viewtag500x176

Κρίμα! Μπορούσε και τη νίκη ο ΟΦΗ στα Γιάννινα

01 Dec 2018 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Ο ΟΦΗ με γκολ του Ποτουρίδη στο 53' κρατούσε μέχρι το 84' το 0-1 στους Ζωσιμάδες, κόντρα στα Γιάννινα, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την μεγάλη εκτός έδρας νίκη, που θα του έδινε τρείς βαθμούς-χρυσάφι στη μάχη της σωτηρίας και απέναντι σε ένα αντίπαλο με τους ίδιους στόχους.

Ο ΠΑΣ με γκολ του Αθανασιάδη στο 84' έκανε το 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό.
Ο ΟΦΗ σε ένα ακόμη παιχνίδι, όπως και με τον Αρη, δεν καταφέρνει να κρατήσει τους τρείς βαθμούς, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.
Η ισοπαλία βέβαια, δεν είναι άσχημο αποτέλεσμα για τον ΟΦΗ, σε μια "καυτή" έδρα, αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, αφήνει σίγουρα μια γλυκόπικρη γεύση, καθώς ο ΟΦΗ έφτασε και πάλι κοντά σε ένα πολύτιμο τρίποντο, που το χρειάζεται πολύ, αυτήν την εποχή, για να ανακάμψει.
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και στα δυο ημίχρονα, με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γκολ.
Ο ΟΦΗ το βρήκε πρώτος με ένα δυνατό σουτ του Ποτουρίδη, απο το ύψος της περιοχής, στο 53,' αλλά δεν κατάφερε να το κρατήσει.
Ο Γιάννης Πετράκης ρίσκαρε επιθετικά, το τελευταίο ημίωρο, ρίχνοντας στο παιχνίδι Κρισμάν και Μυστακίδη, ο Παπαδόπουλος απάντησε με 3-5-2 και τον Μιχόγεβιτς να πλαισιώνει την άμυνα, αλλά ο Αθανασιάδης με γυριστό σουτ στο 84' χάρισε στους γηπεδούχους την ισοπαλία και άφησε τον ΟΦΗ με την πίκρα, για την απώλεια μιας μεγάλης νίκης που τόσο χρειάζεται αυτήν την εποχή.
Στα τελευταία λεπτά μετά το 1-1, οι παίκτες του ΟΦΗ έζησαν στιγμές Αρη (έχασαν το παιχνίδι με δυο γκολ στις καθυστερήσεις), αλλά άντεξαν στην πίεση και ο πολύ καλός Στρέζος, είχε τις απαντήσεις.

Πάντως συνολικά ο ΟΦΗ έδειξε ότι έχει ακόμη "σφιγμό" σαν ομάδα, παρά τα άσχημα αποτελέσματα των τελευταίων εβδομάδων.

Απλά δεν είχε τον παίκτη, που μετά το 0-1, θα έκανε τη διαφορά και με ένα δεύτερο γκολ, θα καθάριζε το παιχνίδι, απέναντι στο επιθετικό ρίσκο του αντιπάλου.

Επαιξαν ρόλο και οι λιγοστές επιθετικές επιλογές που είχε ο Νίκος Παπαδόπουλος, καθώς ο ΟΦΗ στα Γιάννινα δεν είχε τη...μισή του επίθεση (Κουτσιανικούλης, Ντίνας, Αραβίδης).

Ετσι, παίζοντας αμυντικά στο τελευταίο 20λεπτο, προσπάθησε να κρατήσει το 0-1, αλλά προδόθηκε στη φάση του 84' και έτσι έμεινε στο τελικό 1-1.

Διαιτητής: Λάμπρου (Εύβοιας)

Η σύνθεση του ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Λίλα, Νικολιάς, Μιχαήλ, Τζημόπουλος,Αποστολόπουλος, Αθανασιάδης, Γιάκος (567' Μυστακίδης), Παμλίδης, Μποκουβάλας, Ξύδας  (60' Κρισμάν).

Στον πάγκο οι: Mιχαήλ, Τσικάρκσι, Ευαγγέλου, Σιόντης, Κρισμάν,Σκόνδρας, Μηστακίδης.
Η σύνθεση του ΟΦΗ: Στρέζος, Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης, Ποτουρίδης, Παπάζογλου, Μεγιάδο, Νάστο, Πλατέλλας (+90 Κοιλιάρας), Κυριακίδης, Σάσι (69' Μιχόγεβιτς), Βουό.

Στον πάγκο οι: Σωτηρίου, Κοιλιάρας, Κομεσίδης, Αργυρόπουλος, Μιχόγεβιτς, Παπαστεριανός, Οικονόμου.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

3' O Στρέζος δεν αιφνιδιάζεται στην γυριστή κεφαλιά του Σάσι και μπλοκάρει.

7' Ο Αθανασιάδης στην περιοχή κατεβάζει τη μπάλα, αλλά πλασάρει ψηλά άουτ.

ΣΧΟΛΙΟ: Μοιρασμένο παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο. Και οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι.

16' Μεγάλη επέμβαση του Στρέζου στη γωνία, σε σουτ του Αποστολόπουλου απο το ύψος της περιοχής.

17' Απειλούν ξανά οι γηπεδούχοι. Κοντινό πλασέ του Παμλίδη, η μπάλα λίγο άουτ.

19' Απαντάει ο ΟΦΗ με τον Πλατέλλα να σουτάρει δυνατά απο το ύψος της περιοχής και τον Βελλίδη να διώχνει.

25' Απειλεί ξανά ο ΟΦΗ με τον Σάσι να σουτάρει έξω απο την περιοχή και τον Βελλίδη να μπλοκάρει.

29' Απειλεί ο ΠΑΣ με κεφαλια του Τζημόπουλου, απο στημένη μπάλα (κόρνερ). Η μπάλα έφυγε λίγο έξω απο το οριζόντιο δοκάρι.

30' Κίτρινη κάρτα στον Τζημόπουλο για σκληρό φάουλ στον Πλατέλλα.

ΣΧΟΛΙΟ: Δυνατό ντέρμπι στους Ζωσιμάδες. ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα, έχουν δημιουργήσει προυποθέσεις για γκολ, αλλά το 0-0 παραμένει στο ημίωρο.

40' Μετά απο λάθος της άμυνας του ΠΑΣ ο Πλατέλλας, σε θέση βολής, αλλά το σουτ που έκανε έμοιαζε περισσότερο με σέντρα και η μπάλα πέρασε παράλληλα, απο την εστία.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0. Μοιρασμένο το παιχνίδι στους Ζωσιμάδες. Και οι δυο ομάδες είχαν στιγμές για γκολ. Ο ΟΦΗ στέκεται καλά στο παιχνίδι και φαίνεται ότι μπορεί να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα, αν συνεχίσει το ίδιο και στο δεύτερο 45λεπτο.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στα Γιάννινα!

53' ΓΚΟΟΟΛ. Το 0-1 για τον ΟΦΗ. Ο Πλατέλλας πάτησε τη μπάλα για τον Ποτουρίδη, ο οποίους σούταρε με το αριστερό απο το ύψος της περιοχής και έστελε την μπάλα στα δίχτυα!

Η φάση ξεκίνησε με φάουλ που υπέδειξε ο διαιτητής επειδή ο Βελλίδης έπιασε τη μπάλα έξω απο την περιοχή και παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

54' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Παρ' ολίγο αυτογκόλ απο τον σκόρερ του ΟΦΗ Ποτουρίδη, μπλοκάρει ο Στρέζος!

Προηγήθηκε κεφαλιά του Παμλίδη μετά απο σέντρα του Μπουκουβάλα και η μπάλα κόντραρε.

55' Απειλεί ο ΟΦΗ με τον Πλατέλλα, να σουτάρει λίγο άουτ!

62' Κίτρινη κάρτα στο Λίλα.

ΣΧΟΛΙΟ: Τα παίζει όλα για όλα ο ΠΑΣ με τον Πετράκη να ρίχνει δυο επιθετικούς (Κρισμάν-Μυστακίδη). Απαντάει ο Νίκος Παπαδόπουλος με τον Μιχόγεβιτς αντί του Σάσι. Κρατάει το 0-1 ο ΟΦΗ. Με διάταξη 4-4-2 ο ΠΑΣ. Με 3-5-2 γύρισε ο ΟΦΗ!

80' Κίτρινη κάρτα στον Δεληγιαννίδη.

82' Ωραίο γύρισμα του Κυριακίδη, για τον Πλατάλλα, ο οποίος μόνος απο το σημείο του πέναλτι πλάσαρε ψηλά άουτ!

84' Το 1-1 για τον ΠΑΣ. Ο Παμλίδης τροδοφοδοτεί με το κεφάλι τον Αθανασιάδη, ο οποίος με γυριστό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

86' Μεγάλη επέμβαση του Στρέζου σε σέντρα-σουτ του Μπουκουβάλα, διώχνει σε κόρνερ.

88' Κίτρινη κάρτα στον Στρέζο.

4 λεπτά καθυστερήσεις στο παιχνίδι!

+90' Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 1-1.

Ο ΟΦΗ μπορούσε τη νίκη στους Ζωσιμάδες, αλλά το γκολ που δέχθηκε στο 84' του στέρησε την ευκαιρία να πάρει τους τρείς βαθμούς. Πολύτιμη και η ισοπαλία, αν αναλογιστεί κανείς τα προβλήματα απουσιών που είχε ο ΟΦΗ στο παιχνίδι. Δυστυχώς, όπως και με τον Αρη, ο ΟΦΗ στα τελευταία λεπτά, χάνει την ευκαιρία να πανηγυρίσει ένα πολύτιμο τρίποντο και να ξεφύγει απο τη δύσκολη βαθμολογική θέση που βρίσκεται.

Read 499 times Last modified on Tuesday, 04 December 2018 12:52