Η πρόκριση θα κριθεί στο Γεντί Κουλέ!

08 Jan 2019 Written by

Εργοτέλης και ΟΦΗ άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδος, μετά το 1-1 στο Παγκρήτιο στάδιο, στο πρώτο παιχνίδι των δυο ομάδων.

Η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς που θα γίνει στο Γεντί Κουλέ.

O ΟΦΗ έχει ένα προβάδισμα με το 1-1, αλλά σίγουρα θα πρέπει να προσπαθήσει και στο δεύτερο παιχνίδι, ώστε να επιβεβαιώσει ότι είναι το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στους  16 της διοργάνωσης.

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ, με το τρομερό γκολ του Νάστου στο 28' και ο Εργοτέλης ισοφάρισε με ωραία κεφαλιά του Ιατρούδη στο 66'.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δυο ομάδες.

Στο πρώτο ο ΟΦΗ κυριάρχησε και κατάφερε να προηγηθεί με εκπληκτικό γκολ του Νάστου, με σουτ από 40 μέτρα.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως, ανήκε στον Εργοτέλη, ο οποίος με την είσοδο του Κουάτενγκ, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΟΦΗ.

Με δική του προσπάθεια στο 66’ ο Εργοτέλης, ισοφάρισε με κεφαλιά του Ιατρούδη, ενώ ο Κουάτενγκ ήταν πρωταγωνιστής και σε μια μεγάλη ευκαιρία στο 81’ ‘όταν πέρασε και τον Στρέζο και πλάσαρε, αλλά ο Ποτουρίδης έδιωξε πάνω από τη γραμμή τέρματος.

Δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο ο ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο.

Θετικό το ντεμπούτο του Γιαννούλη και του Μπράουν με τον ΟΦΗ, θέλει χρόνο ο Πέρσον.

Η κακοκαιρία και το τσουχτερό κρύο, δεν επέτρεψε σε πολύ κόσμο να βρεθεί στο στάδιο.

Ο ΟΦΗ είχε τον κόσμο του στο πλευρό του, αλλά σίγουρα, πολλοί προτίμησαν τον...καναπέ τους απο την παγωνιά του παραθαλάσιου σταδίου.

Διαιτητής: Γιώργος Βρέσκας (Πιερίας)

Βοηθοί: Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας), Δημήτριος Γκάγκας (Λάρισας)

4ος: Φώτιος Πολυχρόνης (Πιερίας)

Εργοτέλης (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μαζουλουξής, Γιακούμπου, Μπουτσάκης (64' Λαμπάκης), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλλιος, Ιατρούδης, Εφορτ, Καπνίδης (53' Κουάτενγκ).

Στον πάγκο οι: Καλογεράκης, Λαμπάκης, Χατζιδήμπας, Οικονόμου, Κουάτενγκ, Σταθόπουλος, Κaccuri.

ΟΦΗ (Nίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπράουν, Γιαννούλης, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Νάστος, Οικονόμου, Ντίνας (78' Κυριακίδης), Κοροβέσης, Σάσι (46' Πλατέλλας), Βουό (64' Πέρσον).

Στoν πάγκο οι: Σωτηρίου, Παπάζογλου, Κυριακίδης, Πλατέλλας, Καλαιτζάκης, Νοικοκυράκης και Πέρσον.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ξεκίνησε το παιχνίδι στο Παγκρήτιο!

Αναγνωριστικό παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς φάσεις μπροστά στις δυο εστίες.

Κακό παιχνίδι στο πρώτο 20λεπτο. Ο ΟΦΗ έχει μια φλύαρη εδαφική υπεροχή. Δεν έχει όμως δημιουργήσει τη μεγάλη φάση στα καρέ του Εργοτέλη.

21' Το πρώτο σουτ του αγώνα με τον Σάσι, αλλά ο γκολκίπερ του Εργοτέλη, μπλόκαρε εύκολα.

22' Ωραίο σουτ του Οικονόμου απο το ύψος της περιοχής, διώνει δύσκολα σε κόρνερ ο Κατσιμήτρος.

Ανεβάζει στροφές ο ΟΦΗ, απέναντι σε ένα Εργοτέλη, που έχει κλειστεί στα καρέ του.

27' ΓΚΟΟΟΛ. Το 1-0 για τον ΟΦΗ με γκολάρα του Νάστου! Ο αρχηγός του ΟΦΗ ζύγισε το πόδι του απο 40 μέτρα και με ένα εκπληκτικό σούτ, έστειλε την μπάλα στο "παράθυρο".

31' Κίτρινη κάρτα στον Μπουτσάκη.

37' Kίτρινη κάρτα στον Ιατρούδη.

43' Σπουδαία επέμβαση του Στρέζου σε λάθος γύρισμα του Σάσι, με το οποίο η μπάλα πήγαινε στα δίχτυα (αυτογκόλ). Ο γκολκίπερ του ΟΦΗ έπεσε στη γωνία και έδιωξε δύσκολα.

44' Σουτ του Μπρούς, μπλοκάρει ο Στρέζος.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-1

Ημίχρονο 0-1 για τον ΟΦΗ στο Παγκρήτιο με τον Εργοτέλη. Ολα τα λεφτά το εκπληκτικό γκολ του Νάστου με σουτ απο 40 μέτρα!

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

46' Μέσα ο Πλατέλας, έξω ο Σάσι.

53' Ο Κουάτενγκ μέσα, ο Καπνίδης έξω.

59' Καλή στιγμή για τον Εργοτέλη. Σούτ του Ρφορτ, η μπάλα λίγο άουτ.

Μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης.

64' Μέσα και ο Πέρσον για τον ΟΦΗ. Εξω ο Βουό.

64' Αλλαγή και για τον Εργοτέλη. Εξω ο Μπουτσάκης, μέσα ο Λαμπάκης.

66' O Eργοτέλης ισοφαρίζει σε 1-1. Ο Γιακούμπου έκανε τη σέντρα και ο Ιατρούδης με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

71' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση.

78' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ντίνας έξω, Κυριακίδης μέσα.

81' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Απο λάθος του Μιχόγεβιτς, ο Κουάτεγκ πέρασε και τον Στρέζο και πλασαρε, αλλά ο Ποτουρίδης έδιωξε τη μπάλα πάνω απο τη γραμμή τέρματος.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 1-1

Read 1806 times Last modified on Wednesday, 09 January 2019 13:30