαία για οφσάιντ.

ΣΧΟΛΙΟ: Με επιθετικό δίδυμο Βουό και Γιακουμάκη πλέον ο ΟΦΗ, που τα παίζει όλα για όλα για τη νίκη!

Μετά το 65' το παιχνίδι είναι μονόλογος του ΟΦΗ που ψάχνει για το γκολ. O πρώτος βοηθός έχει σταματήσει 2-3 φορές τις επιθέσεις του ΟΦΗ, σε πολύ οριακές φάσεις, όλες εις βάρος του ΟΦΗ!

85' Μεγάλη επέμβαση του Ζίβκοβιτς σε απευθείας  φάουλ του Ναμπί!

86' Απαντάει η Ξάνθη με μεγάλη ευκαιρία σε εξ' επαφής κεφαλιά του αφύλακτου Κάστρο, η μπάλα πάνω στον Στρέζο. Αγρια ομορφιά στο παιχνίδι!

87' Κίτρινη κάρτα στον Βουό.

+90 Ο Σακόρ με κοντινή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα άουτ.

+90 Διαγώνιο σουτ του Κοβάσεβιτς, η μπάλα έξω.

+90 Κίτρινη κάρτα στο Νάστο.

5 λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 0-0

ΣΧΟΛΙΟ: Ο ΟΦΗ έκανε μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο για να κερδίσει το παιχνίδι με την Ξάνθη, αλλά δεν τα κατάφερε. Εμεινε στο 0-0, που δεν είναι το αποτέλεσμα που θα ήθελε. Παιχνίδι άγριας ομορφιάς στο δεύτερο 45λεπτο με την μπάλα πάνω-κάτω και τις δυο ομάδες να χάνουν κλασσικές ευκαιρίες για να σκοράρουν! Τελικά πήραν απο ένα βαθμό.

Read 353 times Last modified on Sunday, 03 February 2019 19:24