KABAKAS-mvpnnnn

skai-korts500x176

Τα κακά της μοίρας του ΟΦΗ στη Λιβαδειά

10 Nov 2018 Written by

Ο ΟΦΗ ήταν κακός στη Λιβαδειά, δεν είχε το σθένος και το πάθος που χρειαζόταν ένα παιχνίδι σαν τελικός και μοιραία γνώρισε την ήττα με 2-1 απο τον Λεβαδειακό.

Η ήττα αυτή σε συνδιασμό με το "Χ" κόντρα στον Απόλλωνα στο Γεντί Κουλέ, κρατάει την κρητική ομάδα "κολλημένη" στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας και δεν της επιτρέπει ξεφύγει.

Ο ΟΦΗ δικαούται να φωνάζει για τον διαιτητή Γρατσάνη, ο οποίος όπως και στο Αγρίνιο, έτσι και στη Λιβαδειά, συνέδεσε τη διαιτησία του με ένα ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ λάθος, καθώς στο δεύτερο γκολ του Λεβαδειακύ η μπάλα δεν πέρασε ποτέ τη γραμμή τέρματος.

Ωστόσο, η διαιτησία, δεν μπορεί να αποτελέσει άλλοθι για την εικόνα του ΟΦΗ, η οποία ήταν πραγματικά κατώτερη των περιστάσεων, σε ένα παιχνίδι, που θα έπρεπε αν μη τι άλλο να μην χάσει.

Ο ΟΦΗ έπαιξε στη Λιβαδειά χωρίς 5 παίκτες (Βουό, Ποτουρίδη, Παπαστεριανό, Νέιρα, Μεγιάδο) και κακά τα ψέμματα δεν είναι η ομάδα που μπορεί να καλύψει τόσες πολλές απουσίες.

"Κλειδί" του αγώνα, η γρήγορη απάντηση του Λεβαδειακού, στην ισοφάριση του ΟΦΗ.

Στο 42' ο Αραβίδης μετέτρεψε σε γκολ, το πέναλτι που κέρδισε ο Κοροβέσης και ο ΟΦΗ έφερε στα ίσια το παιχνίδι καθώς ο Λεβαδειακός, είχε προηγηθεί στο 25' με τον Στανόγεβιτς.

Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών του ΟΦΗ, ο Στανόγεβιτς με ένα σπουδαίο χτύπημα φάουλ στο 45', έστειλε τη μπάλα στο οριζόντο δοκάρι και στο έδαφος, ο διαιτητής έδειξε λανθασμένα σέντρα, καθώς το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει και οι γηπεδούχοι πήγαν με το υπέρ τους 2-1 στο ημίχρονο.

Στην επανάλληψη ο ΟΦΗ πήρε μέτρα στο γήπεδο, είχε την κατοχή, αλλά δεν δημιούργησε κάποια καθαρή ευκαιρία, για να ισοφαρίσει και έτσι το 1-1, έμεινε μέχρι το τέλος.

Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων), Καρατζίκας (Αθηνών), Φωτόπουλος (Αθηνών), 4ος: Τζήλος (Λάρισας).

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ: Στρέζος, Μιχόγεβιτς, Παπάζογλου, Κοιλιάρας (56' Κουτσιανικούλης), Μπολάκης (76' Σασί), Κυριακίδης, Νάστος, Κοροβέσης, Πλατέλλας, Ντίνας, Αραβίδης.

Στον πάγκο οι: Σωτηρίου, Κομεσίδης, Αργυρόπουλος, Δεληγιαννίδης, Οικονόμου, Κουτσιανικούλης, Σάσι.

Λεβαδειακός: Μπάγιτς, Νανγκίς (78' Γιακουμάκης), Μαρκόφσκι, Ζησόπουλος, Καραχάλιος, Παντελιάδης, Τσαμπούρης, Σαβαντογκό, Μητρόπουλος (67' Ομο), Αντιλέχου, Στανόγεβιτς (77' Καθάριος).

Στον πάγκο οι: Eμπασί, Ομο, Καθάριος, Γιακουμάκης, Κρνέτα, Ιωαννίδης, Μενρί.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

7' Η πρώτη φάση του αγώνα. Ο Αραβίδης έκανε το σουτ (χλιαρό) ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού μπλόκαρε.

8' Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Μετά απο κόρνερ ο Παντελιάδης αφύλακτος πλάσαρε μόνος απο την μικρή περιοχή, η μπάλα πάνω στον Στρέζο! Ευκαιρία απο στατική φάση ο Λεβαδειακός. Ασχημη αντόδραση της άμυνας του ΟΦΗ!

15' Aπειλεί ξανά ο Λεβαδειακός. Σουτ του Νανγκίς η μπάλα λίγο άουτ.

ΣΧΟΛΙΟ: Δεν μπορεί να πατήσει μπάλα ο ΟΦΗ στο πρώτο 15λεπτο, με αποτέλεσμα ο Λεβαδειακός να έχει τον έλεγχο του αγώνα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Κακή κυκλοφορία και πολλά λάθη απο τους παίκτες του ΟΦΗ στον άξονα.

20' Ο Στρέζος μπλοκάρει την μπάλα στην κεφαλιά του Σαβατογκό απο το σημείο του πέναλτι.

25' Η πρώτη μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας ελίσσεται ωραία απο δεξιά και σουτάρει, μπλοκάρει δύσκολα ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού.

25' Το 1-0 για τον Λεβαδειακό. Στην κόντρα επίθεση, ο Στρέζος αποκρούει ασταθώς στο σουτ του Σαβατονγκό και ο Στανόγεβιτς με κοντινή προβολή κάνει το 1-0.

34' Μεγάλη επέμβαση του Στρέζου σε κοντινή κεφαλιά του Στανόγεβιτς. Η φάση ξεκίνησε και πάλι απο τον Σαβατονγκό ο οποίος έχει δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα στην αριστερή πλευρά της άμυνας του ΟΦΗ, με την ταχύτητα του.

35' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση.

42' Ο ΟΦΗ κερδίζει πέναλτι. Ο Κοροβέσης ανατρέπεται απο τον Ζησόπουλο, ο διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα. Το πέναλτι εκτελεί ο Αραβίδης και ισοφαρίζει σε 1-1.

Κίτρινη κάρτα στον Ναγκίς.

45' Το 2-1 για τον Λεβαδειακό! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στανόγεβιτς, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στο έδαφος και ο διαιτητής δείχνει γκολ! Η μπάλα, όπως φαίνεται απο την τηλεοπτική μετάδοση, χτύπησε πάνω στη γραμμή και δεν έχει περάσει. Δεν υπάρχει γκολ! Σοβαρό λάθος σε βάρος του ΟΦΗ!

Κίτρινη κάρτα στο Νάστο για διαμαρτυρία!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-1

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

54’ Σουτ του Κοροβέση, έδιωξε ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού.

56' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης, αντί του Κοιλιάρα.

70' Κίτρινη κάρτα στον Μαρκόφσκι.

76' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Μπολάκης, μέσα ο Σασί.

Με δυο επιθετικούς ο ΟΦΗ, που ψάχνει το γκολ.

87' Κίτρινη κάρτα ο Καθάριος.

+90 Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 2-1

Πολύ μέτρια εικόνα του ΟΦΗ στο παιχνίδι και μια ήττα που "πονάει". Δικαιούται να φωνάζει η κρητική ομάδα για το δεύτερο γκολ του Λεβαδειακού, καθώς η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή τέρματος. Προβληματική η εμφάνιση του ΟΦΗ, ο οποίος επηρεάστηκε απο τις πολλές απουσίες, που είχε στο παιχνίδι.

Read 217 times Last modified on Tuesday, 13 November 2018 14:13